تغییر اقلیم علت اصلی طغیان آفت جوانه‌خوار بلوط
کد خبر: 901130
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mQM
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های استان به این آفت آلوده شده‌اند، گفت: تغییر اقلیم و کمبود بارش‌ها علت اصلی طغیان آفت جوانه‌خوار بلوط در چهارمحال و بختیاری است.

آرزو بنی‌هاشمی اظهار داشت: تاکنون 15 هزار هکتار از جنگل‌های استان به این آفت آلوده شده‌اند که به علت کمبود اعتبار عملیات مبارزه تنها در 2 هزار هکتار که کانون اصلی آفت است، اجرا می‌شود.

وی افزود: برای کاهش توسعه این آفت به جنگل‌های استان مبارزه بیولوژیک با محلول باسیلوس توریجینسیس (bt) انجام که این ترکیب تنها روی خود آفت موثر است و هیچگونه عوارض زیست محیطی دیگری ندارد.

رئیس اداره حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در مناطق صعب‌العبور که امکان محلول‌پاشی وجود ندارد از تله‌های فرمونی جهت کنترل آفت استفاده می‌شود.

بنی‌هاشمی خاطرنشان کرد: آفت جزئی از اکوسیستم است و همواره وجود دارد اما علت طغیان این آفت تغییر اقلیم و کمبود بارش‌ها است. در اثر گرم شدن هوا طول دوره یخبندان در فصل  زمستان هم کاهش یافته به همین علت تمامی تخم این آفت تبدیل به حشره شده است.

وی تصریح کرد: دخالت در اکوسیستم و بهره‌برداری بیش از حد بهره برداران از عرصه های جنگلی مانند کشت در زیراشکوب جنگل و قطع درختان بلوط سبب ضعیف شدن درختان و نیز از بین رفتن دشمنان طبیعی آفت در اکوسیستم جنگلی شده و همین امر نیزسبب طغیان این آفت است.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: این آفت در ابتدا اقدام به خوردن جوانه و سپس برگ درختان می‌کند که ظاهرا درخت کاملا خشک بنظر میرسد در صورتیکه درخت مجددا خودش را احیا می‌کند و درنتیجه توان درختان جهت بذردهی کاهش یافته و بذر ضعیف‌تر و کمتری نیزتولید می‌کند و این فرایند طی سال‌های متمادی می‌تواند منجر به خشکیدگی درختان شود

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار