امريکا و صهيونيست‌ها دنبال ايجاد «اسرائيل جديد» در منطقه‌اند
کد خبر: 874792
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003fZY
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲
‌رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس ‌جمهوری ترکیه:
روحاني در نشست خبري مشترك با اردوغان: تركيه و ايران تغيير مرزهاي جغرافيايي را تحمل نمي‌كنند/ اردوغان: از نظر ما تصميمي كه با نشستن بر سر ميز مذاكره با موساد اتخاذ شده باشد، به هيچ وجه مشروع و مورد قبول نيست...
‌حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي شامگاه چهارشنبه در ديدار آقاي رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري تركيه و هيئت همراه، با تأكيد بر لزوم افزايش همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور، توافق و همكاري ايران و تركيه در مسائل مهم دنياي اسلام را بسيار مهم و اثرگذار خواندند و با اشاره به منافع امريكا و رژيم صهيونيستي از برگزاري همه‌پرسي در منطقه كردستان عراق، خاطرنشان كردند: امريكا و قدرت‌هاي خارجي، غيرقابل اعتماد و به دنبال ايجاد يك «اسرائيل جديد» در منطقه هستند. 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به مشكلات جدي در جهان اسلام از شرق آسيا و ميانمار تا شمال آفريقا، گفتند: در مقابل اين مشكلات، اگر ايران و تركيه در مسئله‌اي به توافق دست پيدا كنند، آن توافق قطعاً محقق خواهد شد و نفع آن به هر دو كشور و به دنياي اسلام خواهد رسيد.  ايشان با تأكيد بر لزوم گسترش همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور، افزودند: متأسفانه با وجود ظرفيت‌هاي فراوان، سطح همكاري‌هاي اقتصادي در چند سال اخير هيچ پيشرفتي نكرده و بايد در اين خصوص، بيش از پيش تلاش و فعاليت كرد.

رهبر انقلاب اسلامي با ابراز خرسندي از همكاري‌هاي ايران و تركيه در اجلاس آستانه و روند رو به بهبود قضاياي سوريه در اثر اين همكاري‌ها، افزودند: البته مسئله داعش و تكفيري‌ها به اين شكل پايان نخواهد يافت و حل اين مسئله، نيازمند يك برنامه بلندمدت و واقعي است.  ايشان در ادامه، برگزاري همه‌پرسي در كردستان عراق را خيانت به منطقه و موجب تهديد آينده آن، خواندند و با اشاره به عوارض درازمدت اين اقدام براي همسايگان، تأكيد كردند: ايران و تركيه بايد در مقابله با اين حادثه، هر اقدام ممكن را انجام دهند و دولت عراق نيز بايد در اين قضيه به صورت جدي، تصميم‌گيري و اقدام كند.  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «همكاري، همفكري و تصميم‌هاي واحد و جدي سياسي و اقتصادي» از سوي ايران و تركيه در مقابله با اين قضيه را بسيار مهم دانستند و خاطرنشان كردند: نگاه امريكا و دولت‌هاي اروپايي به اين موضوع با نگاه ايران و تركيه كاملاً متفاوت است و امريكا مايل است كه همواره يك عامل ايذايي عليه ايران و تركيه در اختيار داشته باشد، بنابراين به امريكايي‌ها و اروپايي‌ها و مواضع آنها به هيچ‌وجه نمي‌توان اعتماد كرد. 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور تركيه افزودند: همچنان كه اشاره كرديد، از حوادث اخير در درجه اول رژيم صهيونيستي و بعد از آن، امريكايي‌ها سود مي‌برند. 
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش دشمنان براي مشغول‌سازي ايران و تركيه و دور كردن دو كشور از مسائل مهم منطقه، افزودند: قدرت‌هاي خارجي و به‌ويژه رژيم صهيونيستي به‌دنبال ايجاد يك «اسرائيل جديد» در منطقه و به‌وجود آوردن وسيله‌اي براي اختلاف و نزاع هستند.  ايشان تأكيد كردند: بايد با نگاهي بلندمدت و راهبردي به قضاياي اخير، تصميمات جدي و سريع گرفت و در قالب اقدام واحد، با اين موضوع مقابله كرد. 

در اين ديدار كه آقاي روحاني رئيس‌جمهور كشورمان نيز حضور داشت، آقاي «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهوري تركيه با تأكيد بر لزوم ايجاد اتحاد قدرتمند بين ايران و تركيه در منطقه، گفت: در مذاكرات با رئيس‌جمهور اسلامي ايران در خصوص سوريه و عراق توانستيم به جمع‌بندي برسيم. 

رئيس‌جمهور تركيه با اشاره به لزوم اقدامات مشترك و همزمان ايران، تركيه و عراق در مسئله كردستان عراق، گفت: بر اساس اسناد و شواهد غيرقابل انكار، امريكا و اسرائيل در خصوص مسئله كردستان به يك توافق كلي رسيده‌اند و بارزاني با برگزاري همه‌پرسي، خطايي غيرقابل بخشش مرتكب شد.  آقاي اردوغان با بيان اينكه به‌جز اسرائيل، هيچ‌كس كردستان عراق را به رسميت نشناخته است، گفت: همسايگان عراق، قطعاً نمي‌توانند اين تصميم را قبول كنند، بنابراين مسئولان كردستان عراق از اين پس قدمي نمي‌توانند بردارند و راه رهايي نخواهند داشت.  رئيس‌جمهور تركيه با بيان اينكه امريكا، فرانسه و اسرائيل مي‌خواهند كشورها را در خاورميانه تجزيه، و از اين شرايط به نفع خود بهره برداري كنند، خاطرنشان كرد: آنها براي سوريه نيز همين نقشه را دارند و اتحاد و تصميم واحد ايران و تركيه در اين خصوص بسيار مهم است.  آقاي اردوغان با تأكيد بر لزوم افزايش همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور تا سطح ۳۰ ميليارد دلار، افزود: كارهاي فراواني وجود دارد كه مي‌توانيم با همكاري يكديگر انجام دهيم اگرچه عده‌اي از گسترش اين همكاري‌ها خوشحال نخواهند شد و تلاش خواهند كرد كه اين گام‌هاي مثبت را متوقف كنند. 
رئيس‌جمهور تركيه ابراز اميدواري كرد با برگزاري سالانه شوراي راهبردي در ايران و تركيه، تصميمات و توافقات به طور جدي عملياتي شود. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار