کد خبر: 1215315
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
عباس سلیمی:
عباس سلیمی، قاری برجسته کشور معتقد است اگر بتوانیم مفاهیم قرآنی را در کشور پخش کنیم، شاهد این همه ناهنجاری و نافرمانی و جرائم نخواهیم بود و این مفاهیم در ارتباط با پیشگیری از وقوع جرم می‌تواند تأثیر چشمگیر داشته‌باشد

جوان آنلاین: عباس سلیمی، قاری برجسته کشور معتقد است اگر بتوانیم مفاهیم قرآنی را در کشور پخش کنیم، شاهد این همه ناهنجاری و نافرمانی و جرائم نخواهیم بود و این مفاهیم در ارتباط با پیشگیری از وقوع جرم می‌تواند تأثیر چشمگیر داشته‌باشد. 
چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در دی‌ماه برگزار شد و حدود ۴۰۰ نفر از ۱۱۰ کشور برای حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کردند که به نوعی رکورد محسوب می‌شود، زیرا با توجه به وجود تعداد ۵۰ کشور اسلامی در جهان، مسلمانان ساکن در ۶۰ کشور غیر اسلامی هم در مسابقات حضور داشتند که این خود از رشد اسلام‌گرایی در همه کشور‌های جهان حکایت دارد. 
عباس سلیمی- قاری برجسته قرآن- در خصوص اینکه برگزاری مسابقات قرآنی در کشور تا چه اندازه می‌تواند در عرصه فرهنگی و دینی اثر‌گذار باشد، به ایسنا می‌گوید: براساس روح حاکم بر برخی از آیات قرآن از جمله این مورد که خداوند خطاب به بندگان در آیه ۱۴۸ سوره بقره می‌فرماید «لِکلٍّ وِجْهَهٌ هُوَ مُوَلِّیها فَاسْتَبِقُوا الْخَیراتِ أَینَ ما تَکونُوا یأْتِ بِکمُ اللهُ جَمیعاً إِنَّ أللهَ عَلی کلِّ شَی‌ءٍ قَدیرٌ؛ هر امتی قبله‌ای دارد که خداوند آن را تعیین کرده‌است؛ و به جای گفتگو درباره قبله، در نیکی‌ها و اعمال خیر، بر یکدیگر سبقت جویید». براساس این آیه خداوند می‌فرماید «هرجا باشید، خداوند همه‌شما را (در روز رستاخیز) حاضر می‌کند؛ زیرا او بر هر چیزی تواناست». 
وی ادامه داد: خداوند در این آیه انسان‌ها را به کار خیر دعوت می‌کند و می‌فرما‌ید در این امر از یکدیگر سبقت بگیرید. همچنین در آیه ۲۱ سوره حدید نیز خداوند می‌فرمایید «سَابِقُوا إِلَی مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا کعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِینَ آمَنُوا بِاللهِ وَرُسُلِهِ ذَلِک فَضْلُ اللهِ یؤْتِیهِ مَنْ یشَاءُ وَاللهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ؛» رقابت سالم در امور خیر از مواردی است که برای آن توجیه اخلاقی داریم. 
این استاد قرآن خاطرنشان کرد: قرآن اشرف موضوعاتی است که انسان با آن سر و کار دارد و چکیده و عصاره کتاب آسمانی که برای هدایت بشر نازل شده و تا قیامت هم پابر جاست و خداوند در آیه ۹ سوره الحجر وعده می‌دهد «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُون، بی‌تردید ما این قرآن را به تدریج نازل کرده‌ایم و قطعاً نگهبان آن خواهیم بود». برای امت اسلام اول یک وظیفه است که برای رواج قرآن در ابعاد مختلف قرائت، حفظ، ترجمه، تفضیل، تدبر و عمل به قرآن و حاکمیت سبک زندگی قرآنی تلاش کنیم. 
سلیمی افزود: مسابقات قرآنی جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور است و در حال حاضر به صورت نسبی هم‌افزایی و همکاری خوبی داریم، اما کافی نیست، مسلماً اگر همه سازمان‌های دیگر با استفاده از ردیف بودجه‌های فرهنگی و قرآنی خودشان به میدان بیایند و در رابطه با حتی خانواده خودشان برنامه‌ریزی کنند، نفع‌شان به خودشان می‌رسد و بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند و قرآن به صورت فراگیر در کشور پخش می‌شود. 
این قاری برجسته کشور بیان کرد: اگر بتوانیم مفاهیم قرآنی را در کشور به صورت کامل و مطلوب نهادینه کنیم، شاهد این همه ناهنجاری و نافرمانی و جرائم نخواهیم بود، ضمناً این مفاهیم در ارتباط با پیشگیری از وقوع جرم می‌تواند تأثیری چشمگیر داشته باشد. 
سلیمی در پایان گفت: چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار شد، اما بیشتر از این تعداد مسابقات ملی را داشتیم که روز اول آن در سال ۶۰ بود، البته آن زمان محدود بود، اما امروز در شاخه‌های مختلف برگزار می‌شود که نمونه بارز آن مسابقه محتوایی قم بود که در رابطه با قرآن، مفاهیم دینی، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه برگزار شد. مسلماً اگر با این سرعت پیش برویم چشم‌انداز آینده بیشتر از همیشه خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار