کد خبر: 1187443
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
معاون اول رئیس‌جمهور:

معاون اول رئیس‌جمهور در بازدیدی سه‌ساعت و نیمه از تحولات و دستاورد‌های فناورانه دانشگاه جامع امام حسین (ع) از نزدیک در جریان آخرین پیشرفت‌ها و برنامه‌های توسعه این دانشگاه قرار گرفت و از برخی مراکز و دستاورد‌های جدید رونمایی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر معاون اول رئیس‌جمهور، دکتر محمد مخبر پیش از ظهر دیروز همزمان با هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی با استقبال رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع) وارد این دانشگاه شد و پس از ادای احترام در یادمان شهدای گمنام، با توضیحات مسئولان مرتبط در جریان طرح تحول علمی این دانشگاه قرار گرفت که باعث شده دانشگاه جامع امام حسین (ع) طی شش سال از جایگاه ۷۶ به جایگاه سوم در میان دانشگاه‌های کشور ارتقا پیدا کند.
مخبر سپس از مرکز راهبردی آب، انرژی و محیط زیست، تعداد زیادی از پروژه‌ها و فناوری‌های مرتبط با آبرسانی، تصفیه آب و فیلتراسیون، نسل جدید سامانه‌های شیرین‌سازی آب، روش‌های نوین آبیاری اراضی کشاورزی، استفاده از منابع آب ژرف و تأمین آب شرب مناطق محروم بازدید کرد و همزمان با این حضور از فناوری بتن پارچه‌ای در این مرکز راهبردی رونمایی شد.
معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با حضور در مرکز تحقیقات آیرودینامیک قدر، از آزمایشگاه تونل باد مادون صوت و آزمایشگاه تونل باد سه منظوره ویژه تست فناوری‌های سطح بالا با کاربرد‌های مختلف از جمله خودرو بازدید و آزمایشگاه مرجع گذر صوت را افتتاح کرد.
بازدید از مرکز پیشران‌های موتوری، مرکز میکروالکترونیک و پژوهشکده هوش مصنوعی و علوم شناختی از دیگر بخش‌های برنامه دکتر مخبر در دانشگاه جامع امام حسین (ع) بود که از آزمایشگاه تحقیق و ساخت رباتیکز و رایانش شناختی و آزمایشگاه هوش اشیا بازدید کرد و در جریان مأموریت‌ها و برنامه‌های کشور برای رشد و پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی قرار گرفت.
مخبر همچنین در حاشیه این بازدید در جلسه‌ای با حضور استادان و مسئولان دانشگاه جامع امام حسین (ع) اقدامات صورت گرفته از سوی این دانشگاه را غرورآفرین توصیف کرد و گفت: سپاه پاسداران نماد انجام کار‌هایی است که حتی تصور انجام آن غیرممکن بوده و سپاه این غیرممکن‌ها را عملیاتی ساخته و اقتداری جدی برای کشور فراهم کرده است.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه کار‌های تحقیقاتی انجام شده در دانشگاه جامع امام حسین (ع) حتماً باید در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: با وجود اینکه از توانمندی‌های کشور آگاه هستم، اما با آنچه امروز در این بازدید مشاهده کردم، اطمینان و امید فراوانی برای حل مسائل و مشکلات کشور پیدا کردم و معتقدم که با اتکا به این استعداد‌ها و توانمندی‌ها می‌توانیم مسائل و مشکلات کشور را برطرف کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهور از دانشگاه‌های کشور به عنوان سرمایه نظام یاد کرد و گفت: نقطه قوتی که دانشگاه جامع امام حسین (ع) دارد این است که طبق رهنمود‌های مقام معظم رهبری، مأموریت‌ها و برنامه‌های این دانشگاه جهت دار است و بر اساس فرمایش ایشان باید هم مسئله را تشخیص دهد و هم مسائل را تعریف کرده و برای آن راه حل پیدا کند.
دکتر مخبر با تأکید بر اینکه راه میانبر برای رفع عقب ماندگی‌ها و رسیدن به پیشرفت اتکا به علوم دانش بنیان است، تصریح کرد: برای رسیدن به پیشرفتی که تراز جمهوری اسلامی ایران، اسلام و اهداف تعیین شده از سوی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است، باید به علوم دانش بنیان اتکا کنیم. وی با یادآوری اینکه امروز در برخی حوزه‌های نظامی جزو برترین کشور‌های جهان هستیم گفت: اگر امکانات کافی را در اختیار محققان کشور قرار ندهیم، ممکن است در برخی حوزه‌های تخصصی عقب بمانیم چراکه صرف داشتن علم کافی نیست و آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم علم را به تکنولوژی و دانش تبدیل کنیم. دکتر مخبر اظهار داشت: در بازدیدی که از دانشگاه جامع امام حسین (ع) انجام دادم استعداد تبدیل این دانشگاه به دانشگاه نسل چهارم را دیدم و باورم این است که این دانشگاه می‌تواند به عنوان نماد دانشگاه نسل چهارم در کشور مطرح باشد؛ یعنی هم مسائل کشور را شناسایی و حل و فصل کند و هم گام‌های بعدی پیشرفت را برای کشور ترسیم نماید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار