کد خبر: 1183482
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004xsQ
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۰
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با «جوان»:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی معتقد است حرکت به سمت نرخ شناور و فرمولی جدید خوراک مبتنی بر قیمت صادراتی گاز یک اقدامی بسیار مثبت و مهم است و باید به سمتی برویم که قیمت‌گذاری دستوری در صنعت نداشته باشیم و در نتیجه رقابت‌پذیری شرکت‌ها در جهت توسعه زنجیره ارزش و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر باشد و نه رانت خوراک ارزانی که دریافت می‌کنند.

بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با «جوان» با اشاره به اهمیت پرداختن به توسعه زنجیره ارزش صنایع کشور و جلوگیری از خام‌فروشی گفت: یکی از اقدامات مهمی که در جهت استفاده مناسب از گاز شکل گرفت، صنایع پتروشیمی کشور بوده که صورت گرفته است تا زنجیره ارزش صنعت گاز را بتوانیم طی کنیم و محصولات متنوع پایین دست زنجیره ارزش را تهیه کنیم. محصولات تولیدی زنجیره ارزش گاز بسیار متنوع و متعدد است. با این وجود در زمینه توسعه زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی گازی به خصوص در شاخه متانول با مشکل مواجه شدیم و قطعاً نباید در مراحل اولیه زنجیره ارزش و بالادست گاز متوقف شویم و باید به انواع و اقسام روش‌ها به سمت توسعه زنجیره ارزش برویم تا علاوه بر خلق ارزش بیشتر، اشتغال آفرینی و رشد اقتصادی بیشتری را نیز کسب کنیم.
وی ادامه داد: هر چه در زنجیره ارزش جلو برویم، حاشیه سود فناورانه بیشتر خواهد شد و به جای آن وابستگی به یارانه انرژی ارزان نیز کاهش خواهد یافت؛ بنابراین مسئله تکمیل زنجیره ارزش به خصوص توسعه زنجیره ارزش متانول و جلوگیری از خام فروشی متانول یکی از مهم‌ترین محور‌های اجرایی صنعت نفت و گاز ما است. ما باید در زمینه استفاده مناسب از مواد خام و معدنی در دسترس کشور به سمت حداکثر کردن سودآوری برویم و محصولات نهایی مورد نیاز کشور را که در حال حاضر استفاده داریم و از طریق واردات پاسخ می‌دهیم؛ تولید کنیم تا بتوانیم ارزبری واردات محصولات نهایی را نیز کاهش دهیم.
عقبگرد تولید و صادرات خام متانول
این نماینده مجلس در رابطه با اهمیت استفاده مناسب و حداکثری از مواد اولیه کشور نظیر گاز به عنوان ماده اولیه ارزشمند تولید و لزوم جلوگیری از خام‌فروشی متانول اظهار کرد: یکی از اشتباهات بزرگ ما در زمینه عدم استفاده مناسب از منابع و مواد معدنی کشور است؛ به طور مثال تبدیل گاز به عنوان سوخت ارزشمند حرارتی و تبدیل آن به محصولات پتروشیمی غیراقتصادی نظیر متانول با در اختیار قرار دادن خوراک ارزان گاز که در بازار‌های بین‌المللی نیز ارزش بالایی ندارد و راهکار‌های موازی برای تولید آن نیز وجود دارد، یک عقبگرد بزرگ برای ما محسوب می‌شود.
این نماینده مجلس در پایان با اشاره به فرموله شدن نرخ خوراک و اهمیت آن در رقابت‌پذیری و ایجاد چشم‌انداز مثبت سرمایه‌گذاری در صنعت گفت: باید به جای قیمت‌گذاری دستوری یا اقدام به اخذ ریالی نرخ خوراک گاز صنعت پتروشیمی، به سمت یک نرخ و فرمول شناور برویم به نحوی که نه تنها رانت خوراک داشته باشیم، بلکه حمایت نیز از تولید کشور داشته باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار