کد خبر: 1160479
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rtP
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۰
گذری بر آورده‌های آقای نویسنده پس از یک قرن
جلال آل‌احمد نویسنده شهیر ایرانی، ۴۶ سال بیشتر عمر نکرد، اما این اقبال را یافت که دهه‌ها مورد توجه و تقلید قرار گیرد
محمدرضا کائینی

جلال آل‌احمد نویسنده شهیر ایرانی، ۴۶ سال بیشتر عمر نکرد، اما این اقبال را یافت که دهه‌ها مورد توجه و تقلید قرار گیرد. از هنگامی که آغازین آثار قلمی وی در دهه ۲۰ منتشر شدند، هشت دهه می‌گذرد و گمان می‌رود که خوانش آثار او، همچنان تداوم داشته باشد. «از نفرین زمین» راز این تأثیر را به مدد آثار آقای نویسنده جسته است. این اثر توسط مجتبی حبیبی تألیف شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آن را منتشر ساخته است. در دیباچه این کتاب، به نکات ذیل اشارت رفته است:
«راه‌ها هر چه باریک‌تر، صعب‌العبور‌تر و حساس‌تر باشند، آغازگر بودن در آن‌ها ارزشمند‌تر و مهم‌تر است. به خصوص که راهی، دو جایگاه و موضع تاریخی را‌ـ آن هم در منظر یک قوم و ملت‌ـ به هم برساند. به فرض که ایستگاه و مبدأ این حرکت، وادادگی و انفعال و خیانت باشد و موقف و مقصد آن خودآگاهی، مبارزه و خدمت. ناگفته پیداست که این راه توبه نام می‌گیرد و مطلعی است برای یک رستاخیز، رستاخیزی به آسمان، پس از هبوطی دردناک و فروخفتگی در حضیض ذلت. توبه‌ای چنین، اگر مقبول افتد منشأ حرکت است و یقظه‌ای عمومی و آن روز که همه بیدار شوند، آغازگران هر یک به سهم تأثیرشان جاودانه خواهند شد. جلال نویسنده‌ای کم‌نظیر، متعهد و انقلابی بود که موضوع شاهکار‌های خود را اصلی‌ترین دغدغه‌های مسلمانان در ایران و جهان، بلکه مستضعفان عصر قرار داد. آنجا که ماهیت امپریالیزم غرب و شرق و ظلمه آن دو (اسرائیل) را رسوا می‌سازد، تا آنجا که عمق انحرافات روشنفکران وطنی را فریاد می‌زند و آنجا که فقر و ظلم و بیداد و ناکار آمدی و بحران هویت ایران پهلوی را به داستان می‌کشد. بیش از ۴۶ اثر ادبی و علمی جلال، آیینه‌ای شفاف از تحول اوست در زندگی سیاسی و شخصی که در تلاطم طوفان تحولات دهه‌۱۳۲۰ و حزب توده و... آغاز می‌شود و طی دو سه دهه، در نهایت به ساحل نهضت اسلامی ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ می‌انجامد و بشارت نجات و پیروزی را در قامت بلند حضرت روح‌الله سر می‌دهد.
از نفرین زمین تلاشی است برای بازخوانی مجدد جلال، نه آن سان که دیگران گفته و شنیده‌اند، بلکه آن سان که او گفته است و جز آثار او، چه ذخیره‌ای یارای بازگویی آن همه حکایت را دارد؟ این اثر در چهار بخش، آثار جلال را موشکافی می‌کند و با او همراه می‌شود، تا آخرین برگ‌های یک داستان که هر چند به مرگ مشکوک نویسنده ناتمام می‌ماند، ولی می‌توان صفحه سفید مانده آن را خواند و از روی آن استنساخ کرد. در بخش اول، از سفرنامه‌های جلال، سفر‌های خارجی او بررسی شده است. در بخش دوم، داستان‌های جلال را (شامل رمان و مجموعه داستان) که او را در مقام پیشگامی ادبیات نهضت و مبارزه و حتی انقلاب اسلامی می‌نشاند، برانداز می‌کنیم. در بخش سوم، یادداشت‌ها و در بخش چهارم مقالات و تقاریر سیاسی اجتماعی او را از نظر می‌گذرانیم، تا شاید شخصیت ناشناخته جلال آل‌احمد، سه دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ـ که او انتظارش را می‌کشید‌ـ برای جویندگان تشنه نسل حاضر، معرفی گردد. در بخش ضمایم و اسناد هم، ناگفته‌هایی از جلال و درباره او درج شده که هدف اثر را محقق می‌سازد. در پایان ضمن تشکر از مؤلف پرتلاش، از معاون پژوهشی جناب آقای دکتر طبیعی مدیر گروه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی مرکز، آقای سید مجید امامی، آقای مهدی حق‌بین ارزیاب نهایی طرح و همکاران پرتلاش معاونت انتشارات قدردانی می‌نماییم....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار