کد خبر: 1134734
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سخنرانی در اجلاس اتحادیه مجالس کشور‌های عضو شورای همکاری اسلامی پیشنهادی ابتکاری حاوی سه راهبرد با عنوان «جهان اسلام؛ همبستگی برای صلح و توسعه پایدار» ارائه و تبیین کرد و همچنین نسبت به تبعات بلند مدت هرگونه تصمیم احساسی از سوی جمهوری آذربایجان پس از حادثه اخیر به این کشور هشدار داد.
به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف روز گذشته در هفدهمین نشست کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی بیان کرد: خوشبختانه طی چند دهه اخیر با وجود فراز و نشیب‌های فراوان، به یمن دستیابی ملل مسلمان به توسعه در ابعاد گوناگون، شاهد شکل‌گیری تحرکی نوین برای بازگشت شایسته امت اسلامی به مدار ایفای نقش تاریخی و سرنوشت ساز خود در ترسیم نقشه آینده جهان هستیم. در عین حال، باید به این واقعیت اذعان کرد که رسیدن به این نقش آفرینی نیازمند اقدام دسته جمعی برنامه ریزی شده و هدفمند کلیه کشور‌های اسلامی است.
رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشور اظهار داشت: به نمایندگی از همکارانم در مجلس شورای اسلامی ایران به منظور تحقق و عملیاتی کردن ارتقای جایگاه و منزلت جهانی امت اسلامی، مایلم پیشنهادی را تحت عنوان «جهان اسلام؛ همبستگی برای صلح و توسعه پایدار» را به نشست حاضر ارائه دهم. پیش شرط اساسی این ابتکار تأکید بر چندجانبه گرایی و تمرکز بر مشترکات دولت‌ها و ملت‌های اسلامی با پرهیز از پرداختن به موضوعات اختلاف‌برانگیز است.
فلسطین همچنان مسئله اول جهان اسلام
قالیباف در ادامه به مسئله فلسطین اشاره کرد و افزود: بیش از هفت دهه است که سیاست‌ها و اقدامات پلید رژیم جعلی صهیونیستی در نقض حقوق بشر و کرامتِ مردم فلسطین ادامه دارد. تردید نکنیم که آرمان فلسطین در قلوب و اذهان تمامی مسلمانان همچنان قدرتمندانه زنده و پویا است. این آرمان اکنون به درختی تنومند مبدل گردیده که میوه شیرین آن برای امت اسلامی، مقاومت است. صهیونیست‌ها و دولت افراطی نتانیاهو، برای فرافکنی مشکلات سیاسی‌شان، در چند روز گذشته حمله به جنین را طراحی کردند، اما مقاومت فلسطینی، که امروز مطلوب هر جوان و نوجوان فلسطینی است، نشان داد که گروه‌های مقاومت فراتر از امنیت پوشالی صهیونیست‌ها توانمند شده‌اند. البته اتحاد‌های گروه‌های فلسطینی، توان آن‌ها را در مبارزه با صهیونیست‌ها افزایش خواهد داد. جا دارد حمایت خود را از تلاش‌های دولت الجزایر برای اتحاد گروه‌های فلسطینی اعلام کنیم.
رئیس مجلس اظهار داشت: در نشانه‌ای دیگر، حتی جام جهانی اخیر فوتبال که در کشور قطر برگزار شد نشان داد که فلسطین و آرمان قدس شریف همچنان زنده است و عادی‌سازی روابط برخی کشور‌ها با رژیم کودک‌کش صهیونیستی بر آن تأثیری نداشته است. نباید پیمان خویش را فراموش کنیم و همچنان بر آن باشیم تا فلسطین و قدس شریف به عنوان اولویت و موضوع اول جهان اسلام مطرح بماند ما مشتاق آن روزی هستیم که گشایش مقر اصلی سازمان همکاری اسلامی در خاک فلسطین را شاهد باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این امر همچنان‌که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران بار‌ها تأکید کرده‌اند تنها زمانی محقق خواهد شد که اراده همه مردم فلسطین از مسلمان تا مسیحی و یهودی، بر سرنوشت آن سرزمین حاکم شود.
همچنین شاهد هستیم که گسترش فرهنگ غنی اسلام در ملل دنیا چنان استعمارگران دیروز و مدعیان امروز آزادی عقیده و اندیشه را نگران کرده است که با شعار دروغین، آزادی بیان، آزادی عقیده و فرهنگ را محدود کرده و با توهین به مقدسات اسلام به دنبال این هستند که جلوی ترویج فرهنگ اسلامی را میان ملل حق طلب بگیرند.
قرآن‌سوزی عکس‌العملی از سر استیصال بود
قالیباف با بیان اینکه توهین‌ها به مقدسات و قرآن سوزی اخیر در کشور‌های اروپایی، در واقع عکس العملی از سر استیصال دشمنان اسلام به گسترش فرهنگی جریان اسلام در جهان غرب است که نه تنها مانع از رشد این جریان اجتماعی نخواهد شد بلکه باعث شناخت بیشتر انسان‌های حق‌جو از ابعاد حیات بخش اسلام خواهد شد، اظهار داشت: در این زمینه بر این باورم همه کشور‌های اسلامی باید یک صدا اعتراض زبانی و عملی خود را به دشمنان اسلام نشان دهند و بیش از پیش، روشن کردن ابعاد انسان‌ساز اسلام برای مردم دیگر کشور‌های دنیا را در دستور کار قرار دهند. مقابله با این توهین‌ها آزمونی است برای جهان اسلام و بی تردید اگر همه کشور‌های اسلامی یکپارچه از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی خود برای فشار بر سیاستمداران جبهه غرب استفاده کنند، حتما این روند متوقف خواهد شد.
حادثه سفارت آذربایجان تروریستی نبود
وی تأکید کرد: لازم می‌دانم به نکته‌ای درباره حادثه اخیری که برای سفارت جمهوری آذربایجان در تهران پیش آمده نیز اشاره کنم. ما از این حادثه عمیقاً متأسف بوده و در حال پیگیری دقیق و همه‌جانبه آن هستیم. مسئولان محترم کشور آذربایجان کاملاً در جریان جزئیات این پیگیری‌ها هستند و تعامل دوجانبه نزدیکی در این زمینه در جریان است. ما هیچ نشانه‌ای از تروریستی بودن این موضوع به دست نیاورده‌ایم. با این حال، لازم می‌دانم تأکید کنم تصمیم‌های احساسی درباره روابط دو کشور خواسته دشمنان مشترک و بدخواهان جهان اسلام خصوصا رژیم صهیونیستی است و باید درباره هرگونه تصمیم که می‌تواند تبعات بلند مدت نیز داشته باشد هشیار و دقیق بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار