کد خبر: 1133628
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kuK
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹
کنعانی خطاب به مسئولان عراقی:
سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدام برخی از مقامات عراق در استفاده از نام جعلی برای خلیج همیشه فارس را در تضاد با اصل همجواری و مناسبات دوستانه دو کشور دانست و خواستار تصحیح این اشتباه شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام مسئولان رسمی عراق در استفاده از نامی ساختگی برای خلیج فارس را مغایر با اصل حسن همجواری و مناسبات دوستانه دو کشور دانست و خواستار تصحیح این روند گردید.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیشتر به این اقدام اعتراض کرده و اداره کل حقوقی وزارت خارجه نیز با ارسال یادداشت رسمی، این اقدام عراق را غیر قابل قبول دانسته و خواستار احترام عراق به نام‌های بین‌المللی شده است.

کنعانی: نام خلیج فارس برای این پهنه آبی یک واقعیت تاریخی و همیشگی است

کنعانی با بیان اینکه انتظار می‌رود مقامات مسئول عراق در بکارگیری نام صحیح برای این پهنه آبی که مورد تأکید سازمان ملل متحد قرار دارد، توجه لازم را معمول دارند، تصریح کرد: نام خلیج فارس طی هزاران سال در اسناد، نقشه ها، سفرنامه‌ها و متون کهن به همین نام بوده و خلق کلمات بی اساس، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی تأکید کرد: برای جلب دوستی دیگران نباید از سرمایه غنی همبستگی تاریخی کشور‌های منطقه هزینه کرد.

لازم به ذکر است که در جریان برگزاری بیست و پنجمین جام فوتبال خلیج فارس به میزبانی بصره عراق، برخی از مقامات عراقی به جای نام تاریخی خلیج فارس از نام جعلی استفاده کردند که واکنش جمهوری اسلامی را در پی داشت و وزارت خارجه از طریق سخنگو و سفارت کشورمان در بغداد مراتب اعتراض خود به این اقدام را اعلام کرد.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار