به دنبال شهرک‌سازی بر اساس الگوی اسلامی‌-ایرانی هستيم
کد خبر: 1120814
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hZe
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۸
مدير عامل موسسه مسکن و عمران اجتماعی بسیج:
در نشست خبري نخستین رویداد مسئله محور "بسیج ایده‌ها و طرح‌ها" به منظور رفع چالش‌ها با رویکرد فناورانه و نوآورانه با محور‌های شهرک‌سازی با الگوی اسلامی- ایرانی، عمران اجتماعی در حوادث غیرمترقبه و ساخت مسکن سریع، ارزان و کیفی که به همت موسسه مسکن و عمران بسیجیان و هلدینگ پیشگامان برگزار شد تفاهم نامه ای با محوریت پروژه های اجتماع محور بین وزارت کشور و موسسه عمران و مسکن اجتماعی بسیج به امضا رسيد.

به گزارش جوان آنلاين، در نشست خبری نخستین رویداد مسئله محور بسیج ایده‌ها و طرح‌ها به منظور رفع چالش‌ها با رویکرد فناورانه و نوآورانه با محور‌های شهرک‌سازی با الگوی اسلامی- ایرانی، عمران اجتماعی در حوادث غیرمترقبه و ساخت مسکن سریع، ارزان و کیفی که به همت موسسه مسکن و عمران بسیجیان و هلدینگ پیشگامان برگزار شد، مدير عامل موسسه مسکن و عمران اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین گفت: اين موسسه قدمت ۳۰ ساله دارد و این سابقه موجب شده تا در این سال‌ها بیش از ۳۱ هزار واحد مسکونی و ۱۱۵ شهرک مسکونی در کشور ساخته و تحویل دهد.

مجتبی حبیب زاده‌مقدم افزود: در پی‌وقوع زلزله کرمانشاه سال ۹۶ و سیل سراسری ۹۸ این موسسه تکلیف پیدا کرد تا به دولت کمک کند و از فعالیت‌های جهادی پشتیبانی لازم را انجام دهد؛ بسیج، چون جنبه مردمی دارد باید گفت در انجام ماموریت‌ها مردم عهده دار مسئولیت شدند به عبارت دیگر بسیج در قالب بسیج کنندگی به سایر بخش‌هایی که مسئولیت اصلی در ساخت مسکن دارند، کمک می‌کند.

اين مسئول ادامه داد: در همین راستا یکی از عرصه‌های مورد نیاز برای کمک به دولت عرصه نهضت ملی مسکن است البته این موضوع حل نمی‌شود مگر اینکه مردم به کمک بیایند لذا یکی از حوزه‌هایی که فکر می کنیم بسیج می‌تواند به وزارت کشور کمک کند ساماندهی حاشیه شهرها، بافت فرسوده شهر‌ها و حضور در حوادث غیرمترقبه است؛ یکی دیگر از حوزه‌هایی که مغفول واقع شده بحث شهرسازی و شهرک سازی بر اساس الگوی اسلامی - ایرانی است لذا چنانچه هم افزایی صورت گیرد شاهد شهرک سازی و شهرسازی‌هایی با همین الگو خواهیم بود.

 

** راه اندازي قرارگاه ساخت مسکن در وزارت کشور

 

در ادامه اين نشست معاون عمرانی وزارت کشور با بیان اینکه در طول سال پروژه‌های عمرانی مختلفی در شهرهای متعدد به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: هفته ای نیست که پروژه عمرانی در کشور افتتاح نشود. در بحث تحریم ها می بینیم که اگر در کشورهای مختلف تحریم ایجاد می‌شود مشکلات متعددی برای آنها در پی دارد، اما در کشور ما چند دهه است که تحریم هستیم ولی نه تنها پروژه‌های عمرانی متوقف نشدند بلکه سرعت هم گرفته اند.

 

سید مهدی جمالی نژاد، ادامه داد: در دهه فجر سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۰۹ پروژه عمرانی به ارزش ۹۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح و ۱۸ هزار و ۳۶۰ پروژه عمرانی به ارزش ۱۳ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان کلنگ زنی شد؛ این در حالی است که در هفته دولت سال جاری ۱۵ هزار و ۸۳۰ پروژه به ارزش ۱۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افتتاح و ۲۵۰۱ پروژه به ارزش ۱۴۰ هزار و ۳۰۰ میلیون تومان کلنگ خورد.

 

وي با بیان اینکه قرارگاه های ساخت مسکن و مقابله با حاشیه نشینی و نوسازی بافت فرسوده در وزارت کشور راه اندازی شده است، اظهار داشت: توزیع متوازن جمعیت در کنار رشد جمعیت یک موضوع حائز اهمیت است. اگر همه جمعیت در کلانشهرها متمرکز شود، رشد اقتصادی رخ نمی دهد.

 

به گفته این مقام مسئول در نهضت ملی مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی موضوع را پیگیری کردیم که هم مسأله تامین مسکن جوانان حل شود و هم ماندگاری آنها در شهرها و روستاها تضمین شود که در کنار موضوع ساخت مسکن، معیشت و اشتغال را نیز پیگیری می کنیم تا به این ترتیب هم مسکن احداث و هم اشتغال ایجاد شود.

 

** ساخت واحد‌های مسکونی یک طبقه با استفاده از روش پرینت ۳ بعدی

 

محمد مهدی حیدری معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هم در این نشست گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بازوی پژوهشی-آموزشی وزارت راه و شهرسازی بوده و و رفع دغدغه‌های مسأله محور در حوزه‌های عمرانی را در دستور کار دارد. تدوین ضوابط مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین نامه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی را نیز این مرکز دنبال می‌کند.

 

وی افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه معماری ایرانی-اسلامی و ساخت مسکن ارزان و سریع کارگروهی راه اندازی کرده تا این دغدغه نیز از نظر تهیه آیین نامه‌های مربوطه برطرف شود؛ در وزارت راه و شهرسازی و در حوزه الکوی شهرسازی ایرانی اسلامی، موضوع توسعه افقی شهر‌ها در دستور کار قرار گرفته و قرار است نهضت ملی مسکن در جا‌هایی که زمین به اندازه مافی داریم خصوصا شرق کشور منازل مسکونی را به صورت تک واحدی و یک طبقه احداث کند؛ در بخش‌هایی از کشور مانند غرب هم که مشکل کمبود زمین داریم، حداکثر ۳ طبقه سازی در برنامه احداث واحد‌های مسکونی قرار دارد.

 

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به موضوع الحاق اراضی خارج از محدوده به حریم شهر‌ها تصریح کرد: نقش این مرکز در موضوع مورد نظر، بررسی روی گسل بودن یا نبودن اراضی تعیین شده است تا اگر ایرادی از این نظر نبود، به شورای عالی شهرسازی و معماری مجوز الحاق به این اراضی داده شود.

 

اين مسئول خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اخیرا موضوع شناسایی ساختمان‌های نا ایمن را در دستور کار قرار داده است که در این مسیر، ۲۲ گروه شناسایی ساختمان‌های نا ایمن تشکیل شده و تا کنون برخی از نتایج بررسی‌های آن‌ها به مرکز تحقیقات منتقل شده و این مرکز نیز موارد مورد نظر را برای اصلاح این ساختمان‌ها به دستگاه‌های مربوطه منتقل می‌کند.

 

حیدری با اشاره به اهمیت صنعتی سازی ساختمان گفت: چاره‌ای جز اهمیت دادن به صنعتی سازی و عبور از سنتی سازی مسکن نداریم لذا برای اجرای صنعتی سازی در نهضت ملی مسکن، دبیرخانه صنعتی سازمان ساختمان در مرکز تحقیقات راه و مسکن اد شدهو همه ذی نفعان در این حوزه، دور هم جمع می‌شوند؛ هفته آینده نیز مقررات جدید صنعتی سازی ساختمان از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر می‌شود.

 

وی تأکید کرد: در همین راستا قرار است حدود ۵ هزار واحد مسکونی در مهرگان استان قزوین که ذیل نهضت ملی مسکن در حال ساخت است، با روش صنعتی سازی احداث شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر اقدامات جدید در صنعتی سازی نهضت ملی مسکن را آغاز اجرای ساخت مسکن به روش پرینت ۳ بعدی عنوان و اظهار کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تأییدیه‌های اولیه برای اجرای این پروژه‌ها را صادر کرده و برای ساخت واحد‌های یک طبقه از سرعت بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که طرف ۱۰۰ ساعت یک واحد مسکونی ۹۰ متری پرینت می‌شود و ظرف یک هفته سایر ملحقات آن مانند درب و پنجره و لوله و اتصالات تکمیل خواهد شد. به عبارت دیگر ظرف یک هفته با این روش برای یک واحد مسکووی ۹۰ متری یک طبقه، پایان کار صادر می‌شود.

 

**بانک مسکن اقساط برگشتی مسکن مهر را در بخش مسکن هزینه نکرد

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نيز در این نشست با تاکيد بر اينکه  به طور متوسط سالانه یک میلیون واحد مسکونی باید در کشور ساخته شود تا در عرضه و تقاضای مسکن تعادل ایجاد شود،​ گفت: به جای ساخت یک میلیون واحد، سالانه ۳۰۰ هزار واحد ساخته شده و با کمبود ۵ میلیونی مسکن در کشور مواجه هستیم؛ دولت قبل درک صحیحی از کمبود مسکن نداشت و علت رشد قیمت مسکن همین کمبود واحدهای مسکونی است.

محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن در سال گذشته در مجلس شورای اسلامی، به وعده رئیس‌جمهور مبنی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال اشاره و تصریح کرد: در قانون جهش تولید مسکن همه مشوق ها برای افزایش ساخت و ساز آمده و در کشور هم توان مهندسی و هم ظرفیت تولید مصالح ساختمانی که در آن خودکفا هستیم را داراییم.

 

وي با بیان اینکه قانون جهش تولید مسکن اگر به خوبی اجرا می‌شد ظرفیت ساخت سالانه بیش از یک میلیون واحد مسکونی را داشتیم، اظهار داشت: در حال حاضر زمین برای ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی احصا شده اما در جانمایی هایی ایراد داریم.

 

به گفته این مقام مسئول به عنوان مثال جمعیت قابل توجهی از تهران روی گسل زندگی می کند در مسکن مهر هم این مشکل را داشتیم و باید در نهضت ملی مسکن معضل جانمایی ها برطرف شود.

 

رضایی کوچی با تاکید بر اینکه در نهضت ملی مسکن اولویت با نوسازی بافت فرسوده است که هم قیمت ساخت کاهش می یابد و هم زیرساخت های آب برق و گاز را داراست، ادامه داد: متاسفانه کمتر به نوسازی بافت فرسوده توجه شده چون نوسازی این بافت ها وقت بیشتری از دستگاه ها می گیرد، بنابراین دستگاه های دولتی ترجیح می دهند اراضی اطراف شهر که بعضاً کشاورزی هستند را به شهر ملحق کنند چون کار راحت‌تری است.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر اراضی متصل یا منفصل در حاشیه شهرها ایجاد کردیم که انتقال انشعابات آب و برق به این مناطق بر اساس اظهارات وزیر نیرو ۳۰ هزار میلیارد تومان پول می خواهد که تعیین این رقم برای وزارت نیرو امکان پذیر نیست.

 

عضو مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس با اشاره به حضور خود در شهر جدید پردیس گفت: دو هفته پیش به این شهر رفتم؛ همچنان ۲۰ هزار واحد مسکن مهر در این شهر جدید بلاتکلیف مانده و نیمه ساخته رها شده است که برای تکمیل آنها ۱۵ هزار میلیارد تومان نیاز داریم این در حالی است که برخی افراد اراضی مرغوب پردیس را در اختیار گرفته‌اند ولی ساخت و ساز نکرده اند که ارزش آنها بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و می توانیم با پول فروش این اراضی مسکن مهر پردیس را تکمیل کنیم.

 

این مقام مسئول با اشاره به تکلیف قانونی تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی سالانه بانک ها برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن، توضیح داد: این رقم برای سال اول اجرای قانون بود و در سال های بعد باید بانک‌ها در هر سال ۲۰ درصد تسهیلات خود را به بخش ساخت مسکن اختصاص دهند اما تا کنون بانک مسکن کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان داده و عملکرد سایر بانک‌ها صفر است.

 

وی خاطرنشان کرد: همه بانک‌های متخلف را هفته گذشته به رئیس قوه قضائیه معرفی کردم و وی نیز طی نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، دستور داد تا این روند بررسی شود؛ البته این کار را باید وزارت اقتصاد می‌کرد که انجام نداد.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در مسکن مهر در سال ۸۸ دولت وقت خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی به این طرح اختصاص داد؛ تا کنون ۴۰ هزار میلیارد تومان به بانک مسکن برگشته، اما در بخش مسکن هزینه نشده و به جای دیگری رفته است.

 

وی تصریح کرد: قرار بود از محل این خط اعتباری با سازکار صندوق ملی مسکن نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۱۰ درصد کاهش یابد، اما این اتفاق رخ نداد.

 

رضایی کوچی تصریح کرد: اخیرا از پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر جدید هشتگرد بازدید داشتم؛ مردم در برخی پروژه‌ها ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه را پرداخت کرده اند، اما توان پرداخت اقساط بعدی آورده‌های خود را ندارند؛ در زمانی که قرارداد امضا کرده بودند، هزینه ساخت مسکن متری ۴.۵ میلیون تومان بود، اما اکنون با کمتر از متری ۸ میلیون تومان امکان ساخت و ساز نیست.

 

وی با اشاره به تصویب ایجاد شورای عالی مسکن در قانون جهش تولید مسکن گفت: تا کنون چند جلسه برگزار شده، اما پروژه‌های نهضت ملی مسکن پیشرفتی نداشته است؛ دستگاه‌ها از وزارت راه و شهرسازی تبعیت نمی‌کنند و قرار بود این مشکل با ایجاد شورای عالی مسکن برطرف شود که هنوز هم اتفاقی نیفتاده است.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی نمی‌داند در کجای کار قرار دارد، بیان کرد: آیا قرار است این وزارت خانه سیاست گذار نهضت ملی مسکن باشد یا پیمانکار؟ آیا قرار است مستقیما با مردم قراداد امضا کند یا با سازندگان بخش خصوصی؟ وقتی وزارت راه و شهرسازی با مردم قرارداد می‌بندد، بخشی از کار را پیش می‌برد و مابقی را نیمه کاره رها می‌کند؛ ایراداتی که به مسکن مهر وارد بود، دارد به شکل دیگری خود را نشان می‌دهد. وی در پایان از تقاضای کمیسیون عمران مجلس با رئیس جمهور و وزرای مربوطه برای برگزاری نشستی در خصوص اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد.

 

در ادامه اين نشست مجتبي خرسندی قائم مقام موسسه پیشگامان بنیاد تعاون بسیج هم بیان داشت: این موسسه سلسله نشست‌هایی با عنوان تاثریا را برگزار می‌کند که در این رابطه تاکنون در ۱۰ استان چنین نشست‌هایی برگزاری کرده است و برگزاری این رویداد هم از سری رویداد‌های ملی طرح تاثریا است که ۱۷ آذر در سالن همایش‌های وزارت مسکن و شهرسازی به همت موسسه مسکن و عمران بسیجیان برگزار می‌شود.

 

سعید نجاتیان دبیر این رویداد هم گفت: حدود ۴۵ طرح نوآورانه در سه محور تعیین شده برای رویداد دریافت کردیم که از این ‌تعداد ۱۰ طرح به عنوان طرح برتر شناخته شد که در روز رویداد ۵ طرح ارائه می شود.

در پایان این ‌نشست تفاهم نامه ای بین معاون عمرانی وزارت کشور و موسسه عمران و مسکن اجتماعی بسیج با محوریت پروژه های اجتماع محور امضا شد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار