6 نیروگاه تولید برق برای اولین بار در یک ماه به شبکه متصل شد
کد خبر: 1107244
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004e2m
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴
در شهریور امسال تعداد 6 نیروگاه زاهدان-1، زاهدان-2، عسلویه، فردوسی، تربت حیدریه و دو کوهه، به مرحله اتصال به شبکه سراسر برق رسید، این اولین بار در کشور بود که 6 نیروگاه در یک ماه به شبکه متصل شد.

تابستان سال جاری به عرصه تاخت و تاز صنعت برق بدل شد و رکوردهای متعددی یکی پس از دیگر در حوزه برق کشور شکسته شد.

بر این مبنا رکورد ساخت نیروگاه در یک سال، تعمیرات نیروگاهی به همراه برخی نصاب‌های دیگر از جمله مواردی بود که در نهایت به تامین پایدار برق در بخش خانگی و مدیریت مصرف برق در سایر حوزه‌ها منتهی شد.

در ادامه این رکوردشکنی‌ها در ماه پایانی فصل تابستان و طی شهریور‌ سال جاری، یک رکورد دیگر در صنعت برق شکسته شد.

بر مبنای جزئیات ارائه شده توسط شرکت مپنا در شهریور سال 1401 نصاب سنکرون واحدهای نیروگاهی به عددی جدیدی در طول یک ماه رسید، بر این مبنا فقط در طول 31 روز شهریور‌ سال 1401، تعداد 6 نیروگاه، زاهدان-1، عسلویه، فردوسی، زاهدان-2، تربت حیدریه و دو کوهه به مرحله اتصال به شبکه سراسر برق رسید.

بر اساس گزارش شرکت مپنا، این 6 واحد نیروگاهی مجموعا ظرفیت 873 مگاوات تولید برق را بر عهده دارند و به مرحله سکنرون‌سازی با شبکه سراسری تولید برق کشور رسیده‌اند.

این رکورد درحالی ثبت شد سنکرون سازی 6 واحد تولید برق در یک ماه دستاوردی ارزشمند به حساب می‌آید.

* جزئیات برنامه ساخت نیروگاه در سال گذشته

به گزارش فارس، از ابتدای شهریور‌ سال گذشته بود که تلاش برای تامین 6 هزار مگاوات نیروگاه تا پایان شهریور سال 1401 در مدت یک سال شروع شد.

در همین رابطه، همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو در بیان جزئیات برنامه 6000 هزار مگاواتی ساخت نیروگاه می‌گوید: ‌برنامه‌ای که برای سال اول دولت در نظر گرفتیم شامل افزایش ظرفیت تولید به میزان 6 هزار مگاوات است که از این مقدار 4900 مگاوات مربوط به واحدهای حرارتی و تجدیدپذیر است.‌

به گفته حائری 4260 مگاوات از این برنامه واحد حرارتی است که توسط وزارت نیرو و یک واحد نیز توسط بخش صنایع به عنوان اولین نیروگاه احداثی در راستای تفاهم‌نامه وزارت نیرو و صنایع ساخته شد.‌

این مقام مسئول با بیان اینکه 500 مگاوات هم توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود، افزود: ‌همچنین 286 واحد نیروگاهی موجود هم با اقدامات کارشناسان داخلی حدود 1115 مگاوات ارتقای توان خواهند داشت.‌

* رکورد تاریخی ساخت نیروگاه در یک سال شکسته شد

نکته قابل توجه راجع به برنامه دولت در یک سال اول به عنوان افزایش ظرفیت ساخت نیروگاه آن است که رکورد ساخت نیروگاه در یک سال در کشور شکسته شده است.

بر اساس آمار، بیشترین آمار مرتبط با افزایش ظرفیت نیروگاهی در طی یک سال مرتبط با سال 1389 با توسعه 4935 مگاواتی است اما در سال اول دولت سیزدهم رشد، 6 هزار مگاواتی واحدهای نیروگاهی سبب شد تا این رکورد با ارتقای 22 درصدی به ثبت برسد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار