توقف و عقبگرد نیرو‌های مسلح ممنوع
کد خبر: 1105612
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dcS
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس، جنگ تحمیلی را نتیجه سیاست راهبردی امپراطوری نظام سلطه در دشمنی با جمهوری اسلامی و ملت ایران خواندند و افزودند: با وجود حمایت همه‌جانبه قدرت‌های جهانی از صدامِ جاه‌طلب و دیوانه قدرت، جنگ در پرتو سه عنصر «قدرت جوشان انقلاب، رهبری بسیار مؤثر امام و خصوصیات فاخر و برجسته ملت ایران» از یک تهدید قطعی و بزرگ به یک فرصت بزرگ تبدیل شد که روایت صحیح و دقیق این فصل شورانگیز و هیجان‌آور از تاریخ ایران به نسل جوان و نوجوان، استمرار موفقیت‌های انقلاب را تضمین خواهد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس، جنگ تحمیلی را نتیجه سیاست راهبردی امپراطوری نظام سلطه در دشمنی با جمهوری اسلامی و ملت ایران خواندند و افزودند: با وجود حمایت همه‌جانبه قدرت‌های جهانی از صدامِ جاه‌طلب و دیوانه قدرت، جنگ در پرتو سه عنصر «قدرت جوشان انقلاب، رهبری بسیار مؤثر امام و خصوصیات فاخر و برجسته ملت ایران» از یک تهدید قطعی و بزرگ به یک فرصت بزرگ تبدیل شد که روایت صحیح و دقیق این فصل شورانگیز و هیجان‌آور از تاریخ ایران به نسل جوان و نوجوان، استمرار موفقیت‌های انقلاب را تضمین خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا، دفاع مقدس را حادثه‌ای پرهیجان، پرمعنا و پرفایده برای امروز و فردای کشور خواندند و با عرض مراتب احترام و ارادت به پیشکسوتان دفاع مقدس افزودند: پیشکسوتان زودتر از دیگران نیاز حیاتی آن مقطع را شناختند و برای تأمین این نیاز به میدان پرحادثه جنگ و جهاد و ایثار شتافتند، بنابراین تمجید و احترام به آن‌ها وظیفه‌ای قطعی و همگانی است.
نسل کنونی را از حقایق دفاع مقدس آگاه کنید
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه با گذشت زمان، ابعاد و حقایقِ حوادثی نظیر دفاع مقدس، بیشتر و بهتر قابل درک می‌شود، افزودند: باید به گونه‌ای عمل کرد که معرفت و آگاهی به «حقایق دفاع مقدس به عنوان برهه‌ای درخشان و تأثیرگذار» به طور مستمر افزایش یابد و نسل کنونی از واقعیات و حقایق آن دوران آگاه شود که تلاش در این زمینه توقعی جدی از پیشکسوتان دفاع مقدس و متولیان اینگونه مسائل است. ایشان با اشاره به اسناد و مدارک منتشرشده از جنگ تحمیلی از سوی غرب افزودند: این اعترافات، حقانیت حرف‌های ما را که زمانی ادعا و تصور می‌شد، ثابت می‌کند.
فرمانده کل قوا، تحمیل جنگ به ایران را واکنش طبیعی سلطه‌گران جهانی به پیروزی انقلاب اسلامی خواندند و گفتند: انقلاب ملت ایران، صرفاً شکست یک نظام وابسته و فاسد و یک ضربه مقطعی به امریکا و استکبار نبود، بلکه تهدید امپراطوری نظام سلطه بود و مستکبران غرب و شرق با درک عمق این تهدید، جنگ را با تشویق و تحریک صدام بر ملت ایران تحمیل کردند.
هدف جنگ تحمیلی مقابله با انتقال پیام مقاومت به ملت‌ها بود
ایشان هدف از جنگ تحمیلی را جلوگیری از انتقال پیام و حرف‌های نوی ملت ایران به دیگر ملت‌ها از جمله نهراسیدن از امریکا و ایستادگی و مقاومت در مقابل ظلم و تبعیض جهانی دانستند و افزودند: ظهور نظام سیاسی مستقل و الهام‌بخش، آن هم در کشوری که نقطه امید، اتکا و طمع‌ورزی امریکا به شمار می‌رفت، برای امریکا و سلطه‌گران، اصلاً قابل تحمل نبود، بنابراین بعد از تحرکاتِ ناکامی همچون کودتا، حمله به طبس و تحریک قومیت‌ها، جنگی تمام‌عیار را به ملت ایران تحمیل کردند.
فرمانده کل قوا افزودند: این حمله سراسری البته در ذهن انقلابیون، پیش‌بینی نمی‌شد، اما برای عناصری از نیرو‌های مسلح که مجرب بودند و برای شخصیت‌های برجسته و مستقل جهان، غیرمنتظره نبود.
رهبر معظم انقلاب در همین زمینه به سخنان احمد سکوتره، رئیس‌جمهور فقید گینه در دیداری خصوصی با ایشان اشاره کردند و گفتند: آقای سکوتره معتقد بود وقوع جنگ تحمیلی ناگزیر بوده است، چون امپریالیزم اگر نتواند انقلابی را تضعیف یا مهار کند، حتماً جنگی سنگین را به آن تحمیل خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از سخنان کسانی که غیرمسئولانه ایران را مسئول جنگ تحمیلی می‌دانند و می‌گویند دفاع مقدس باید بعد از آزادسازی خرمشهر پایان می‌یافت، گفتند: حادثه پایان جنگ یعنی حمله و پیشروی صدام بعد از پذیرش قطعنامه۵۹۸ از جانب ایران و بعد از آن، حمله مرصاد، نشان داد که اگر در مقطع آزادی خرمشهر، دفاع پایان می‌یافت، صدام حتماً مجدداً پیشروی می‌کرد، به خصوص اینکه بخش‌های زیادی از ایران عزیز، در آن مقطع هنوز در اشغال متجاوزان بود.
ایشان تجزیه ایران و جدا کردن خوزستان به عنوان بخشی مهم از کشور، به زانو درآوردن ملت، براندازی جمهوری اسلامی و در دست گرفتن سرنوشت ملت ایران را اهداف اصلی امپراطوری کینه‌توز سلطه از تحمیل جنگ به ایران برشمردند و گفتند، نباید این حقایق آشکار را فراموش کرد.
فرصت‌های ناشناخته دفاع مقدس را برای مردم تبیین کنید
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل جنگ هشت ساله از تهدیدی بزرگ به فرصتی بزرگ را دومین حقیقت دفاع مقدس دانستند و گفتند: «جوشش انقلاب، رهبری تعیین‌کننده امام خمینی و خصوصیات برجسته و تاریخی ملت ایران»، سه عنصر و عامل مهمی بودند که این حقیقت شورانگیز را رقم زدند که باید در تبیین آن به خوبی کار شود، به خصوص اینکه فرصت‌های به وجود آمده از دل تهدید سهمگین جنگ، هنوز برای اکثر مردم ناشناخته است.
فرمانده کل قوا، دادن درس عبرت به ملت‌های دیگر را از جمله اهداف زیاده‌خواهان جهانی از به راه انداختن جنگ تحمیلی برشمردند و افزودند: آن‌ها می‌خواستند با سرکوب ملت ایران، باب گشوده‌شده مقاومت را کاملاً ببندند، اما ملت، همه اهداف جبهه استکبار را خنثی کرد و برخلاف تصور دشمنان، خود را بالا کشید و فرصت‌های بسیار آفرید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از دستاورد‌های دفاع مقدس را ایستادگی مردم به ویژه مردم خوزستان و عرب‌زبان‌ها و بی‌توجهی آن‌ها به وسوسه‌های دشمن برای تجزیه کشور دانستند و گفتند: دفاع مقدس همچنین زمینه‌ساز بروز باور‌های دینی و برترین سجایای اخلاقی ملت ایران شد.
دفاع مقدس آحاد مردم را یکپارچه کرد
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بروز گذشت، فداکاری و دین‌باوری در دوران دفاع مقدس به ویژه گذشت خانواده‌های رزمندگان و شهدا افزودند: در دوران دفاع مقدس، همه کشور به عمق دفاعی جبهه‌ها تبدیل شد و شهر و روستا، مسجد و هیئت، حوزه و دانشگاه، همه در خدمت دفاع و انقلاب قرار گرفتند.
ایشان اتحاد و انسجام ملت را از دیگر دستاورد‌های دوران دفاع مقدس برشمردند و خاطرنشان کردند: در سال‌های ابتدایی انقلاب به دلیل اختلافات سیاسی در سطوح بالای کشور و اقدامات تفرقه‌افکنانه گروهک‌ها، مردم دسته‌دسته شده بودند، اما دفاع مقدس همه آحاد مردم را یکپارچه کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی دیگر از دستاورد‌های دفاع مقدس را که زمینه‌ساز تبدیل تهدید به فرصت شد، مسئله اقتدار نظامی کشور دانستند و گفتند: در شروع جنگ تحمیلی وضع کشور از لحاظ نظامی خوب نبود، اما دفاع مقدس از یک طرف تبدیل به آزمون وفاداری ارتش به نظام مقدس جمهوری اسلامی شد و از طرف دیگر زمینه‌ساز سربرآوردن سپاه به عنوان یک حقیقت درخشنده شد.
حرکت پیش‌رونده نیرو‌های مسلح نباید متوقف شود
فرمانده کل قوا با تأکید بر اینکه اقتدار نیرو‌های مسلح موجب محبوبیت آن‌ها نزد مردم و ایجاد احساس امنیت برای کشور شد، افزودند: البته این نکته باید مدنظر فرماندهان محترم ارتش و سپاه باشد که این محبوبیت و اقتدار تا زمانی است که حرکت پیش‌رونده نیرو‌های مسلح با همان شتاب قبلی ادامه داشته باشد و دستخوش توقف و عقبگرد نشود، زیرا هر گونه توقف در مقابل حرکت رو به جلوی دشمن، به معنای عقبگرد است و بر همین اساس مسئولان نظامی و کشوری، پشتیبانی از نیرو‌های مسلح را از کار‌های واجب خود بدانند.
ایشان تأکید کردند: به لطف الهی امروز کشور از لحاظ دفاعی به مرحله بازدارندگی رسیده است و از لحاظ تهدید خارجی نگرانی وجود ندارد و دشمنان نیز این موضوع را به خوبی می‌دانند.
پیروزی و پیشرفت و صیانت کشور با مقاومت حاصل می‌شود
رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه به یک نکته مهم اشاره کردند و گفتند: برخی اوقات در مورد دفاع مقدس تعابیری همچون استفاده از موج انسانی به کار برده می‌شود، در حالی که محور تمام حرکات و اقدامات و عملیات در هشت سال جنگ، تدبیر و عقلانیت بود و روش‌ها و راه‌کنش‌های ابتکاری در عملیات مختلف قابل تدریس در دانشگاه‌های نظامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از جمله دستاورد‌های دفاع مقدس را ثابت شدن یک اصل مهم برای ملت ایران دانستند و تأکید کردند: در دوران دفاع مقدس ثابت شد که صیانت کشور و بازدارندگی در مقابل تهدید‌های دشمن، تنها از راه مقاومت به دست می‌آید و نه تسلیم. ایشان افزودند: در همان اوایل جنگ افرادی معتقد به تسلیم بودند و غیرمستقیم این موضوع را مطرح می‌کردند، اما امام محکم ایستاد و در نهایت برای ملت ایران نیز ثابت شد که پیروزی و پیشرفت و صیانت کشور با مقاومت حاصل می‌شود.
مقاومت هوشمندانه طرح‌های دشمن را ناکام کرد
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به استفاده از اصل مقاومت در مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خاطرنشان کردند: این مقاومت هوشمندانه موجب شد اولاً یک اطمینان و اعتمادبه‌نفس داخلی در فعالین سیاسی و فرهنگی به وجود آید، ثانیاً به دشمن آموخت در محاسبات خود، همواره قدرت داخلی ایران را به حساب بیاورد، چراکه ما با همین روحیه توانستیم در بسیاری از موارد همچون فشار حداکثری یا طرح خاورمیانه جدید یا تعرض به مرز‌های هوایی و دریایی از جمله ساقط کردن پرنده متجاوز دشمن یا توقیف شناور‌های خاطی آنان، دشمن را ناکام بگذاریم.
ایشان به تأکید مکرر خود بر لزوم روایتگری درست، اشاره کردند و گفتند: فعالیت‌هایی که تاکنون در این زمینه انجام شده خوب است، اما همه آن‌ها زیرساخت هستند و باید خروجی کار‌ها مشاهده شوند.
روایتگری درست دفاع مقدس موفقیت در میدان‌های دیگر را تضمین می‌کند
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: هنگامی می‌توانید از نتیجه کار خود در روایتگری دفاع مقدس احساس رضایت کنید که نوجوان دبیرستانی و جوان دانشگاهی با همان چشمی که شما به دفاع مقدس نگاه می‌کنید، به مسائل آن بنگرد و همان برداشت را داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اگر این مهم اتفاق بیفتد، موفقیت در میدان‌های گوناگون آینده، حتمی خواهد بود، افزودند: حضور جوان‌هایی که برای دفاع از حرم به میدان رفتند و برخی هم به شهادت رسیدند از تأثیرات روایت درست بود، زیرا این جوان‌ها دفاع مقدس را ندیده بودند.
فرمانده کل قوا با اشاره به تلاش دشمن برای انکار فراز‌ها و اوج‌های دفاع مقدس و بزرگنمایی برخی نقاط ضعف احتمالی گفتند، آن‌ها با کار «فرهنگی، تبلیغاتی و رسانه‌ای» پرحجم تلاش می‌کنند زرق و برق دروغین استکبار را به رخ جوانان بکشند و تلخی‌ها و تاریکی‌های خود را پنهان کنند و در مقابل، با پنهان کردن نقاط قوت و دستاورد‌های دفاع مقدس، زمینه‌ساز ترس مردم از قدرت و هیبت ظاهری استکبار شوند که نتیجه آن، ترس از دشمن در میدان سیاسی و خودکم‌بینی در مقابل دشمن در میدان فرهنگی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان پاسخگویی به روایت‌های دروغ و مخدوش از دفاع مقدس و اصل انقلاب اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به نگارش کتاب و تولید فیلم در این زمینه مشغول هستند که باید با استفاده از افراد اهل فکر و هنر در مقابل آن‌ها تلاش و اقدامات مناسب انجام داد.
گزارش رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح
در این دیدار، سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به برگزاری «سومین آیین تجلیل و تکریم سراسری از یک‌میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت»، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام‌گرفته در زمینه حفظ و ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد. در آغاز این مراسم که با ارتباط تصویری با مراکز ۳۱ استان همراه بود، صادق آهنگران دقایقی به نوحه‌سرایی پرداخت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار