برنامه خودکفایی در تولید ۴ میوه گرمسیری
کد خبر: 1103021
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cwf
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
به دنبال خودکفایی در تولید چهار میوه گرمسیری هستیم که با این کار جلوی خروج ارز از کشور به ویژه برای واردات موز گرفته می‌شود. این تولید در سواحل مکران و در فضای باز و گلخانه‌ای انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم، محمدمهدی برومندی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در نشست خبری اظهار داشت: ۳ میلیون هکتار باغ و ۲۳۰ هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد همچنین ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت گیاهان دارویی رفته است.
وی افزود: ۲۵ میلیون‌و ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می‌شود که ۲۰ درصد سطح زیرکشت اراضی کشاورزی است و ۳۷ درصد اشتغال را بخش باغبانی ایجاد کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: رتبه یک تا هشت تولید ۳۱ محصول باغبانی در دنیا مربوط به ایران است و کلیه نیاز مصرف کنندگان در این بخش در داخل تولید می‌شود و تنها در چهار میوه گرمسیری واردات داریم.
وی اظهار داشت: انبه، موز، اناناس و نارگیل میوه‌هایی هستند که به کشور وارد می‌شوند که در میان آن‌ها موز با واردات ۴۵۰ میلیون دلار دارای بیشترین حجم واردات است و ارز از کشور خارج می‌کند، اما توجه داشته باشید که اگر این میوه‌ها در کشور تولید نمی‌شد باید سالانه چه میزان واردات داشتیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی اضافه کرد: سرانه مصرف میوه در کشور ۱۵۰ کیلو در سال است که با در نظر گرفتن جمعیت ۸۵ میلیونی کشور و متوسط قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان باغداران سالانه بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان ثروت در کشور ایجاد می‌کنند. واردات این حجم از میوه قابل تصور نیست.
برومندی با بیان اینکه در دولت سیزدهم ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام شده است، گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در هفته دولت افتتاح می‌شود و برای ۱۰ هزار نفر جدید اشتغالزایی انجام می‌شود.
وی گفت: در دولت سیزدهم و در بخش باغبانی برای ۱۰۰ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد شده است.
پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور ایجاد شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: پالایشگاه گیاهان دارویی با سرمایه‌گذاری ۲۶ میلیون یورو در کاشمر برای فرآوری گیاهان دارویی احداث شده که با این امر از خام فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری به عمل می‌آید و ارزش افزوده بیشتری از صادرات خود خواهیم داشت.
برومندی با اشاره به خسارات سیل اخیر و سرمازدگی گذشته به باغات کشور، گفت: سیل اخیر باعث شد که ورودی آب قنوات به باغات مسدود شود و شاهد خسارات زیادی به باغ‌ها هستیم که اقدامات لایروبی برای رفع مشکل باغداران و اصلاح باغات در دستور کار است.
وی افزود: با وجود این خسارات تولید میوه در یک سال گذشته دولت سیزدهم افزایش یافته است و از ۲۴ میلیون تن به ۲۵ میلیون‌و ۷۰۰ هزار تن رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در بخش مرکبات بیش از ۳۰۰ هزار تن افزایش داشته باشیم همچنین تولیدات گیاهان دارویی نیز ۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در ارتباط با واردات نارنگی گفت: این محصول به صورت محدود از طریق مرز نشینان و در راستای حسن همسایگی انجام می‌شود و در ازای واردات این محصول سیب صادر می‌کنیم.
خودکفایی در تولید میوه‌های گرمسیری
برومندی تصریح کرد: به دنبال خودکفایی در تولید چهار میوه گرمسیری هستیم که با این کار جلوی خروج ارز از کشور به ویژه برای واردات موز گرفته می‌شود. این تولید در سواحل مکران و در فضای باز و گلخانه‌ای انجام می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی یاداور شد: کشور ترکیه نیز در گذشته از واردکننده موز به صادرکننده این محصول تبدیل شده که این اقدام در ایران نیز دور از دسترس نیست.
برومندی تأکید کرد: با اسپانیا برای واردات نهال پای کوتاه انبه وارد مذاکره شده‌ایم و بخشی از آن نیز به کشور وارد شده و تولیدات گرمسیری حتماً با بازارپسندی و کیفیت قابل رقابت انجام می‌شود.
وی در خصوص آمار واردات گفت: در یک سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار تن موز، ۷۵ هزار تن انبه، ۲۰ هزار تن اناناس و ۵/۱۶ هزار تن نارگیل به کشور وارد شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی تأکید کرد: در پنج سال آینده می‌توانیم با تولید میوه‌های گرمسیری در کشور میزان واردات آن را ۵۰ درصد کاهش دهیم.
برومندی اظهار داشت: ۱۲ پایانه صادراتی محصولات کشاورزی نیز در کشور ایجاد خواهد شد و برای این امر از بخش خصوصی برای احداث آن‌ها استفاده می‌شود.
تا پایان سال آینده تمام میوه‌های موجود در بازار شناسنامه‌دار می‌شوند
وی همچنین با اشاره به برنامه وزارت کشاورزی برای شناسنامه‌دار کردن میوه‌های تولیدی در کشور، گفت: تا پایان سال آینده همه میوه‌های همه باغات کشور شناسنامه‌دار و قابل رهگیری می‌شوند.
این مقام مسئول افزود: بر این اساس تمامی میوه‌های تولیدی اعم از میوه‌های صادراتی مصرف داخل قابل رهگیری خواهند بود.
برومندی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره اینکه چرا بعد از سال‌ها کماکان بازار میوه با مشکل اختلاف قیمت شدید و چند برابری از مزرعه تا بازار مصرف مواجه است، گفت: این موضوع برای ما نیز جای سؤال است، اما با توجه به اینکه براساس قانون انتزاع این مسئولیت تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است، امیدواریم ساماندهی مناسبی در این خصوص صورت گیرد.
وی افزود: جهاد کشاورزی از لحاظ لجستیکی و نیروی انسانی مشکلاتی برای بازرسی داشت، اما برنامه‌هایی برای تنظیم بازار در بخش میوه دارد کما اینکه در بخش‌های دیگر نیز برای متعادل‌سازی بازار اقدامات مؤثری انجام شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی خاطرنشان کرد: منطقی نیست که به تولیدکننده باغات که سختی زیادی متحمل می‌شوند و ریسک تولید دارند ۱۵ تا ۲۰ درصد سود داده شود، اما تنها فروشنده این محصول ۳۵ درصد از فروش محصول خود سود دریافت کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار