۱۶ هزار میلیارد تومان بدهی ثبت شده داریم
کد خبر: 1100802
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cMs
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
معاون توسعه، مدیریت منابع و برنامه‌ریزی بنیاد شهید:
معاون توسعه، مدیریت منابع و برنامه‌ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران ‌توضیحاتی را درباره وضعیت مالی و حمایتی بنیاد شهید ارائه کرد.

طاهر موهبتی، معاون تعاون و توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران، صبح امروز در مراسم تجلیل از اصحاب رسانه، بیان کرد: چندین سال از تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می‌گذرد، اما بخش قابل توجهی از احکام آن عملیاتی نشده و یا ناقص عملیاتی شده است. برخی تکالیف متوجه دستگاه‌ها است بخشی از قوانین منشا مالی دارد. ۱۲۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این قانون داشتیم که با توجه به افزایش معیشت و مستمری که به طور میانگین ۵۰ درصد هزینه‌ها را افزایش داده حدود ۲۱۰ هزار میلیارد اعتبار نیاز داریم. تا پارسال بودجه ۳۱ هزار میلیارد بود و امسال ۷۰ هزار میلیارد شده. هرچند وضعیت کمی بهتر شده است با این حال ۱۶ هزار میلیارد بدهی ثبت شده داریم.
موهبتی با بیان اینکه در سال گذشته مستمری والدین شهدا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است، اظهار داشت: با افزایش حقوق، امسال مقرر شد ماهیانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به خانواده‌ها تعلق بگیرد، اما با توجه به اینکه بسیاری از مردم جامعه که از بیرون به جامعه هدف نگاه می‌کنند، فکر می‌کنند چه امکاناتی در خدمت خانواده‌ها است، باید بگویم از این مبلغ هم سازمان برنامه تنها ۵ میلیون تومان را پرداخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه سکوت کردن، ظلم در برابر مشکلات ایثارگران است، زیرا این کم‌کاری‌ها به نام بنیاد شهید تمام می‌شود، ادامه داد: ما هر ماه ۴۸ هزار میلیارد تومان به خاطر کم کردن ماهی ۶۰۰ هزار تومان از حقوق‌ها،‌ کسری بودجه پیدا می‌کنیم که باید پرسید از کجا باید این کسری را جور کنیم؟ این کسری‌هاست که موجب می‌شود در بخش‌های دیگر مثل درمان نیز نارضایتی ایجاد شود.
معاون توسعه، مدیریت منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید گفت: ۱۹۵ هزار نفر از جانبازان مشمول دریافت کمک معیشت هستند. مبلغ این کمک معیشت دو میلیون ۲۰۰ هزار تومان بود که امسال سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌گیرند و واقعا کم است. این مبلغ به جانباز معسر فاقد شغل و درآمد پرداخت می‌شود. جانباز داریم که در دهک یک و دو قرار دارد و ما به دلیل کمبود اعتبار همین مبلغ را هم نمی‌توانیم بدهیم.
وی در خصوص وضعیت تخصیص خودرو جانبازان بیان داشت: مشمولین دریافت خودرو بیش از ۲۰۰ هزار نفر هستند، اما سهمیه ۱۰ هزار نفر را تعیین کرده که برای افزایش این تعداد منتظر پاسخ وزارت صنعت و معدن هستیم.
موهبتی با اشاره به حق پرستاری نیز اظهار داشت: ۷۰ درصد والدین شهدا بالای ۸۰ سال سن دارند و ۸۱ درصد بالای ۶۰ هستند که طبیعتا نیازهایشان نیز بیش‌تر از قبل می‌شود و این موضوع در مورد همسران جانبازان و خود جانبازان هم صدق می‌کند. اما حق پرستاری هم آنقدر که باید باشد نیست و ما تنها به ۶۶ هزار نفر حق پرستاری می‌دهیم که مبلغش معادل کمترین میزان حقوق مصوب قانون کار بود، اما الان که پنج ماه هم از سال گذشته و قانون کار ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده، حق پرستاری هیچ تغییری نکرده است.
معاون تعاون و توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید با بیان اینکه هزینه‌های این عزیزان اجتناب ناپذیر است، اظهار داشت: ما بارها در جلسات مختلف این موضوع را مطرح کرده‌ایم، اما فایده‌ای نداشته؛ مضاف بر اینکه دستورات متعدد رئیس جمهور را نیز داریم که تأکید شده بر پرداخت اعتبارات اما خبری نیست که نیست. وقتی سن بالا می‌رود، در حوزه سلامت ۵۰ درصد هزینه فرد بحث‌ درمان است که این در مورد جانبازان ۷۰ درصد و و‌الدین شهدا خیلی بیشتر و متفاوت‌تر هم می‌شود.
موهبتی بیان داشت: قانون هم گفته ۱۰۰ درصد هزینه درمان جامعه هدف باید پرداخت شود. اگر قانون ایراد دارد آن را اصلاح کنید. کمااینکه در بسیاری از سال‌ها شاهد آن هستیم که ایثارگران از این وضع ناراضی هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار