اجاره‌ خانه‌ در تهران ترمز ندارد؟!
کد خبر: 1099423
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004c0d
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
طی سال‌های اخیر قیمت مسکن جهش‌های مکرر و غیر قابل پیش بینی داشته که نه تنها خرید خانه بلکه اجاره مسکن مناسب را برای بسیاری از مردم به یک رویا تبدیل کرده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: قدیم‌ها اجاره نشینان، خوش نشین‌هایی بودند که هر سال با نرخ معقول و قابل پیش بینی شده می‌توانستند از یک خانه به خانه‌ای دیگر بروند و همیشه در منزل نو ساکن باشند، قدیم‌ها که می‌گوئیم نه خیلی قدیم، منظورمان همین یک دهه اخیر است، یک دهه‌ای که آنچنان اقتصاد زیر و رو شده که احتمال خانه دار شدن جامعه بزرگی از افراد اجاره نشین که حالا مصرف کننده واقعی بوده و حتی قادر به پرداخت اجاره‌ها هم نیستند تقریباً به صفر نزدیک شده است.

به سیر رشد قیمت مسکن که یک نیم نگاه بیاندازیم به خوبی در خواهیم یافت که شرایط این بازار مسیر ناخوش احوال و بیمارگونه‌ای را پیش گرفته است به گونه‌ای که سال به سال شرایط این بازار آشفته به هم ریخته‌تر از سال قبل شده، اما امسال فعالان بخش مسکن باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند در این بازار نا به سامان چه کنند چرا که از هر سو به این وضعیت نگاه کنیم بازار مسکن مدت‌ها است که حباب را رد کرده و یک شکل سخت به خود گرفته که باید برای آن یک فکر اساسی کرد که ربطی به سیر صعودی قیمت ارز و دلار، تورم‌های ناشی از عوامل مختلف و حتی کاهش ارزش پول ملی ندارد، بلکه ریشه این شلختگی در این بازار عدم نظارت صحیح بر آن است.

هر چقدر قیمت است املاک بالاتر باشد بانک‌ها سرمایه دارتر هستند

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خصوص وضعیت اجاره‌ها و قیمت‌های فعلی در بازار مسکن با انتقاد از ایجاد التهاب در بازار مسکن اظهار داشت: گزارش‌هایی که از قیمت مسکن توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین علت‌های ایجاد التهاب در بازار است.

قلی خسروی با بیان اینکه ساختمان‌ها و ملک‌ها پشتوانه بانک هستند گفت: هر چقدر قیمت املاک بالاتر باشد بانک‌ها سرمایه دار‌تر هستند لذا معادله سخت و پیچیده‌ای نیست که متوجه شویم چرا قیمت ملک این گونه دچار بیماری شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به حوزه اجاره مسکن با بیان اینکه بسیاری از ملاکان به افزایش ۲۵ درصدی قانع نیستند گفت:این باعث تأسف است که مالکان به دنبال این هستند که تورم را با افزایش اجاره بها جبران کنند و این گونه می‌شود که مستأجر دیگر توانی برای پرداخت اجاره برایش نمی‌ماند.

وی اراده روش‌های تشویقی و معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه گذاران حوزه مسکن را بسیار راهگشا دانست و عنوان داشت: بسیاری از سرمایه گذاران بخش مسکن راهی کشور‌های همسایه شده اند و آنجا سرمایه گذاری می‌کنند و این از ضعف ما است که نتوانسته ایم آن‌ها را جذب و حفظ کنیم.

وام ودیعه مسکن ۱۸ درصدی بیشتر بارم را سنگین می‌کند

یکی از شهروندان مستأجر ساکن در شمال تهران با بیان اینکه دیگر توان پرداخت اجاره را ندارد گفت: ابتدای شهریور ۱۴۰۱ موعد پایان اجاره منزلم است و صاحب خانه شرط گذاشته که یا ۵۰ درصد به مبلغ فعلی اجاره اضافه کنم یا در موعد مقرر خانه تخلیه شود.

این شهروند با اشاره به اینکه برای حفظ خانه فعلی و جلوگیری از هزینه‌های سرسام آور اسباب کشی تصمیم گرفتم وام مسکن دریافت کنم افزود: هر چقدر حساب می‌کنم می‌بی نم وام ودیعه مسکن ۱۸ درصدی بیشتر بارم را سنگین می‌کند و توان بازپرداخت آن را ندارم، نمی‌دانم دولت با این طرح سنگ اجاره نشین‌ها را به سینه زده یا بانک‌ها، اما هر چه که هستند از عهده و توان من به عنوان نمونه‌ای از مستأجران خارج است و باید فکر دیگری برای خانه کنم گرچه طبق آمار‌هایی که اعلام شده دیگر راهی برای خانه دار شدن مستاجر‌ها نمانده و باید ۱۰۹ سال برای خانه دار شدن صبر کنیم یعنی چیزی بیش‌تر از یک قرن که به عمر ما کفاف نمی‌دهد.

پای مسکن از قیمت گذاری مشاوران املاک لنگ نشده

مصطفی غیوری یکی از مشاوران املاک منطقه ۲۰ تهران واقع در شهرری با بیان اینکه اوضاع مسکن به کل از دست همه خارج شده است بیان داشت: زمانی بود که در همین شهرری تعدادی صاحب خانه داشتیم که منزلشان را برای عروس و داماد‌های جوان و بدون خانه یا به رایگان و یا با اجاره حداقلی به ما می‌سپردند، اما حالا موجرانی را می‌بینیم که قیمت‌های فضایی برای اجاره اعلام می‌کنند و می‌گویند یا این قیمت یا می‌گذارم خالی بماند.

وی در ادامه با انتقاد از این قانون که مشاوران املاکی که بیش از ۲۵ درصد افزایش اجاره بها را داشته باشند مورد بررسی قرار گرفته و برای آن‌ها پرونده تعزیرات تشکیل داده می‌شود گفت: پای مسکن از قیمت گذاری مشاوران املاک لنگ نشده بلکه همین موجران هستند که ۲۵ درصد افزایش را قبول ندارند.
 
از هر ۱۰ مراجع به عنوان موجر ۹ نفر قیمت را خودشان تعیین می‌کنند و شرط می‌گذارند که فقط با قیمت اعلامی خودشان جلسه و بازدید تنظیم شود، حال تقصیر ما به عنوان مشاوران چیست که باید به تعزیرات معرفی شویم، اگر قبول نکنیم و بگوییم فقط ۲۵ درصد را قبول داریم باید بیکار بمانیم.

یکی از اقدامات مفید وزارت راه ایجاد سامانه ثبت معاملات مسکن است

یکی دیگر از مشاوران املاک در یکی از شهرستان‌های غرب استان تهران با بیان اینکه قیمت مسکن طی سه سال اخیر سر به آسمان هفتم کشیده است گفت: وضعیت معاملات مسکن در مناطق مختلف متفاوت است به طور مثال رهن یک واحد ۷۰ متری در منطقه ۱۶ تهران حدود ۳۰۰ میلیون پول پیش می‌خواهد، اما برای رهن همین ملک در منطقه یک تهران حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیون باید هزینه کرد.

به گفته این مشاور املاک، تعداد مراجعه کننده برای اجاره یا خرید ملک در هر منطقه متفاوت است، به طور مثال در منطقه یک روزانه ۷ الی ۸ مراجعه کننده برای خرید یا اجاره یا رهن مسکن دارند، اما در منطقه ۱۶ تعداد مراجعه کننده در ماه کمتر از ۱۰ نفر است و یکی از اقدامات مفیدی که وزارت راه در رابطه با مسکن انجام داده راه اندازی سامانه ثبت معاملات مسکن است، مزیت این سامانه این گونه است که افراد با مشاهده ملک‌های معامله شده از قیمت ملک خود در هر موقعیتی مطلع می‌شوند، اما متأسفانه مدتی است این سایت در حال حذف قیمت‌های خرید، اجاره و رهن املاک است، با حذف این قیمت‌ها مردم دچار نگرانی و سردرگمی شده اند، زیرا با جای گذاری کلمه توافقی به جای قیمت مشاورین املاک، ملک‌ها را به قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

با تمام این تفاسیر و پرداختن‌ها به مقوله مسکن شاهد این هستیم که روز به روز این بازار بیشتر از قبل به آشفته بازار تبدیل می‌شود و به نظر می‌آید کلید قفل این به هم ریختگی یک مدیریت جامع و برنامه ریزی صحیح با استفاده و نگاه دقیق به همه فاکتور‌ها و عوامل دخیل در این موضوع است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار