ارز ترجیحی ۱۵۰ هزار تن نهاده دامی را نابود کرد
کد خبر: 1090115
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZaV
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مورد تغییر سیاست ارز ترجیحی دولت گفت: با اختصاص ارز ترجیحی ۱۵۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر کپک زد و از بین رفت.
ذبیح الله اعظمی ساردوئی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد تغییر سیاست ارز ترجیحی و ساماندهی یارانه‌ها گفت: دولت تغییر سیاست ارز ترجیحی را به خاطر فساد و رانت در دستور کار قرار داده است در گذشته افرادی با امضا‌های طلایی تمام نهاده‌های دامی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌کردند و در بازار با قیمت بالاتری به دست مردم می‌رسید.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با اختصاص ارز ترجیحی ۱۵۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر کپک زد و از بین رفت اگر این نهاد‌ها با نرخ آزاد خریداری می‌شد قطعا این اتفاق نمی‌افتاد و اینگونه سرمایه‌های کشور از بین نمی‌رفت.

نماینده مردم جیرفت بیان داشت: البته میزان یارانه پرداختی دولت به مردم کم است باید افزایش پیدا کند، چون امسال ۲۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی اختصاص یافت و امروز معاون وزیر اقتصاد گفت که این رقم به ۲۴ میلیارد دلار افزایش یافته است که اگر این مبلغ به ریال تبدیل شود ۴۸۰ هزار میلیارد تومان است و ۲۹۸ هزار میلیارد تومان به یارانه اختصاص می‌یابد و ۸۲ هزار میلیارد تومان هم اضافه است و دولت می‌تواند میزان یارانه‌ها را افزایش دهد.

اعظمی ساردوئی اظهار داشت: دولت در راستای اصلاحات اقتصادی باید حقوق کارکنان را افزایش داده، تورم را کنترل کند، جلوی خلق پول را بگیرد و اشتغال زایی و حل مشکلات معیشتی مردم را در اولویت کاری خود بگذارد.

وی با بیان اینکه مدیریت ارز ترجیحی در نهایت به نفع مردم تمام خواهد شد، گفت: توزیع یارانه‌ها باید عادلانه باشد تا نارضایتی به وجود نیاید همچنین سامانه بازارگاه برای توزیع نهاده‌های دامی نیز باید حفظ شود تا بخش دام و طیور صدمه نبیند، زیرا بخش عمده امنیت غذایی بر عهده این گروه از جامعه است.

وی همچنین با بیان اینکه حذف سهمیه آرد‌های صنعتی به نفع مردم است، تصریح کرد: مواد اولیه ماکارونی با ارز یارانه‌ای وارد کشور می‌شد، ولی پس از آن بخش عمده‌ای از ماکارونی تولیدی صادر و بین کشور‌های همسایه توزیع می‌شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: طبق آمار ارائه شده به کمیسیون کشاورزی، ۱۵ میلیون تن از جمعیت کشور‌های همسایه به صورت مستقیم و غیرمستقیم از یارانه‌های پنهان ایران منتفع می‌شدند. همچنین قاچاق گندم، آرد و روغن به کشور‌های همسایه تا ۲۰ برابر افزایش یافته بود که باعث وسوسه سوداگران و قاچاقچیان شده بود.

اعظمی ساردوئی تاکید کرد: دولت باید از محل تغییر سیاست ارز ترجیحی، اشتغال زایی و بهبود وضعیت زیرساخت‌ها را دنبال کند تا مردم بتوانند دستاورد این اقدام اقتصادی را در زندگی خود ببینند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار