وام‌های خیرین برای ۶۰ جوان اشتغال‌زایی کرد
کد خبر: 1088895
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZGp
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
مسئول صندوق حضرت رقیه (س) در گفتگو با «جوان»:
خراسان‌جنوبی دارای مناطق محروم زیادی است که نیازمند توجه و خدمات‌رسانی در زمینه‌های مختلف هستند، به همین خاطر سازمان بسیج سازندگی با برنامه‌ریزی و ارائه طرح‌هایی درصدد است در کمترین زمان مناطق مختلف استان را به توانمندی‌های لازم برساند

خراسان‌جنوبی دارای مناطق محروم زیادی است که نیازمند توجه و خدمات‌رسانی در زمینه‌های مختلف هستند، به همین خاطر سازمان بسیج سازندگی با برنامه‌ریزی و ارائه طرح‌هایی درصدد است در کمترین زمان مناطق مختلف استان را به توانمندی‌های لازم برساند. بر همین اساس صنـدوق حضـرت رقیـه (س) زیـر نظـر بسـیج سـازندگی با هدف کمـک به معیشت و اشـتغال‌زایی در شهرسـتان سـرایان راه‌اندازی شـده است. سراغ ابراهیـم نظـری، مسـئول این صندوق رفتیم تا گفت‌وگویی با ایشان داشته باشیم.
این صندوق از چه زمانی کار خود را شروع کرده و چند عضو دارد؟
با توجه به محرومیت‌هایی که در کل خراسان‌جنوبی وجود دارد، در اسـفندماه سـال ۹۷ صندوق قرض‌الحسنه حضرت رقیه (س) را در شهرسـتان سـرایان تشکیل دادیم و در حال حاضر ۱۵۰نفر عضو دارد. وقتـی ایـن صندوق را می‌خواستیم تشکیل دهیم از اعضا نفری ۱۰ هزار تومان به عنوان حق عضویت دریافت کردیم، به این ترتیب موجـودی صنـدوق ابتـدا همیـن واریـزی مـردم بـود، امـا در ادامه فعالیت از خیرین نیز کمک گرفتیم و توانستیم توانمندتر از قبل به کار خود ادامه بدهیم.
تاکنون به چند نفر وام پرداخت شده است؟
در طـول این مدت بـه حدود ۴۰ نفر از اعضـا وام اختصـاص داده شـده است کـه اغلب ایـن وام‌ها برای کمک معیشـت بـه متقاضیـان داده می‌شود.
یعنی وام‌ها فقط برای کمک‌معیشتی است؟
وام‌های صندوق حضرت رقیه (س) به غیـر از کمک‌معیشـت بـه منظـور کمـک برای راه‌اندازی اشـتغال و کمک به خرید لوازم منزل نیز اختصاص می‌یابند تا افراد در هر زمینه‌ای که احساس نیاز می‌کنند، بتوانند از آن استفاده کنند. تاکنـون حدود ۸۰ میلیون تومـان وام بـه اعضا داده شـده که اگر موجودی صندوق بیشـتر بود، قطعاً می‌توانستیم مبالغ وام‌ها را افزایش دهیم و گره بیشتری از زندگی مردم باز کنیم. علاوه بر این وام‌ها، با پیگیری‌هایی که انجام شـده از طرف مجمع خیرین اسـتان خراسان‌جنوبی بـرای تعدادی از اعضـای صنـدوق، وام اشـتغال‌زایی واریـز شـده است. در مورد این وام‌ها هم باید بگویم بـا کمـک ایـن خیریـن وام‌های داده شـده از ۱۰میلیـون تـا ۵۰میلیـون اسـت.
مطلع هستید با این وام‌ها چه مشاغلی ایجاد شده است؟
بله. از شـغل‌هایی کـه بـا کمـک ایـن وام‌ها ایجـاد شـده اسـت می‌تـوان بـه راه‌اندازی مجـدد کـوره آجرپـزی، راه‌اندازی کارگاه کلوچه‌پـزی، پـرورش بلدرچین، گسترش کارگاه خیاطی، راه‌اندازی کارگاه‌های حوله‌بافـی، تفـت تخمـه و آجیل‌پـزی و همچنین پرورش گوسفند اشاره کرد. بـا کمـک ایـن وام‌ها توانسـتیم هنـر ۱۲۰ سـاله ایـن شهرسـتان را کـه سـوزن‌دوزی بـا نـام چکن‌دوزی اسـت، احیـا کنیـم. جالب است از ایـن هنـر اسـتقبال خوبـی در بین مردم و متقاضیـان ایـن صنـدوق صـورت گرفتـه اسـت، بـه طـوری کـه در همیـن مـدت کوتـاه توانسـته‌ایم محصـولات خـود را بـه بازار‌های جهانی صادر کنیم.
آیا از تعداد مشاغلی که با حمایت‌های مالی صندوق ایجاد شده خبر دارید؟
خوشـبختانه بـا وام‌های اعطایـی توانسـتیم بـرای حـدود ۶۰ جـوان ایـن شهرستان اشـتغال‌زایی کنیم. اگرچـه سـرمایه ایـن صنـدوق بـا سـرمایه‌های اندک مردمی تشکیل شـده، اما با همین سـپرده‌های پربرکـت مردمـی توانسـتیم در سـال گذشـته شـخصی را که سرپرسـت خانواده بود، از زندان آزاد کنیم. ما در برنامه‌های خود قصد دعوت از سازمان فنی حرفه‌ای به روستا‌ها را داریم تا با آموزش‌های رایگان بتوانیم کشاورزی مدرن را در این مناطق پیش بگیریم و همچنین با مهارت‌آموزی بیشتر به جوانان بتوانیم مشاغل بیشتری ایجاد کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار