کد خبر: 1077601
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرحی به نام «کولبری و تجارت مرزی» برای سروسامان دادن بازارچه‌های مرزی و بهبود وضعیت کولبران در فراکسیون مرزنشینان خبر داد.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفتگو با خانه ملت، در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی و بهبود وضعیت کولبران گفت: «کشور ما دارای مرز‌های متعدد آبی است و امکان دسترسی به آب‌‍‌های آزاد را دارد که این یک فرصت استثنایی برای همکاری در عرصه اقتصادی محسوب می‌شود. از طرفی ایران به واسطه مرز‌های زمینی از غرب، شرق و از شمال و جنوب با کشور‌های متعددی در ارتباط است که به واسطه همین هم‌مرزی، یک فرصت برای ادامه روابط تجاری برون‌مرزی فراهم می‌شود.»
نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح‌آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «بخشی از مراودات و همکاری در مرز‌ها در قالب گمرکات رسمی انجام می‌پذیرد و گمرکات رسمی به دلیل مقررات خاصی که دارند مورد استفاده اهالی بومی و محلی قرار نمی‌گیرد و از طرفی واردات و صادرات از گمرکات رسمی تابع یک‌سری سخت‌گیری‌هایی است که این شرایط عاملی در جهت توافق کشور‌ها برای بازگشایی بازارچه‌های محلی شده است.»
در فراکسیون مرزنشینان برای تقویت بازارچه‌های مرزی طرحی در قالب «کولبری و تجارت مرزی» ارائه شد تا قوانین مربوط به استفاده مرزنشینان از سوخت مرزی، کارت مرزنشینان و مراودات تجاری سروسامان داده شود.
نایب رئیس فراکسیون مرزنشینان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «کشور ما به دلیل هم‌مرزی با کشور‌های متعدد دارای بازارچه‌های مرزی زیادی است که امروزه برخی از آن‌ها تعطیل شده‌اند. به فرض مثال در گذشته بازارچه‌های شرقی کشور به دلیل هم‌مرزی با افغانستان پررونق بوده‌اند، اما امروزه تعطیل شده‌اند. در فراکسیون مرزنشینان برای تقویت بازارچه‌های مرزی طرحی در قالب «کولبری و تجارت مرزی» ارائه شد تا قوانین مربوط به استفاده مرزنشینان از سوخت مرزی، کارت مرزنشینان و مراودات تجاری سروسامان داده شود.»
وی در ادامه افزود: «طی جلساتی که با وزارت کشور داشتیم، قرار شد اطلاعات دقیقی در راستای ظرفیت مرزها، در بهبود بازارچه‌های مرزی جمع‌آوری کنیم تا مشخص شود کدام کشور همسایه توانایی راه‌اندازی این بازارچه‌ها را به صورت مشترک با کشور ما دارد.»
نایب رئیس فراکسیون مرزنشینان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: «تا زمانی که نیاز‌های مرزنشینان تأمین نشود امنیت مطلوب در مرز‌ها برقرار نخواهد شد. توسعه پایدار، امنیت و معاش مردم مرزنشین جزو ضروریات امنیتی، سیاسی و اقتصادی است. در واقع کار در فراکسیون مرزنشینان آغاز شده است و امیدواریم طرح‌های حمایتی برای مرزنشینان را در همین مجلس تبدیل به قانون کنیم.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار