در بسط مفهوم «خشونت قانونی»!
کد خبر: 1077083
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WCJ
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
نوروایتی از اعدام حسنعلی منصور
شاهد توحیدی

اثری که هم‌اکنون در باب آن سخن می‌رود، در زمره پژوهش‌هایی است که در سالیان اخیر، در باب اعدام حسنعلی منصور صورت گرفته است. کاظم مقدم مؤلف این اثر، در دیباچه خویش، چند و، چون این پژوهش را، این‌گونه به شرح نشسته است: «از جمله دشوار‌ترین نوشته‌ها، نوشته‌های تاریخی هستند و زمانی این دشواری پیش از حد خواهد بود که مؤلف در زمان واقعه نباشد و بخواهد واقعیات را آن گونه که بوده است، بنگارد! بنابراین هر چه تلاش کند، راه برای اشتباه و اشکال باقی خواهد ماند و این مشکل در تألیف این کتاب، دوچندان شد! زیرا واقعه‌ای سرّی، در زمانی که آگاهان اصلی آن در بین ما نیستند، مورد تحقیق قرار گرفت و آنان نیز که هستند، یاد ایام در ذهن‌شان دستخوش کهولت سن شده است و یادآوری آن برای‌شان چندان آسان نیست. مطلب دیگر اینکه در کتاب‌های غیرتاریخی، غلط املایی زیاد مشکل‌آفرین نیست، زیرا از کلمات پسین و پیشین صحیح آن مشخص خواهد شد، ولی این راحتی در نوشته‌های تاریخی بسیار مشکل می‌نماید، چون اگر یک کلمه یا یک رقم تاریخی اشتباه تایپ یا نقل شود، باید رنج‌ها کشید تا واقع از منقول یافت شود که ما با این مشکل، مخصوصاً در نشریات، روزنامه‌ها و کتاب‌های مورد مراجعه بسیار دست به گریبانیم. اما در باب انتشار اثر خشونت قانونی، درباره واقعه اعدام انقلابی حسنعلی منصور، یادآوری چند نکته شایسته است:
۱- در فراهم شدن هر چه کامل‌تر این اثر، تلاش زیادی صورت گرفته است. با این همه تردیدی نیست که در آن کاستی‌هایی نیز هست. روشن است در چاپ‌های بعد، فرصتی برای کامل‌تر شدن این اثر دست خواهد داد. هر یادآوری از سوی خوانندگان و پژوهشگران تاریخی، مشارکتی سپاس‌برانگیز در جهت زدودن کاستی‌ها و فزونی دستاورد‌های مثبت این اثر است؛ بنابراین مجموعه حاضر، پیش‌نویس بخشی از وقایع سال ۴۳ و نیز شرح حال شهید حاج‌صادق امانی است که اکنون در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
۲- بی‌تردید دامنه مبارزات گسترده‌تر از آن است که در این مجموعه‌ها آورده شود، بنابراین مطالبی که در این مجموعه گردآوری شده، تنها نمایانگر اندکی از فعالیت‌ها و مبارزات آن شهیدان والامقام است که از دید نگارنده پنهان نمانده و تمامی اقدامات و بیلان تلاش‌هایی که شهید حاج‌صادق امانی و همرزمان وی در چند سال آخر عمر خویش کرده‌اند، برای نویسندگان قابل دسترسی کامل نبوده است. هرچند این نوشتار، توان انعکاس عظمت روحی این شهیدان را ندارد، اما جمله به جمله آن می‌تواند بخشی از حقایق را آشکار و تصویری هرچند کوچک از سازش‌ناپذیری و اسلام‌خواهی آنان را به خواننده ارائه کند.
۳- در بخش اسناد ساواک، حروفچینی سند‌ها مطابق نگارش اصلی آن‌ها بوده و همچنین از حروفچینی سربرگ سند‌ها و نیز نوع طبقه‌بندی آن‌ها خودداری شده، که البته با مراجعه به اصل سند دیگر، اطلاعات مورد نیاز قابل دسترسی است.
۴- بدیهی است تمامی کسانی که شرایط سخت فعالیت‌های مبارزاتی را در دوران سیاه ستم‌شاهی درک کرده‌اند و از شکنجه‌گاه‌های مخوف ساواک آگاهی دارند، می‌دانند اعترافات اندک مبارزان، در زیر فشار‌های جانفرسا به نگارش درآمده است...»
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی نیز، بر این اثر مقدمه‌ای نگاشته است. بخشی از درآمدِ وی بر این تحقیق، به قرار پی‌آمده است: این اثر در مطلع خود مقدمه‌ای از آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی نیز دارد که در بخشی از آن آمده است: «مرور خاطرات تلخ و شیرین مقطع پرفراز و نشیب و در عین حال غرورآفرین و تاریخ‌ساز دوران مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تداعی‌کننده سابقه همسنگری با شهید بزرگوار حاج‌صادق امانی و همراهانش، در ذهن اینجانب است. در شرایط سخت و دشوار سیاسی و اجتماعی مبارزه با رژیم تا دندان مسلح پهلوی و دستگاه مخوف امنیتی آن زمان، شهید حاج‌صادق امانی و همرزمانش در جمع مبارزان، افرادی شجاع، متعهد و معتقد به مبارزه بودند و ثابت‌قدم، مشقات آن دوران را تحمل کردند و نهایتاً جمعی از آنان شهادت را آگاهانه به جان خریدند...»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار