وزیر اقتصاد: تجربه مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم
کد خبر: 1071669
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Umz
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درباره ساخت یک میلیون مسکن مکاتباتی با بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی داشتیم تا تأمین مالی ساخت این تعداد مسکن متنوع شود که تجربه ساخت مسکن مهر تکرار نشود. در این زمینه باید از ظرفیت‌های خارجی نیز استفاده شود که اخبار خوبی مبنی بر فراهم‌شدن زمینه‌های حضور ظرفیت‌های خارجی برای ساخت یک میلیون مسکن خواهید شنید.
به گزارش ایسنا، دیروز نشست فعالان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران با احسان خاندوزی - وزیر امور اقتصادی و دارایی - برگزار شد. نماینده‌های تشکل‌های دانشجویی در این نشست به بیان نظرات و پرسش‌های خود درباره موضوعات مختلف اقتصادی، چون قیمت‌گذاری دستوری، ثبات دستوری، بودجه‌ریزی و. پرداختند. وزیر اقتصاد در ابتدای این نشست درباره درنظر گرفتن مؤلفه‌های ثبات اقتصادی در لایحه بودجه سال آینده گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به ثبات بسیاری از متغیر‌های اقتصادی توجه ویژه شده است تا یک فرمول قطعی برای آن‌ها وجود داشته باشد.
سهام و اوراق دولتی عرضه نمی‌شود
خاندوزی افزود: طبق قانون بودجه سال‌جاری، بناست دولت معادل ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از سهام و اوراق خود را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های مربوطه قرار دهد، دولت قصد ندارد سهام و اوراقی در بازار سرمایه عرضه کنند.
وی درباره حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گفت: دولت برای حذف ارز ترجیحی عزم و قصد دارد که این حذف را به صورت تدریجی انجام دهد تا شوکی ایجاد نکند. البته در این زمینه سعی می‌شود با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به بیماران ضربه وارد نشود و ارز ترجیحی دارو‌ها حذف نخواهد شد.
وی با بیان اینکه حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حتماً بر افزایش قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد، اظهار کرد: برای رفع وابستگی به واردات باید در تولیدات کالا‌هایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، تنوع‌سازی صورت بگیرد. مشکل اصلی ایجاد تورم، غیر از ضعف نظارت بر خلق پول، کسری بودجه دولت‌هاست که در این زمینه باید هزینه‌های جاری دولت کم و کنترل شود، زیرا افزایش هزینه‌های جاری دولت موجب رشد تورم و کسری بودجه می‌شود. خاندوزی افزود: یکی از علت‌هایی که تولیدکنندگان به سمت تولید نهاده‌های دامی در کشور نمی‌روند، به خاطر این است که نمی‌توانند با واردات نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تومانی رقابت کنند و تولید آن‌ها به صرفه نیست.
وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی درباره قانون رمزارز‌ها گفت: در کشور نمی‌توانیم چشم خود را بر این پدیده ببندیم و باید در برابر آن مواجهه فعالانه و تعیین مقررات داشته باشیم که کمیته تصمیم‌گیری در حال تهیه پیش‌نویسی در این‌باره است.
متنوع‌سازی تأمین مالی ساخت یک میلیون مسکن
وزیر اقتصاد افزود: درباره ساخت یک میلیون مسکن مکاتباتی با بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی داشتیم تا تأمین مالی ساخت این تعداد مسکن متنوع شود که تجربه ساخت مسکن مهر تکرار نشود. در این زمینه باید از ظرفیت‌های خارجی نیز استفاده شود که اخبار خوبی مبنی بر فراهم‌شدن زمینه‌های حضور ظرفیت‌های خارجی برای ساخت یک میلیون مسکن خواهید شنید.
خاندوزی با بیان اینکه همگرایی و همنظری خوبی در ستاد اقتصادی دولت وجود دارد، ادامه داد: نمی‌توانیم چشممان را روی رمزارز‌ها ببندیم، بلکه باید هم در استخراج و هم در تولید و مبادله رمزارز‌ها مواجه فعال و مقررات گذارانه داشته باشیم. در وزارت اقتصاد کمیته‌ای برای رمزارز‌ها تشکیل شده است که در این کمیته درحال تدوین پیش‌نویسی در این حوزه هستند. وی بیان کرد: وزارت اقتصاد مخالف پولی کردن کسری بودجه جاری است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار