شفافیت قانونی باید در همه نهاد‌ها حاکم شود
کد خبر: 1071565
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UlJ
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
قالیباف در دیدار صمیمی با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی:
در تمام دنیا مسائل طبقه‌بندی خاص خود را دارند، اما در اموراتی که به مردم بازمی‌گردد، باید شفافیت وجود داشته باشد و این شفافیت نه تنها در مجلس بلکه باید در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعمال شود.

در تمام دنیا مسائل طبقه‌بندی خاص خود را دارند، اما در اموراتی که به مردم بازمی‌گردد، باید شفافیت وجود داشته باشد و این شفافیت نه تنها در مجلس بلکه باید در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعمال شود.
به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف صبح دیروز در آستانه روز دانشجو با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، به موضوع «تحول در حکمرانی» پرداخت و با بیان اینکه طی ۲۰ سال گذشته در جلسات مختلف به موضوع تحول در حکمرانی اشاره کرده‌ام، عنوان کرد: جمهوری اسلامی با ایده مردم سالاری دینی در استقلال و آزادی کشور تثبیت شده است و کارنامه خیلی خوب به سمت عالی دارد، اما در حکمت عملی و حکمرانی در کشور کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی نداریم و یکی از موضوعات جدی آن شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته سالاری است.
رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه راه‌حل رفع اشکالات موجود در موضوع حکمرانی در دانشگاه است، تصریح کرد: اگر امروز در دانشگاه حضور داریم به دلیل این باور است که دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است، محیط اجرایی محل حل مسائل نیست.

نظام بوروکراسی اسب سرکش شده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اصلاح روند حکمرانی و اداره کشور گفت: با نظام بوروکراسی موفقیتی حاصل نمی‌شود، متأسفانه نظام بوروکراسی ما به اسب سرکشی تبدیل شده است که تا این لحظه کنترل آن دست کسی نیست و از درون خود را اداره می‌کند.
قالیباف ادامه داد: در برنامه‌ای که در سازمان هوا فضا به مناسبت دهمین سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم صحبت می‌کردم، گفتم فاصله «می‌توانیم» با «نمی‌توانیم» و نقش دانشگاه و دانشجو و مردم به اندازه فاصله شمال اتوبان کرج تا جنوب آن است.
وی افزود: در شمال اتوبان، مجموعه دوستان هوافضا هستند که نماد دانشگاه، دانشجو، نیرو‌های جوان و خلاق بوده و شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری اتفاق می‌افتد که به چنین تکنولوژی‌ای دست می‌یابند، اما در جنوب این اتوبان جایی است که نه به شفافیت اعتقاد دارند، نه هوشمندسازی و مردمی‌سازی و نه به محیط دانشگاه و رابطه آن با صنعت.
رئیس قوه مقننه همچنین اضافه کرد: آنجا برای یک پمپ برف پاکن، خودرو غیرفعال می‌شود و زیر آفتاب می‌ماند، اما تکنولوژی این سمت اتوبان می‌تواند موشک‌هایی را چند هزار کیلومتر پشتیبانی کند.

دعوت از همه نخبگان برای حل مسئله حکمرانی
قالیباف با بیان اینکه تحول در حکمرانی از مهم‌ترین چالش‌هاست، بیان داشت: امروز در مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونتی تحت عنوان حکمرانی و مدیریت راه‌اندازی و از ظرفیت بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و تربیت یافتگان حوزه و دانشگاه در این معاونت برای حل مسائل حوزه حکمرانی استفاده کرده‌ایم و از همه نخبگان برای حل مسئله حکمرانی و نحوه اداره و مدیریت کشور دعوت می‌کنم چراکه اصلاح ساختار بودجه یا ناترازی بودجه، محرومیت زدایی، برقراری عدالت و شفافیت نیز در این حوزه قابل پیگیری است.

مجلس وکیل‌الدوله نیست
وی در ادامه با بیان اینکه مجلس وکیل‌الدوله نیست و وکیل ملت است و ما حنجره مردم هستیم، عنوان کرد: اینکه در مجلس نامه‌ای نوشته شود که قالیباف برای ریاست جمهوری کاندیدا شود یا آقای رئیسی بیاید، یک کار سیاسی است که ما اجازه ندادیم در مجلس انجام شود. قالیباف در ادامه با بیان اینکه کسی که نماینده مردم شد طبق فرمایش رهبری نباید آن را محلی برای ورود به دستگاه اجرایی بداند، اظهار کرد: دولت با تشخیص و پیگیری خود انتخاب‌هایی داشت و من شهادت می‌دهم دو وزیری که از مجلس به دولت رفتند خودشان کاندیدا نبودند و لابی نکردند، حتی آقای خاندوزی تا ۷۲ ساعت درباره این موضوع مقاومت کرد. برای تصدی پست شهرداری از سوی آقای زاکانی نیز به انتخاب شورای شهر تهران صورت گرفت و مجلس با آن موافقت کرد که بعد از آن نیز برای تعیین معاونان رئیس‌جمهور به صورت منحصر به فرد بود که ریاست بنیاد شهید از بین نمایندگان انتخاب شد و اگر غیر از این‌ها بوده است، مجلس در آن نقشی نداشته و برای لابی‌ها در حوزه عزل و نصب ها، هرکس این کار را انجام داده است باید پاسخگو باشد. وی ادامه داد: زمانی که نماینده به حوزه انتخابیه می‌رود مردم همه امور اجرایی را از او می‌خواهند در حالی که دستگاه اجرایی در این خصوص موظف است لذا نظام اداری باید اصلاح شده و امور ملی از محلی جدا شوند.

هیچ سفارش و نظری در عزل و نصب‌ها نداشته‌ام
رئیس مجلس ادامه داد: به عنوان نماینده مردم می‌گویم طی این چهار ماه هیچ سفارشی در عزل و نصب‌ها نداشته و هیچ نظری نداده ام، اما اگر کسی قانون را اجرا نکرد وظیفه نظارتی پیگیری دارم که البته مچ‌گیری نبوده و قانون را با اخلاق پیگیری می‌کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لیست کاندیدا‌های تهران برای حضور در انتخابات، شعاری در خصوص شفافیت نداشت، اما من در صحبت‌های خود به موضوع شفافیت اشاره کرده‌ام و به عنوان یک فرد پیگیر آن هستم.

نماینده فعال کسی نیست که طرح بیشتری امضا کرده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز هرچه تعداد طرح‌های امضا شده از تعداد لوایح بیشتر باشد خطا بیشتر است، ادامه داد: ۱۵ نفر از نمایندگان هر موضوعی را که بنویسند تبدیل به طرح می‌شود. امروز اعلام می‌کنند که نماینده‌ای به دلیل تعداد کم طرح‌های امضا شده فعال نیست، اما به نظر من نمایندگانی که ۴۰ طرح امضا می‌کنند اشتباه کرده‌اند، بیش از ۷۰۰ طرح و لایحه در مجلس وجود دارد مگر ما چه میزان وقت داریم، چرا باید در حوزه شفاف‌سازی تصمیمات و اطلاعات غلط ارائه شود. نماینده فعال کسی نیست که طرح بیشتری امضا کرده است. من در طول دوران حضور در مجلس تنها طرح شفافیت را امضا کرده‌ام.

شفافیت باید به شورای نگهبان و مجمع تشخیص هم برود
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه شفافیت تنها مختص مجلس نیست، شفافیت باید در سطوحی که قانون مشخص می‌کند اجرا شود، تصریح کرد: در تمامی دنیا مسائل طبقه‌بندی خاص خود را دارند، اما در اموراتی که به مردم بازمی گردد باید شفافیت وجود داشته باشد و این شفافیت نه تنها در مجلس بلکه باید در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعمال شود، در حال حاضر مجلس از همه نهاد‌ها شفاف‌تر بوده و حداقل این موضوع پخش زنده مذاکرات مجلس است.

عموم نمایندگان مجلس دنبال محدودیت فضای مجازی نیستند
قالیباف با اشاره به اینکه در صحبتی که با اعضای کمیسیون مشترک حمایت از کاربران فضای مجازی داشتم اعلام کردم مذاکرات در اینستاگرام و صدا و سیما به صورت زنده پخش شود، ادامه داد: با فضا‌سازی‌ای که از خارج از کشور شد اعلام کردند طرح حمایت از کاربران فضای مجازی براساس اصل ۸۵ بررسی می‌شود تا مردم ندانند چه اتفاقی قرار است رقم بخورد. وی ادامه داد: در مجلس افرادی هستند که قصد دارند محدودیت‌هایی را اعمال کنند، اما عموم نمایندگان به دنبال این موضوع نیستند، در حال حاضر درخواست شده تا تمامی ذینفعان و صنف‌ها در کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از کاربران فضای مجازی حضور پیدا و نظرات خود را اعلام کنند.
قالیباف با تأکید بر اینکه مطمئن باشید در مجلس به دنبال محدود کردن فضا و فیلترینگ نیستیم و من به عنوان رئیس مجلس در دفاع از این موضوع شفاف هستم، اما تنها یک رأی دارم، عنوان کرد: فضای مجازی در دوران کرونا حدود ۴ تا ۶ درصد در حوزه اقتصاد و GDP کشور نقش دارد، برند‌های بزرگ فعال در فضای مجازی که چندصد برابر یک واحد صنعتی متروکه ارزش دارند چگونه باید تبدیل به دارایی مالی شوند و در سیستم بانکی اعتبار پیدا کنند، اجازه دهید این مسائل تبدیل به قانون شود. بخشی از فعالان حوزه نرم افزار به دلیل فضاسازی‌های خارجی در خصوص طرح صیانت از کشور خارج شدند و به ترکیه و امارات رفتند، این موضوع توطئه دشمنان است و ما در مجلس به دنبال اینگونه مسائل نیستیم و قانون رفع موانع تولید را تصویب کرده‌ایم.

در بستن لیست تهران شایسته‌سالاری انجام نگرفت
وی در توضیح لیست نمایندگان تهران که زمان انتخابات اعلام شد، گفت: مباحثی پیرامون این موضوع مطرح شده، من نیز موضوعات پدرخوانده را درست دانسته و نقد‌هایی به این لیست وارد می‌دانم، اما اگر خاطرتان باشد پس از نهایی شدن لیست تهران، ویدئوکلیپ پنج دقیقه‌ای منتشر کردم که در آن گفتم افراد قابل‌تر و شایسته تری بودند که در این لیست قرار نگرفتند، ولی من مکلفم به فضل الهی و با همین لیست، تعهداتی را که قول دادم دنبال کنم. حتماً در آن لیست شایسته سالاری انجام نگرفت و جوانان قابل‌تر و مؤثرتری می‌توانستند در لیست قرار بگیرند.

مجلس به دنبال تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است
رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان که در اظهارات دانشجویان به آن پرداخته شد، گفت: ما قطعاً در این حوزه ضعف‌هایی داریم، اما مجلس به دنبال اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی در راستای شفافیت و تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است، در مورد آقای عنابستانی که برخی از دانشجویان اشاره کردند، هیئت نظارت پیگیری‌های مجدانه‌ای انجام داد، هر چند معتقدم هیئت محکم‌تر باید پیگیری می‌کرد، اما در نهایت با موافقت رسیدگی این پرونده در مراجع قضایی، نظر و رأی دادگاه ملاک قرار گرفت، البته اشکالاتی هم در برخورد مأمور ناجا بود، سرباز وظیفه نباید از قانون تخطی یا به نماینده توهین کند، البته که نماینده مجلس هم سیلی نزد، اما حق هُل دادن سرباز نیروی انتظامی را هم نداشت. در مجموع این برخورد با اقدامی که در دوره قبل مجلس در ارتباط با رفتاری که نماینده در گمرک انجام داد، قابل مقایسه نیست.

آیت‌الله مصباح، مطهری زمان ماست
وی با اشاره به اظهارات یکی از دانشجویان درباره توهین‌هایی که به مرحوم آیت‌الله مصباح شده است، تصریح کرد: آیت‌الله مصباح، مطهری زمان ماست و ما خطبه‌های پرمغز این عزیز را در دانشگاه تهران و گفتمان انقلابی و اسلامی وی را فراموش نمی‌کنیم. اینکه یک فرزند شهید تحت شرایطی مطالبی را عنوان می‌کند، به دلیل اشکالاتی است که ما در حوزه‌های مختلف سیاسی داریم. ما نباید تحت تأثیر کسانی قرار بگیریم که با اساس انقلاب و نظام مشکل دارند.

دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی هیچ کمکی به شهرداری تهران نکردند
رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه تا زمانی که در ناجا بودم ما را به عنوان یک رزمنده می‌شناختند، عنوان کرد: در آن زمان مردم آثار فعالیت‌ها را می‌دیدند، اما از زمانی که وارد میدان سیاست شدیم، قوانین گذشته به نحو دیگری اجرا شد، چنانچه در ۱۲ سال فعالیت در حوزه شهرداری به رغم بسیاری از نقص‌ها، تمام تلاش خود را برای انجام اقدامات کردیم، در حالی که هم تحریم خارجی بودیم و هم تحریم سه دولت و دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی هیچ کمکی به شهرداری تهران نکردند و تمام تلاش خود را برای چوب لای چرخ گذاشتن ما انجام دادند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار