کاهش تنش آبی در ۳۰۰ روستای سیستان و بلوچستان
کد خبر: 1071424
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uj2
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
به گفته مدیرعامل آبفای سیستان وبلوچستان تنش آبی ۳۰۰ روستا به حداقل رسید و پیش‌بینی می‌شود با تکمیل خطوط انتقال نیمه تمام در سال ۱۴۰۱ کمترین تنش آبی را در منطقه سیستان شاهد باشیم.

به گفته مدیرعامل آبفای سیستان وبلوچستان تنش آبی ۳۰۰ روستا به حداقل رسید و پیش‌بینی می‌شود با تکمیل خطوط انتقال نیمه تمام در سال ۱۴۰۱ کمترین تنش آبی را در منطقه سیستان شاهد باشیم.
علیرضا قاسمی مدیرعامل آبفای سیستان وبلوچستان در جریان بازدید معاون آب و آبفای وزیر نیرو از طرح‌های آبرسانی منطقه سیستان گفت: با توجه به خشکی تالاب هامون، عدم دسترسی به منابع آبی پایدار و از سوی دیگر عدم پایبندی افغانستان به حق‌آبه هیرمند، مشکلاتی برای تأمین آب برای این منطقه به وجود آمد. وی افزود: آب رودخانه هیرمند توسط کانالی به گودال‌های طبیعی بزرگی به نام «چاه نیمه» هدایت می‌شود، این منبع آبی علاوه بر سیستان، آب شهر زاهدان را نیز تأمین می‌کند. مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به کاهش منابع آبی، به منظور حفظ و استفاده بهینه از آب موجود در چاه‌نیمه‌ها برای مصارف شرب منطقه سیستان و زاهدان، انتقال آب از چاه نیمه شماره ۴ به چاه‌نیمه شماره ۳ در دستور کار وزارت نیرو با مشارکت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه سلمان قرار دارد.
قاسمی گفت: طرح آبرسانی به شهر‌های منطقه سیستان با ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی، شامل آبگیر به ظرفیت ۴۲۰۰ متر مکعب، تصفیه‌خانه به ظرفیت ۲۰۵۰ لیتر و اجرای خطوط انتقال به طول ۱۲۰ کیلومتر و احداث ۵۱ هزار مترمکعب مخزن ذخیره است و جمعیتی معادل ۳۷۱ هزار نفر را در افق طرح تحت پوشش دارد. وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ با مجموع اقدامات انجام شده در دو طرح آبرسانی به شهر‌ها و روستا‌های منطقه سیستان، تنش آبی ۳۰۰ روستا به حداقل رسید و پیش‌بینی می‌شود با تکمیل اقداماتی از جمله راه‌اندازی سیستم‌های ازن زنی و تکمیل خطوط انتقال نیمه تمام در سال ۱۴۰۱ کمترین تنش آبی را در منطقه سیستان مواجه باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار