علت اصلی کاهش تولید بنزین تعمیرات پالایشگاه است
کد خبر: 1070436
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UT6
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پالایش با اشاره به سه دلیل کلی کاهش تولید بنزین گفت: امکان جایگزینی و افزایش تولید بنزین در کشور وجود دارد، ولی افزایش ظرفیت پالایشی نیازمند برنامه‌ریزی است.
در روز‌های گذشته جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در نشست خبری خود گفت: میزان مصرف بنزین در آبان‌ماه ۹۰میلیون لیتر در روز و میزان تولید بنزین کشور حدود ۱۰۲ میلیون لیتر در روز است. با توجه به اینکه پیش از این ظرفیت ۱۱۵میلیون لیتری در تولید بنزین به ثبت رسیده بود، حرف و حدیث‌هایی درباره علل کاهش تولید بنزین در کشور منتشر شد.
در همین راستا ناصر عاشوری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پالایش در گفتگو با مهر درباره علت کاهش تولید بنزین در کشور گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از تولید بنزین پالایشگاه‌ها ندارم ولی به طور کلی کاهش تولید بنزین یا سایر فرآورده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد و حاصل یک دلیل تنها نیست.
وی افزود: یکی از دلایل اصلی که می‌تواند باعث کاهش تا ۲۹ درصد تولید شود، اوورهال یا همان تعمیرات اساسی پالایشگاه‌هاست. به طور مثال در روز‌های گذشته ما از پالایشگاه‌های بندرعباس و اراک بازدید کردیم و مشاهده کردیم که چگونه بیش از ۲هزار نفر این پروژه سنگین را در کمتر از یک ماه باید انجام دهند.
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پالایش ادامه داد: افزون بر این دلیل باید توجه داشت که پالایشگاه‌ها شش فرآورده اصلی و بیش از ۴۰ فرآورده ویژه را تولید می‌کنند که در حالت عادی هم بعضی وقت‌ها دستور می‌آید که تولید یک محصول مانند بنزین را کم کنید و فلان محصول را افزایش دهید. این بحث با توجه به نیاز کشور تعیین می‌شود.
عاشوری در تشریح دلیل سوم گفت: همچنین ظرفیت ذخیره‌سازی انبار‌ها هم از دیگر دلایلی است که باعث تغییر در تولید پالایشگاه‌ها می‌شود. به طور مثال گاهی ظرفیت ذخیره‌سازی لوبکات یا VB پر می‌شود و مسئولان پالایشگاه تصمیم می‌گیرند که فرآورده دیگری را جایگزین کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به افزایش مصرف در پایان سال، امکان افزایش تولید بنزین وجود دارد یا خیر پاسخ داد: در پالایشگاه‌ها می‌توانیم فرآورده‌ها را با هم جایگزین کنیم، ولی امکان افزایش ظرفیت نهایی تولید وجود ندارد و دولت اگر چنین انتظاری داشته باشد قادر به برآورده کردن آن نیستیم و برای افزایش ظرفیت پالایشی نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت است.
عاشوری در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت صادرات فرآورده‌های نفتی گفت: صادرات در تمامی فرآورده‌های نفتی جریان دارد، ولی راجع به شش فرآورده اصلی که مدیریت آن در اختیار دولت است اطلاعاتی نداریم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار