کار تقریباً هیچ محیط زیست برای آلودگی هوا!
کد خبر: 1068700
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004U16
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
سازمان بازرسی کل کشور به سازمان محیط‌زیست اخطار داد

عملکرد سازمان محیط‌زیست در بحث کاهش آلودگی هوا نامشخص است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این سازمان تاکنون در بحث وظایف قانونی خود در کاهش آلودگی هوا کار مؤثری را انجام نداده‌است. در همین خصوص معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور با برشمردن تکالیف دستگاه‌های مسئول در موضوع آلودگی هوا تصریح کرده‌است، در این قانون، سازمان حفاظت محیط‌زیست دو تکلیف قانونی دارد؛ یک دسته از آنها، ناظر بر تکالیف خود دستگاه است و دسته دیگر نیز نظارت بر اجرای قانون و آیین‌نامه‌های قانونی است. بنابراین انتظار داریم این سازمان به هر دو وظیفه خود عمل کند و در این زمینه اخطار لازم را داده‌ایم.
غلامعباس ترکی، معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در نشست اجرای قانون «هوای پاک»، ضمن تبیین اهمیت موضوع آلودگی هوا و وضعیت نامناسب آلودگی هوا در کلانشهر‌ها به خصوص شهر تهران گفت: انتظار داریم علاوه بر پیگیری دستگاه‌ها، رسانه‌ها و افکار عمومی نیز عمل به وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی مرتبط را مطالبه و نقد کنند.
معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور با برشمردن تکالیف دستگاه‌های مسئول گفت: در حال حاضر در خصوص موضوع آلودگی هوا در شرایط اضطراری و آستانه بحران قرار داریم و اگر شرایط کرونا و کاهش محدودیت‌ها نبود، امروز در بحران واقعی قرار داشتیم، بنابراین با توجه به وضعیت اضطرار و مفاد قانون مدیریت بحران، نیازمند راهبری واحد برای پیگیری و هماهنگی بین دستگاه‌ها هستیم.
ترکی تصریح کرد: بررسی‌های سازمان بازرسی کل کشور حاکی از آن است که بسیاری از تکالیف قانونی دستگاه ها، اجرا نشده‌است. در این قانون اعتبار لازم نیز پیش‌بینی شده و در ماده ۳۳ قانون هوای پاک به طور صریح تعیین شده‌است. از طرفی بررسی‌های سازمان بازرسی کل کشور نشان می‌دهد مفاد ماده ۳۳ مذکور و سایر مقررات در زمینه تأمین بودجه و هزینه‌کرد به درستی و کامل محقق نشده و ما نیز پیگیری‌های لازم در این زمینه را انجام خواهیم داد تا مشخص شود آیا منابع برای کنترل آلودگی هوا مورد استفاده قرار گرفته یا تخطی شده‌است. وی افزود: در این قانون، سازمان حفاظت محیط‌زیست دو تکلیف قانونی دارد؛ یک دسته از آنها، ناظر بر تکالیف خود دستگاه است و دسته دیگر نیز نظارت بر اجرای قانون و آیین‌نامه‌های قانونی است. بنابراین انتظار داریم این سازمان به هر دو وظیفه خود عمل کند و در این زمینه اخطار لازم را هم داده‌ایم.
ترکی خاطر نشان کرد: هم در سال ۹۹ و هم در سال جاری بازرسی‌های متعددی را انجام داده‌ایم و نشست‌های تخصصی در این زمینه برگزار شده‌است. در همین راستا دستگاه‌های متخلف را به مراجع قانونی معرفی کرده‌ایم و با احراز تخلف و ترک فعل چند دستگاه، موضوع به هیئت تخلفات نهاد ریاست جمهوری اعلام شده‌است.
وی تصریح کرد: دستگاه‌های مسئول در زمینه تأمین بودجه و اعتبارات موضوع قانون را دنبال کنند تا منابع موجود برای اجرای قانون هوای پاک تأمین شود. معاون سازمان بازرسی کل کشور همچنین از دستگاه‌های ذیربط در قانون هوای پاک خواست نسبت به ثبت اقدامات خود در سامانه پایش قانون هوای پاک اقدام کنند.
وی در عین حال خواستار تشکیل کمیته تخصصی با حضور سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصادی و دارایی و سازمان حفاظت محیط‌زیست به منظور هماهنگی و تدوین شیوه‌نامه وصول و نحوه هزینه‌کرد اعتبارات و درآمد‌های حاصل از اجرای قانون هوای پاک شد؛ به نحوی که تمامی درآمد‌های ناشی از جریمه‌های موضوع این قانون تفکیک و در اجرای ماده ۳۳ قانون هوای پاک به منظور تکالیف قانونی تخصیص یابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار