«خاتمی» شرح نهج‌البلاغه را ترویج سوسیالیسم می‌دانست
کد خبر: 1065533
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TC1
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
احمد توکلی:

چند وقتی که با آقای خاتمی مواجه بودم، متوجه شدم سواد دینی ایشان از رفقایشان خیلی بهتر است، اما شیفتگی نسبت به غرب در رفتار و کردارشان دیده می‌شود و همین موضوع موجب طرح این دیدگاه‌هاست.
احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس نهم در گفتگو با مهر، در خصوص اظهارات اخیر محمد خاتمی مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی در فضای چپ زده به وجود آمد، گفت: آقای خاتمی زمانی به آقای رحیم‌پورازغدی گفته بود «چرا نهج البلاغه را شرح می‌دهید و این حرف‌های چپی و سوسیالیستی را می‌زنید، نباید این حرف‌ها را بزنید. اگر اندیشه‌ای، کاری برای بشریت کرده باشد، همین لیبرال دموکراسی غرب کرده است.»
نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه افکار این افراد متوجه مسائل غربی است، اظهار داشت: سواد دینی آقای خاتمی خوب است، چند وقتی که باهم مواجه بودیم، متوجه شدم سواد دینی ایشان از رفقایشان خیلی بهتر است، اما شیفتگی نسبت به غرب در رفتار و کردارشان دیده می‌شود و همین موضوع موجب طرح این دیدگاه‌هاست.
قانون اساسی، محتوای جمع‌گرایی دارد نه سوسیالیستی
توکلی با اشاره به اظهارات خاتمی مبنی بر اینکه در قانون اساسی چپ‌زدگی مشاهده می‌شود، گفت: قانون اساسی نیز به دلیل مظالم شاه و بدکرداری اکثر سرمایه‌داران دارای محتوای جمع‌گرایی بود، این حرف درستی است، اما هرکس به جمع‌گرایی معتقد باشد، سوسیال نیست، به عنوان مثال میرحسین موسوی از نظر ایدئولوژیک سوسیال نبود بلکه از نظر اقتصادی سوسیالیست و دارای روحیه جمع‌گرایی بود.
وی با بیان اینکه من با برخی مواد قانون ملی کردن صنعت نفت مخالف بودم، اظهار کرد: در این قانون اعلام می‌شد همه چیز باید دست بخش خصوصی باشد، اما سؤال این است که بخش خصوصی که هم بتواند، هم بخواهد و هم سالم باشد، کجاست؟ رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: شرکت‌های خصوصی و شخصیت‌های حقوقی خصوصی ۸۵درصد کل سپرده‌های بانکی را در اختیار دارند، اما تعدادشان ۵۸/۰ درصد کل سپرده‌داران است که این به معنای ظلم به مردم است.
وی با بیان اینکه گرایش به سرمایه‌داران در بین این گروه فکری وجود دارد، گفت: از ۴۵۷میلیون حساب سپرده اشخاص حقیقی، ۱۹۱هزار حساب بالای ۱۰۰میلیون سپرده دارند که این حساب‌ها برای ۲۳هزار نفر است یعنی ۴/۰ درصد کل سپرده‌گذاران، به عبارت دیگر این افراد مالک ۵۸درصد سپرده‌ها هستند و ۹۶درصد دیگر سپرده‌گذاران تنها مالک ۴۲درصد سپرده‌ها می‌باشند.
من را متهم به نئومارکسیست کردند
توکلی تصریح کرد: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست بلکه به معنای اسلام است. وی اظهار داشت: در دولت آقای خاتمی مسعود نیلی به دستور جهانگیری وزیر وقت صنعت، کتابی را در موضوع استراتژی صنعتی ایران نوشت و حرف‌های عجیبی زد. بنده مقاله علمی علیه این کتاب نوشتم و به امضای ۱۰نفر از جمله آقایان رفیع‌پور، لاهوتی، خوش‌چهره، سبحانی و نادران رساندم. رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت ادامه داد: این مقاله را به شکل نامه برای آقای خاتمی فرستادم و اعلام کردم نیلی و دوستانش به دنبال برخی اهداف در انقلاب اسلامی هستند.
توکلی در تشریح این اهداف گفت: در سیاست داخلی نگاه آن‌ها اینگونه بود که سیاستمداران باید حامی بخش خصوصی باشند و تمام قواعد را بر مبنای منافع بخش خصوصی برنامه‌ریزی کنند و عوامل اقتصادی یا باید بخش خصوصی باشند یا افرادی باشند که از سوی بخش خصوصی معرفی می‌شوند. وی ادامه داد: در سیاست خارجی معتقد بودند باید سیاست‌های ایران با نظم جهانی تجانس داشته باشد و هرگونه موضع‌گیری اخلاقی و انسانی در خارج از مرز‌های جغرافیایی ممنوع است. نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: در حوزه اجتماعی معتقد به حاکمیت سرمایه‌داری بودند و اعلام می‌کردند جمع‌گرایی به توسعه منجر نمی‌شود.
وی اظهار داشت: پس از انتشار این نامه در یکی از روزنامه‌ها به من بد و بیراه گفتند و اظهار داشتند ما از نئومارکسیست‌ها خط می‌گیریم، در حالی که من با نئومارکسیست‌ها مخالف بودم. توکلی تصریح کرد: ده‌ها برنده جایزه نوبل مخالف این تفکر بودند، اما هیچ کدام هم مارکسیست نیستند. وی این سیاست‌ها را غلط و برخلاف بشریت خواند و گفت: ۴۰درصد سرمایه و ثروت امریکا در اختیار ۱/۰ درصد مردم است. ما با سوسیالیست کاری نداریم، اما با چپاول مردم مخالفیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار