دفاع وزیر ارشاد از صدور مجوز سازمان سینمایی برای «وی‌او‌دی»‌ها
کد خبر: 1062716
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SSa
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در یکی از اولین موضع‌گیری‌هایش در خصوص وی‌او‌دی‌ها اظهار کرد: مجوز‌ها را باید سازمان سینمایی صادر کند. این موضوع می‌تواند بحث واگذاری اختیارات وزارت ارشاد در بخش وی‌او‌دی را به ساترا زنده کند.
محمدصادقی

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در یکی از اولین موضع‌گیری‌هایش در خصوص وی‌او‌دی‌ها اظهار کرد: مجوز‌ها را باید سازمان سینمایی صادر کند. این موضوع می‌تواند بحث واگذاری اختیارات وزارت ارشاد در بخش وی‌او‌دی را به ساترا زنده کند.
در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم، زمانی که ساترا و برخی نمایندگان مجلس از واگذاری اختیارات ارشاد در بخش وی‌او‌دی‌ها به ساترا صحبت می‌کردند، تنها یکی از معاونان سازمان سینمایی در برابر این سخنان موضع گرفت و عملاً هیچ مخالفتی از سوی حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی با خلق ید این سازمان از صدور مجوز‌ها برای وی‌او‌دی‌ها انجام نشد. در آن زمان این گونه برداشت می‌شد که با توجه به تغییر قریب‌الوقوع دولت، مدیران ترجیح می‌دهند برای خود دردسر و گرفتاری درست کنند و از آنجا که «ساترا» نهادی تازه تأسیس است، در مقابل آن به جای مقاومت، سکوت را انتخاب کردند.
با تغییر دولت و در حالی که ساترا هر روز بیش از گذشته در مورد «وی‌او‌دی»‌ها میدان عمل خود را باز می‌کند، وزیر جدید ارشاد در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها از باقی ماندن حق صدور مجوز‌ها در سازمان سینمایی دفاع کرد. اسماعیلی گفت: در سال‌های اخیر اختلافاتی در این باره به وجود آمده است و ما دنبال حل کردن آن هستیم. وی ادامه داد: «ان‌شاء‌الله به زودی در سازمان صداوسیما و ارگان‌های دیگر جلساتی داریم برای اینکه این مسئله را تعیین تکلیف و از این موضع اختلافی خارجش کنیم.»
اسماعیلی همچنین درباره اینکه هنوز سازمانی که می‌خواهد مجوز وی‌او‌دی‌ها را اعطا کند، مشخص نیست؟ بیان داشت: «چرا مشخص است و الان سازمان سینمایی این مسئولیت را به عهده دارد و برخی دیگر از دوستان برخی از این مجوز‌ها را در دست دارند که باید از این وضعیت دربیاید.»
وی افزود: «بحث‌ها روشن است و تقریباً نهاد‌هایی که این موضوع را در اختیار دارند بررسی کرده و گزارش‌های کاملاً کارشناسی ارائه داده‌اند و کار کاملاً آماده است و در اختیار شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است و به زودی و ظرف مدت کوتاهی تعیین تکلیف خواهد شد.»
وزیر ارشاد همچنین از عدم تمایلش برای رسانه‌ای کردن فرآیند تعامل با صداوسیما در خصوص وی‌او‌دی‌ها گفت و تأکید کرد: «این بحث را بنا داریم در گفتگو‌های سازنده‌ای مطرح کنیم، نمی‌خواهیم در فضای رسانه‌ای نکته‌ای در این باره بگوییم.»
«وی‌او‌دی»‌ها در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات نمایشی هستند و جامعه مخاطب آن‌ها هر روز گسترده‌تر می‌شود.
مهم‌ترین مشکلی که امروزه در بحث وی‌او‌دی‌ها و محصولات آن‌ها به چشم می‌خورد و «جوان» نیز درباره آن چندین بار هشدار داده، بحث هدایت و نظارت بر محتواست؛ نظارتی که تا پیش از این در بحث فیلم‌ها و سریال‌ها در اختیار سازمان سینمایی بود، ولی ایجاد ساترا و تعیین اختیارات فراگیر برای آن، عملاً وزارت ارشاد و سازمان سینمایی را از نظارت بر «وی‌او‌دی»‌ها خارج کرد.
اکنون و در ماه‌های آغازین دولت سیزدهم، بحث تعارض منافع و موازی‌کاری در خصوص چگونگی نظارت بر «وی‌او‌دی»‌ها بار دیگر مطرح شده است، البته وزیر بر حل مشکلات تأکید می‌کند ولی در عین حال به جزئیات نمی‌پردازد و صرفاً از جایگاه سازمان سینمایی به عنوان متولی صدور مجوز دفاع کرده است. گویا وزیر جدید ارشاد برخلاف وزیر قبلی، نمی‌خواهد کار خود را با سکوت در خصوص تعارض پیش آمده با صداوسیما بر سر «وی‌او‌دی‌ها» آغاز کند. ساترا هنوز در خصوص صحبت‌های وزیر ارشاد موضع‌گیری نکرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار