بازار فروش سهمیه ارز دولتی مقابل صرافی‌ها
کد خبر: 1060970
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S0Q
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
طی هفته‌های اخیر نرخ دلار صرافی‌های بانکی به نرخ بازار آزاد نزدیک شده‌است، به‌طوری که روز گذشته نرخ دلار صرافی بانکی ۲۶ هزار و ۷۱۱ تومان و نرخ این ارز در بازار آزاد حدود ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود، بدین ترتیب اشخاصی که سعی می‌کردند سهمیه ارزی حدود ۲ هزار دلاری سالانه خود را به دلال‌ها بفروشند، کم‌کم حاشیه سودشان در حال آب رفتن است، اما همچنان شلوغی مقابل صرافی‌ها نشان می‌دهد که این معاملات ادامه دارد.
ملیحه مرادی

طی هفته‌های اخیر نرخ دلار صرافی‌های بانکی به نرخ بازار آزاد نزدیک شده‌است، به‌طوری که روز گذشته نرخ دلار صرافی بانکی ۲۶ هزار و ۷۱۱ تومان و نرخ این ارز در بازار آزاد حدود ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود، بدین ترتیب اشخاصی که سعی می‌کردند سهمیه ارزی حدود ۲ هزار دلاری سالانه خود را به دلال‌ها بفروشند، کم‌کم حاشیه سودشان در حال آب رفتن است، اما همچنان شلوغی مقابل صرافی‌ها نشان می‌دهد که این معاملات ادامه دارد.
برخی از کارشناسان معتقدند با این شرایط تحریم و ارزی ایران نباید به اشخاصی که واقعاً نیاز ارزی ضروری ندارند با نرخ‌های یارانه‌ای ارز پرداخت کند، زیرا دلالان با پرداخت مبلغ ناچیزی سهمیه ارزی این اشخاص را می‌خرند و مشخص نیست سیاست تداوم پرداخت سهمیه ارزی حدود ۲ هزار دلاری بانک مرکزی به اشخاصی که نیاز ضروری ندارند برای چیست؟
در گذشته به واسطه فاصله نرخ ارز سهمیه ارزی حدود ۲ هزار دلاری هر ایرانی با بازار آزاد، دلالان سعی می‌کردند این سهمیه ارزی را از مردم خریداری کنند و گاهی بابت این اقدام ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به هر فرد پرداخت می‌کردند، اما حالا با افزایش نرخ صرافی‌های بانکی و کاهش فاصله نرخ این ارز با بازار آزاد حاشیه سود دلالی مذکور کاهش یافته‌است.
البته باید گفت دلالی مذکور قطع نشده و همچنان ادامه دارد و دلالان به خرید سهمیه ارزی اشخاصی که تمایل به فروش حق امتیازشان دارند، اقدام می‌کنند، اما حاشیه سود این فعالیت دیگر مثل گذشته نیست گویا در گذشته دلالان با فروش سهمیه ارزی هر فرد حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان سود می‌کردند که بخش کمی از آن را به صاحب سهمیه ارزی می‌دادند و الباقی را به جیب می‌زدند.
اگر نگاهی به مکان‌هایی، چون حوالی میدان فردوسی در قسمت مغازه‌های صرافی بیندازیم، می‌بینیم که هر روز صبح ساعت ۱۰ تا ۱۱ عده‌ای کنار صرافی‌ها ایستاده‌اند و یک دلال کار‌های مربوط به خرید سهمیه ارزی افراد را انجام می‌دهد و در نهایت به هر شخص نیز حدود ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند، دلیل تعیین ساعت ۱۰ صبح برای حضور فروشندگان سهمیه ارزی به دلالان این است که بعد از این ساعت نرخ ارز روی تابلو و سایت صرافی‌ها ثبت می‌شود.
روند کار به این شکل است که دلال مدارکی، چون کارت ملی، کارت بانکی عضو شبکه شتاب به نام فرد خریدار برای خرید و شماره شبا به نام فرد فروشنده برای فروش و سیمکارت موبایلی را که به نام فروشنده سهمیه ارزی حدود ۲ هزار دلاری دولتی باشد از آن‌ها دریافت می‌کنند و بعد از آنکه کار‌های مربوط به معامله را انجام دادند، وجوه را به فروشندگان سهمیه ارزی پرداخت می‌کنند.
البته گویا شروطی، چون تکمیل فرم‌های مربوطه و امضای آن‌ها در حضور متصدی صرافی و همچنین بلیت، گذرنامه، ویزای معتبر (در مورد کشور‌هایی که نیاز به ویزا دارند) و عوارض خروج از کشور نیز برای دریافت سهمیه ارزی نیاز است که گویا خود دلالان ارزی این شروط را هماهنگ می‌کنند.
نرخ دلار در صرافی‌های بانکی روز یک‌شنبه، ۱۴شهریورماه با ۵۰ تومان افزایش نسبت به روز شنبه، ۱۳ شهریورماه به ۲۶ هزار و ۷۱۱ تومان رسید. قیمت فروش یورو در ساعت ۱۳ روز گذشته در مقایسه با ماقبل با ۵۰ تومان کاهش به ۳۱ هزار و ۳۷۴ تومان رسید.
در این روز قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۱۸۲‌تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۷۵۲ تومان بود. علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۸۸ تومان اعلام شد.
نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۷۸ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۳۶۰ تومان اعلام شد.
روز گذشته در بازار آزاد، قیمت دلار ۲۷ هزار و ۲۵۱ تومان، قیمت یورو ۳۱ هزار و ۹۰ تومان، پوند انگلیس ۳۸ هزار و ۴۷ تومان و درهم امارات ۷ هزار و ۴۲۰ تومان اعلام شد.
در بازار داخلی، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک‌میلیون و ۱۶۲ هزار تومان، قیمت دلار ۲۷ هزار و ۲۵۱ تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار