بانک‌ها برای حل مسئله اجاره مسکن کارگران بسیج شوند
کد خبر: 1054590
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QLW
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲

یک فعال کارگری با اشاره به اینکه وام‌های ودیعه مسکن و تسهیلات ارزان باید به کارگران پرداخت شود، گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن به کارگران باید با نرخ پایین باشد چراکه قدرت پرداخت اقساط کارگران با سایر اقشار جامعه متفاوت است.
حمید حاج‌اسماعیلی در گفتگو با تسنیم، درباره مشکلات کارگران در حوزه تأمین مسکن گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند بخشی از مشکلات کارگران را رفع کند.
وی با بیان اینکه بخش زیادی از کارگران مستأجر هستند، گفت: در شرایط کرونا وضعیت امنیت شغلی کارگران بسیار آشفته شده، در حالی که اکثر قرارداد‌های اجاره‌بها حدوداً یک‌ساله است، مشاهده می‌کنیم قرارداد‌های کاری کارگران کمتر از یک سال است. نگرانی برای حفظ اشتغال در این شرایط شیوع کرونا بیشتر شده است. دولت باید هم از فعالیت بنگاه‌ها و هم از کارگران حمایت کند. دولت باید در کنار حفظ اشتغال کارگران وام ودیعه مسکن به آن‌ها بدهد و کالا‌های اساسی آن‌ها را تأمین کند.
حاج‌اسماعیلی بیان کرد: پرداخت وام ودیعه مسکن باید به صورت اختصاصی برای کارگران باشد، چون شرایط پرداخت اقساط کارگران با سایر اقشار جامعه متفاوت است.
کارشناس بازار کار گفت: دولت باید برنامه‌ای داشته باشد تا با حمایت از تولید داخلی، مشکل بنگاه‌ها را حل کند. با توجه به شعار سال، باید هر مشکلی که در مسیر تولید وجود دارد رفع شود، اگر این همت وجود داشته باشد، حتی اگر مشکلی در مسیر تولید وجود داشته باشد می‌تواند حل شود.
حاج‌اسماعیلی بیان کرد: از سوی دیگر یکی از مشکلات کارگران بحث معیشت است. هر ساله به رغم اینکه دستمزد افزایش می‌یابد ولی، چون تورم در اقتصاد بسیار بالاست، قدرت خرید کارگران نه تنها افزایش نمی‌یابد بلکه کاهش پیدا می‌کند، بنابراین دولت باید برنامه پشتیبانی برای کارگران در نظر بگیرد.
وی ادامه داد: هر سال تأکید می‌کنیم که برای کمک به معیشت خانوار‌های کارگری، پرداخت وام‌های ودیعه مسکن و تسهیلات ارزان به کارگران در دستور کار قرار گیرد، ولی متأسفانه به دلیل عدم رایزنی قوی در شورای عالی کار این اتفاق نمی‌افتد. دولت می‌تواند بانک مسکن یا چند بانک دیگر را به عنوان بانک عامل در پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر بگیرد و به کارگران مستأجر و فاقد مسکن، تسهیلات اجاره مسکن با نرخ پایین پرداخت کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار