افتتاح پروژه نیمه‌کاره پایان کار دولت تدبیرو امید!
کد خبر: 1054541
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QKj
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳

در حالی که بیش از ٧١هزار پروژه با ۹٠٠هزار میلیارد تومان پول کشور اکنون روی زمین است و به فرض تأمین منابع تا ١٠سال بعد بتوان آن را به اتمام رساند خبر‌هایی مطرح است که دولت روحانی در هفته‌های پایانی خود پروژه نیمه تمام افتتاح می‌کند.
در حال حاضر، برای تکمیل طرح‌های تعهدشده در قوانین بودجه به ارقامی بیشتر از ٩٠٠هزار میلیارد تومان نیاز است که در خوشبینانه‌ترین حالت تأمین مالی آن ۱۲سال به طول می‌انجامد. براساس گزارش‌های نظارتی سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۴ تعداد کل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام ملی ۶ هزار و ۴۹ و استانی ۶۵ هزار و ۴۷۸ است. این پروژه‌ها شامل پروژه‌های احداث، تجهیز، تأمین، توسعه، خدمات، مطالعه بنیادی و... است.
عدم‌انجام دقیق مطالعات توجیهی، اجرای پروژه بدون ملاحظه به مسائل فنی، مالی و اقتصادی، نبود منابع مالی مطمئن و فرآیند‌های اجرایی ناکارآمد از دلایل اصلی انباشت این حجم گسترده از پروژه‌های نیمه‌تمام در سطح ملی و استانی است و حالا دولتی که برای تأمین هزینه‌های ضروری خود مانده است گویا به افتتاح پروژه نیمه‌کاره در هفته‌های پایان عمر خود روی آورده است.
به گزارش تسنیم، با نزدیک شدن به پایان عمر دولت حسن روحانی بر شدت افتتاح پروژه‌های عمرانی در مناطق آزاد افزوده شده است. در جدیدترین نمونه قرار است ۱۵ تیر ۱۴۰۰ با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهور ششمین دوره از افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد برگزار شود.
به گفته حمیدرضا مؤمنی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد قرار است ۱۵ تیرماه ۳۸ پروژه در منطقه آزاد ارس با اعتبار سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۶۶۳ نفر، ۱۴ پروژه در منطقه آزاد انزلی با اعتبار سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۱۶۴ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۴۴۶ نفر، شش پروژه در منطقه آزاد چابهار با اعتبار سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۱۶۲ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۱۶۹ نفر، چهار پروژه در منطقه آزاد کیش با اعتبار سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۷۵۰ نفر و چهار پروژه در منطقه آزاد ماکو با اعتبار سرمایه گذاری ۷ هزار و ۵۸۱ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۳۶۰ نفر افتتاح شود.
در دوره قبلی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد از برخی پروژه‌هایی که قرار بود تجهیز و افتتاح شود بازدید‌هایی را داشت. یک نمونه بازدید از شرکت «س موتور م» در منطقه آزاد ارس بوده که در آن زمان به جز یک سوله تجهیزات مورد نیاز تولید خودرو دیده نمی‌شود.
این پروژه در دوره جدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تغییر نام به «ا موتور» در دوره پنجم افتتاح طرح‌های عمرانی مناطق آزاد با حضور رئیس‌جمهور در همان سوله به بهره‌برداری رسیده است. بنابر اعلام حمیدرضا مؤمنی ۲۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال (بیش از ۲ هزار میلیارد تومان) در این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. فارغ از برخی تردید‌ها به این افتتاح، نکته جالب توجه اجاره سوله مذکور از شرکت عمران جلفا به مدت شش سال (مبلغ ۵۰ میلیون تومان اجاره ماهانه در سال اول) است.
اواخر ماه گذشته این پروژه جزو طرح‌های افتتاح شده بود که مشخص نیست به چه دلیل در لیست طرح‌های قابل افتتاح قرار گرفت؟! از سوی دیگر بنا بر گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد اکنون ۶۲۲ پروژه نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی در مناطق آزاد در دست اجراست و فشار برای افتتاح زودهنگام برخی از این طرح‌ها طی هفته‌های اخیر تشدید شده است.
ترمنیال جدید فرودگاه کیش یکی از این طرح‌هاست که با پیشرفت حدود ۶۰ درصدی برای افتتاح زودهنگام آماده می‌شود. نکته جالب توجه درباره پروژه مذکور این است که هنوز بخشی از تجهیزات مورد نیاز از جمله آسانسور، پله برقی و... برای آن خریداری نشده است.
اواسط اردیبهشت امسال علی عرب، مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه‌های کیش در بازدید حمیدرضا مؤمنی از ترمینال جدید فرودگاه کیش با بیان اینکه حسب دستور دبیر شورایعالی مناطق آزاد مبنی بر تسریع اجرای طرح پایانه فرودگاه کیش، جبهه‌های کاری افزایش یافته گفته بود با تزریق منابع مالی مورد نیاز و تأمین تجهیزات فرودگاهی یا سیستم‌های تاسیساتی الکتریکال و مکانیکال و همچنین تکمیل فعالیت‌های ابنیه و محوطه‌سازی‌ها تلاش می‌کنیم در مدت زمان کوتاه تری شاهد بهره برداری از پایانه جدید فرودگاه بین‌المللی کیش باشیم.
با توجه به اصرار دبیر شورای عالی مناطق آزاد بر افتتاح پروژه‌های نیمه تمام، احتمال ترمینال جدید فرودگاه کیش تا قبل از پایان عمر دولت دوازدهم و به صورت نیمه تمام به بهره‌برداری می‌رسد. اقدامی که علاوه بر حیف و میل بیت‌المال مصائب آن گریبان دولت آینده و دبیر بعدی شورای عالی مناطق آزاد را خواهد گرفت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار