نقدینگی سال ۹۹ از ۳۴۶۷ هزار میلیارد تومان عبور کرد
کد خبر: 1050903
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PO3
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱

گزیده آمار‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که نقدینگی سال ۹۹ با رشد ۶/۴۰ درصدی از ۳هزار و ۴۷۶ هزار میلیارد تومان عبور کرده است.
به گزارش تسنیم، نقدینگی در پایان سال ۹۹ با رشد ۶/۴۰ درصدی از ۳ هزار و ۴۶۷ هزار میلیارد تومان عبور کرده است؛ این در حالی است که حجم نقدینگی در پایان سال ۹۸ معادل ۲ هزار و ۴۷۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده بود که نسبت به سال ۹۷ رشد ۳/۳۱ درصدی داشته است. گفتنی است، حجم پول نیز در پایان سال ۹۹ با رشد ۷/۶۱ درصدی به میزان ۶/۶۹۰۹ هزار میلیارد ریال رسیده است؛ شبه‌پول نیز رشد ۲/۳۶ درصدی داشته و به رقم ۱/۲۷۸۵۲ هزار میلیارد ریال رسیده است. آنطور که گزیده آمار‌های اقتصادی نشان می‌دهد، ضریب فزاینده نقدینگی با رشد ۸/۸ درصدی در پایان سال ۹۹ به ۶۲۴/۷ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین حجم پایه پولی در پایان اسفند ۹۹ به ۴۵۵ هزار و ۹۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال قبل ۲/۲۹ درصد رشد داشته است.
بانک مرکزی قبلاً در تحلیل وضعیت اقتصادی ایران در سال ۹۹ و در تشریح دلایل رکوردشکنی نقدینگی اعلام کرده بود که اگرچه در طول چند دهه گذشته عواملی مانند اشکال مختلف استقراض دولت از بانک مرکزی، فروش درآمد‌های ارزی دولت به بانک مرکزی، وضع تکالیف زیاد به شبکه بانکی و ایجاد ناترازی در جریان منابع و مصارف بانک‌ها بر رشد نقدینگی تأثیرگذار بودند و آن را سبب می‌شدند، اما در سال‌های اخیر عدم امکان دسترسی بانک مرکزی به منابع دارایی‌های خارجی به‌دلیل مشکل نقل‌وانتقال، عامل اصلی رشد پایه پولی و نقدینگی بوده است. این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که بدانیم ۲۷ درصد از رشد ۲/ ۲۹ درصدی پایه پولی در سال‌۹۹، مربوط به افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است. حجم نقدینگی در دولت احمدی‌نژاد از ۶۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۳ به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۱ رسید و رشد ۵۷۰ درصدی را تجربه کرد و در دولت خاتمی هم حجم نقدینگی از ۱۱ هزار‌و ۶۵۵ میلیارد تومان در پایان سال ۷۵ به ۶۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۳ رسید که رشد ۴۸۶ درصدی را نشان می‌دهد.
جالب است که حجم نقدینگی در دولت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی هم تقریباً به اندازه دولت حسن روحانی افزایش یافته بود با فاصله بسیار ناچیز. نقدینگی هزارو ۵۶۸‌میلیارد تومانی در پایان سال ۶۷ به ۱۱ هزارو‌۶۵۵‌میلیارد تومان در پایان سال ۷۵ رسید که رشد ۳/۶۴۳ درصد داشته است. در دوران جنگ هم نقدینگی کمترین رشد را داشته و از ۴۵۰ میلیارد تومان در پایان سال ۵۹ به هزارو ۵۶۸ میلیارد تومان در سال ۶۷ رشد کرد که از رشد ۲۴۸ درصدی خبر می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار