هر ۳ ثانیه به وسعت یک زمین فوتبال از جنگل‌ها تخریب می‌شوند
کد خبر: 1050753
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PLd
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۱

هر سه ثانیه، جنگل‌های زمین به‌وسعت یک زمین فوتبال تخریب می‌شوند. در یک قرن اخیر نیمی از تالاب‌ها نابود شده‌اند و تاکنون ۵۰ درصد از صخره‌های مرجانی نیز از بین رفته‌اند.
پانزدهم خردادماه روز جهانی محیط‌زیست است. موضوع امسال روز جهانی محیط‌زیست «بازسازی اکوسیستم‌ها» و شعار (کمپین) امسال این‌گونه انتخاب شده‌است: دوباره تصور کنید. دوباره بسازید. ترمیم کنید. به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد در روز جهانی محیط‌زیست در سال ۲۰۲۱ خواستار اقدام فوری برای احیای اکوسیستم‌های آسیب‌دیده زمین شده‌است.
همه ساکنان زمین یعنی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان برای بقای خود به اکوسیستم‌های سالم وابسته هستیم. هم اکوسیستم‌های طبیعی و هم اکوسیستم‌های ساخته شده توسط انسان مانند شهر‌ها و مزارع کشاورزی. هر سه ثانیه، جنگل‌ها به‌وسعت یک زمین فوتبال تخریب می‌شوند. در یک قرن اخیر نیمی از تالاب‌ها نابود شده‌اند و تاکنون ۵۰ درصد از صخره‌های مرجانی از بین رفته‌اند. با نابودی این اکوسیستم‌ها، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و در نتیجه سرعت گرمایش زمین و تغییرات آب‌وهوایی افزایش یافته‌است. همه‌گیری کووید ۱۹ که یکی از دلایل اصلی آن تخریب زیستگاه‌های طبیعی و در نتیجه نزدیکی حیوانات و عوامل بیماری‌زا به انسان بود، نشان می‌دهد نابودی اکوسیستم‌ها پیامد‌های خطرناکی برای ما به‌دنبال دارد. به‌همین دلیل، روز جهانی محیط‌زیست در سال جاری به موضوع بازسازی اکوسیستم‌ها تمرکز دارد. بازسازی اکوسیستم‌ها به معنای بازگرداندن آن‌ها و تنوع زیستی موجود در آن اکوسیستم به وضعیت سالم و طبیعی خود است، از قله کوه‌ها تا اعماق اقیانوس‌ها. به دلیل اهمیت مسئله ترمیم اکوسیستم‌های آسیب‌دیده، سازمان ملل متحد همزمان با روز جهانی محیط‌زیست در سال جاری، ۱۰ سال پیش‌رو از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ را به‌عنوان دهه «بازسازی اکوسیستم‌ها» نامگذاری کرده‌است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار