دندان واردکنندگان شیرخشک برای «ارزپاشی روحانی» تیز شد
کد خبر: 1050190
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PCY
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱

سیاست ارزپاشی غلط دولت روحانی باعث شده است به دلیل جذابیت ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی، برخی به جای تولید در انتظار واردات شیرخشک بمانند که سالانه ۲۰‌میلیون قوطی در کشور توسط نوزادان شیرخوار مصرف می‌شود.
هفته گذشته رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد اعلام کرد، موجودی برخی کارخانه‌های شیرخشک نوزاد تا دو ماه دیگر به اتمام می‌رسد. این خبر به این دلیل که بنا به اعلام وزارت بهداشت ۵۰‌درصد نوزادان به جای شیر مادر سالانه ۲۰‌میلیون قوطی شیرخشک مصرف می‌کنند، نگرانی‌هایی را ایجاد کرد. اما بررسی‌های فارس از داروخانه‌های سطح شهر حاکی است، شیر خشک نوزاد در داروخانه‌ها به حد کافی وجود دارد و مدیران داروخانه اعلام می‌کنند، تاکنون مشکلی برای تأمین این ماده ضروری برای کودکان نداشته‌اند. سایر اصناف حوزه شیر خشک هم کمبود شیرخشک نوزاد را رد می‌کنند و می‌گویند تمام زمینه‌های تولید شیرخشک نوزاد در کشور فراهم است و هیچ کمبودی وجود ندارد، حتی می‌گویند ۳۰‌هزار تن شیرخشک صنعتی در کشور دپو شده که شیرخشک نوزاد هم می‌تواند تولیدی مشابه این داشته باشد، اما آن‌ها زوایای دیگری از کمبود شیرخشک را بازگو می‌کنند و می‌گویند هدف از طرح کمبود شیرخشک نوزاد جذب ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی برای واردات است که برای واردکنندگان جذابیت بیشتری دارد.
در این خصوص سیاوش سلیمی، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی کشور اعلام کرد که امکان تولید مواد اولیه شیرخشک نوزاد در داخل کشور وجود دارد و برخی برای اخذ ارز دولتی، چنین مباحثی را مطرح می‌کنند و کارخانجات لبنی از مازاد مواد اولیه گلایه دارند و خریداری برای محصول آن‌ها نیست.
وی با بیان اینکه بیش از ۳۰‌هزارتن شیرخشک در کشور دپو شده است، افزود: روی صادرات یک تریلی شیرخشک، دولت ۴۰۰‌میلیون تومان مابه‌التفاوت دریافت می‌کند و کاهش نرخ ارز موجب شده است صادرات صرفه نداشته باشد، ضمن اینکه کشور‌های همسایه نیز وضعیت ما را رصد می‌کنند و می‌دانند با مازاد مواجه هستیم، بنابراین خرید نمی‌کنند تا قیمت را پایین‌تر بیاورند. به گفته رئیس انجمن صنفی تولید شیر خشک کشور بیش از ۳۰ کارخانه تولید شیر خشک صنعتی در کشور داریم و بالغ بر ۵‌هزار نفر پرسنل مستقیم در این کارخانه‌ها مشغول کار هستند و ظرفیت تولید کشور بیش از ۲۰۰‌هزار تن در سال است، ولی عملاً ۱۰۰‌هزار تن در سال تولید می‌شود که ۶۷ تا ۷۰‌هزار تن مصرف کشور است، ضمن اینکه حدود ۳۰‌هزار تن هم مازاد بر نیاز داریم که می‌توانیم آن را صادر کنیم. این مسئول معتقد است ظرفیت‌های تولید شیرخشک صنعتی در کشور فراهم است و به همان نسبت برای تولید شیرخشک نوزاد هم مشکلی وجود ندارد.
ارزپاشی سیاست غلط در دولت روحانی
سیاست‌های ارزی که می‌تواند پشتوانه خوبی برای تولید باشد در دولت روحانی مسیر نادرستی را پیش رفت، ارزپاشی به رغم مخالفت کارشناسان بلای جان تولید و باعث ایجاد فساد در کشور شد، به طوری که به گفته رئیس سابق بانک مرکزی کالا‌هایی که با ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی وارد شدند، میانگین تورم بیشتری نسبت به سایرین داشتند. سالانه ۵/۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خوراک دام پرداخت شد، اما در عوض این کالا‌ها به پنج برابر قیمت مصوب دولتی به دست تولید کننده رسید و ارزپاشی همینطور ادامه یافت، به طوری که سال گذشته رقم تخصیص ارز دولتی ۱۱ میلیارد دلار و سال قبل‌تر از آن ۱۴‌میلیارد دلار بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار