جریان‌سازی تفکر جهادی با ترسیم نقشه راه ۱۰ ساله
کد خبر: 1043923
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZT
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵
رئیس سازمان بسیج سازندگی در گفتگو با «جوان» عنوان کرد
دستیابی به آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی، نیازمند تربیت انسان‌های مؤمن، بصیر، کارآمد برای جریان‌سازی اجتماعی است و حرکت‌های جهادی کارگاه موفقی برای شکل گیری این دو عنصر اساسی خواهد بود. اقبال طیف‌های مختلف مردم به مشارکت در خدمت رسانی به محرومین در قالب حرکت‌های جهادی، با سرعت فزاینده‌ای درحال تبدیل شدن به یک جریان عمومی و خودجوش است که می‌تواند موتور پیشران کشور در رفع محرومیت باشد و به عنوان یک الگوی بی نظیر اسلامی و انقلابی، در اداره امور کشور به جهانیان ارائه گردد.
سرویس ایران جوان آنلاین: با شروع سال جدید فعالیت‌های جهادگران نیز وارد فاز جدیدی شده است. سازمان بسیج سازندگی با ترسیم نقشه راه ۱۰ ساله به فکر ساماندهی تمام گروه‌های جهادیست و با تعریف فعالیت‌های تخصصی برای آن‌ها درصدد انجام کار‌های بزرگ‌تر است. به همین بهانه و برای آگاهی از برنامه‌های این سازمان در سال ۱۴۰۰ به سراغ سردار محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور رفتیم تا گفت‌وگویی با ایشان داشته باشیم.
 
سازمان بسیج سازندگی برای سال ۱۴۰۰ چه برنامه‌هایی دارد؟

بسیج سازندگی بر اساس نقشه راه ۱۰ ساله‌ای که برای خود ترسیم، تبیین و ابلاغ کرده است، تلاش می‌کند تا ماهیت جریان و تفکر جهادی را در کشور محقق سازد.

در این راستا چندین برنامه داریم که اولین برنامه به‌عنوان اولین برش گروه‌های جهادی در سال اول این است که گروه‌های جهادی ساماندهی و برای فعالیت مجوز دو ساله به آن‌ها داده شود. مجوز گروه‌های جهادی تخصصی و ایجاد قرارگاه استانی و ملی در سطح کشور از دیگر برنامه‌های ترسیم‌شده در سازمان بسیج سازندگی کشور است که در این راستا از نوروز امسال تا کنون شش قرارگاه ملی در سطح کشور ایجاد شده است.

این قرارگاه‌ها در چه مناطقی قرار دارند؟

یک قرارگاه ملی در خراسان رضوی و شهرستان خواف، دو قرارگاه ملی در استان سیستان و بلوچستان، دو قرارگاه در استان کرمان و یک قرارگاه در شهرستان سرپل‌ذهاب راه‌اندازی شده است که این شش قرارگاه ملی در موضوعات مختلف ملی به صورت موضوعی و عرصه‌ای خدمت‌رسانی می‌کنند.

بر همین اساس همه گروه‌های جهادی در سطح کشور که می‌خواستند در نوروز به‌قصد هجرت بروند بر اساس تخصصی که دارند ساماندهی شدند و با اولویت قرارگاه ملی کار خود را شروع کردند.

البته باید اضافه کنم قرارگاه ملی هر استان، یک قرارگاه استانی هم برای خود ایجاد کرده است. به‌عنوان‌مثال بسیج سازندگی در استان خراسان‌جنوبی قرارگاه امام رضا (ع) را که پایگاه اصلی آن در بشرویه است، ایجاد کرده و با هماهنگی و انسجام صورت‌گرفته تعداد ۱۵۰ نفر جهادگر در حوزه‌های مختلف خدمت‌رسانی پای‌کار آمدند و هم اکنون در منطقه مرزی در حال خدمت‌رسانی و جهاد هستند.

قرار است امسال الگوسازی قرارگاهی جریان جهادی در کشور و همچنین در کنار آن برش سالانه عملیاتی بر اساس نیازمندی‌هایی که قرارگاه‌ها مستقر می‌شوند، محقق شود و کارگروه‌های تخصصی ذیل شورای جهادی مجامع شهرستانی و استانی امسال هویت خود را پیدا می‌کنند.

فکر می‌کنید تشکیل و ساماندهی گروه‌های جهادی چقدر در پیشبرد اهداف انقلاب مؤثر است؟

دستیابی به آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی، نیازمند تربیت انسان‌های مؤمن، بصیر، کارآمد برای جریان‌سازی اجتماعی است و حرکت‌های جهادی کارگاه موفقی برای شکل گیری این دو عنصر اساسی خواهد بود. اقبال طیف‌های مختلف مردم به مشارکت در خدمت رسانی به محرومین در قالب حرکت‌های جهادی، با سرعت فزاینده‌ای درحال تبدیل شدن به یک جریان عمومی و خودجوش است که می‌تواند موتور پیشران کشور در رفع محرومیت باشد و به عنوان یک الگوی بی نظیر اسلامی و انقلابی، در اداره امور کشور به جهانیان ارائه گردد.

می‌توانید نمونه یا مثالی برای این جریان‌سازی بیاورید؟‌

نمی‌خواهد راه دوری برویم. طی یک سال اخیر و با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ و بروز برخی مشکلات و آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن برای کشور، سازمان بسیج سازندگی با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود توانست با اجرای رزمایش سراسری «کمک مؤمنانه» و طرح «شهید حاج‌قاسم سلیمانی» اقدامات بزرگ و مؤثری برای کاهش اثرات مخرب معیشتی، فرهنگی و اجتماعی ویروس کرونا بردارد. در همین راستا و با عنایت به آغاز فصل برگزاری اردو‌های جهادی در نوروز ۱۴۰۰ و شرایط خاص کشور و همچنین ضرورت نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی به عنوان یک نهاد مردمی برای حضور در عرصه‌های محرومیت‌زدایی و امدادرسانی، این گروه‌ها توانستند اقدامات مؤثری در این زمینه انجام دهند.

آماری از عناوین فعالیت‌های قرارگاه‌ها و گروه‌های جهادی دارید؟

همانطور که گفتم تعداد قرارگاه‌ها در سطح ملی شش قرارگاه است و ۳ هزارو ۸۲۶ برادر و ۴۱۰ خواهر در این زمینه فعال هستند.

تعداد گروه‌های جهادی فعال در قرارگاه‌های ملی ۱۲۵ گروه و تعداد پروژه‌های عمرانی هم ۲۵۰ پروژه است. جهادگران همچنین در عرصه‌های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی، آموزش، فرهنگی، بهداشت و درمان و اشتغالزایی فعالیت می‌کنند که در همین رابطه هشت مستند تهیه شده است.

اما در سطح استانی ۹۲ قرارگاه وجود دارد که گروه‌های جهادی فعال در آن‌ها ۵ هزارو ۸۶۱ گروه است. هم اکنون ۴۷ هزارو ۸۵۴ برادر و ۱۹ هزارو ۵۳۲ خواهر در این گروه‌ها فعال هستند. همچنین در طرح شهید سلیمانی نیز ۵ هزارو ۳۵۵ گروه جهادی فعالیت دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار