توافق ۲۵ ساله برد - برد است
کد خبر: 1042452
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NBk
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۷
سفیر سابق ایران در چین با بیان اینکه غرب در پی امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین، نگران شده و به همین دلیل رسانه‌های خود را علیه آن بسیج کرده است، گفت: این توافق برای ایران و چین برد - برد و بر اساس منافع دو طرف است.
مهدی صفری
سرویس سیاسی جوان آنلاین: مهدی صفری در یک برنامه تلویزیونی با موضوع ابعاد مختلف سند جامع همکاری‌های ایران و چین گفت: ایران و چین خواهان روابط راهبردی هستند و این در سفر آقایان روحانی به چین و شین‌جین به ایران مطرح شده بود. غرب در پی امضای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین نگران شده و با قطعی شدن شکست طرح غرب درباره ایران، فضاسازی ضد قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین شدت گرفته است. سفیر سابق ایران در چین افزود: چین برای کسب جایگاه قدرت برتر، دنبال شریک می‌گردد. رسانه‌های غربی در پی نگرانی از همکاری ایران و چین، قرارداد ترکمنچای را مطرح کردند در صورتی که این قرارداد برد- برد و بر اساس منافع دو طرف است.
قدرت ایران برای کشور‌های دیگر ملموس است. چین دنبال یک شریک قدرتمند است و ایران می‌تواند این جایگاه را برای چین ایفا کند. ایران مرکزیت منطقه است. با این تحول و تشکیل مسیر ترانزیتی از درون ایران، رشد اقتصادی خوبی نصیب کشور خواهد شد. امریکا سعی کرد با بررسی بستن تنگه‌های اطراف چین، پکن را در تنگنا قرار دهد. به همین علت چینی‌ها بیشتر نگاه به غرب داشتند و فکر احیای جاده ابریشم شکل گرفت. وی گفت: چین قرارداد‌هایی با عمان، قزاقستان، عراق، عربستان و بیشتر کشور‌های افریقایی بسته، اما این قرارداد‌ها هیچ جلز و ولز رسانه‌ای نداشته است. سند ایران و چین هیچ عددی جز سند ۲۵ ساله دیده نمی‌شود. این سند در واقع مبنای قرارداد‌های بعدی است. این قرارداد استعماری نیست بلکه قرارداد برد - برد است. بیشتر کشور‌های شریک تجاری با چین، دلار را از مراودات تجاری خود حذف کرده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار