تضمین سود ۲۵ درصدی برای ۵/ ۴ میلیون سهامدار
کد خبر: 1040639
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MiV
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
۵/ ۴ میلیون سهامدار تازه وارد به شرط سهامداری تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ سود ۲۵ درصدی‌شان تضمین می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: اگرچه ریزش قیمت‌ها در بازار سرمایه زیان قابل ملاحظه‌ای به برخی از سهامداران در سال جاری وارد کرده، اما همزمان با مطرح شدن وعده دلار ۱۵ هزار تومانی از سوی رئیس‌جمهور هیجان سهامداران خرد برای خروج از بازار تشدید شده است. از این‌رو با ارائه سفارش فروش سهام در دامنه نوسان مجاز منفی زمینه افت شاخص‌های بازار سهام را در اغلب روز‌ها فراهم می‌آوردند. در همین راستا شورای عالی بورس برای حمایت از کلیت بازار به ۵/۴ میلیون سهامدار خرد تازه‌وارد پیشنهاد داده که اگر تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ سهامداری کنند تضامینی برای سودآوری آن‌ها ارائه خواهد داد.

زمانی که بازار سرمایه در ماه‌های ابتدایی سال به شکل شارپی رشد می‌کرد، کارشناسان اقتصادی به سهامداران تازه‌وارد پیشنهاد کردند که به‌طور مستقیم وارد بازار سهام نشوند. با این حال میلیون‌ها سهامدار خرد به بازار ورود کردند، حال که ماه‌ها از ریزش بازار می‌گذرد و برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت‌ها دامنه نوسان متقارن در بازار استقرار پیدا کرد، ارائه سفارش فروش سهام از سوی سهامداران خرد تازه‌وارد بلای جان بازار شده است. سهامداران تازه‌وارد از بیم آنکه ارزش سهامشان بیش از پیش افت کند هر روز سفارش فروش سهام را در قیمت‌های مجاز منفی در سامانه کارگزاری ثبت می‌کنند که همین سفارش‌ها موجب شده است در اغلب روز‌ها بازار سهام منفی باشد. البته وعده دلار ۱۵ هزار تومانی نیز موجب نگرانی این سهامداران شده است، زیرا تصور می‌کنند در آینده قیمت سهامشان از رقم‌های کنونی نیز کمتر خواهد شد. هیجانی عمل کردن سهامداران تازه‌وارد در روند بازار سرمایه مؤثر است. در همین راستا شورای عالی بورس برای اینکه هیجان سهامداران تازه‌وارد را کنترل کند پیشنهاد جدیدی به این اشخاص ارائه داده است.

شرط حمایت ۵/ ۴ میلیون سهامدار و کسب سود ۲۵ درصدی

مدیر نظارت بر بورس‌ها با بیان اینکه طرح صندوق توسعه بازار برای حمایت از سهامداران تازه‌وارد سال جاری است، ساز و کار این رویه جدید و شرط کسب سود ۲۵ درصدی را برای ۵/۴ میلیون نفر اعلام کرد. محسن خدابخش با بیان اینکه طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد بر ایجاد دید بلندمدت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود، به سنا گفت: این طرح در راستای حمایت از سهامداران خردی است که سال جاری وارد بازار شده‌اند.

وی افزود: از بین افرادی که از ابتدای سال، اولین معامله را انجام دادند و تعداد آن‌ها به ۱ /۶ میلیون نفر است، حدود ۵/ ۴ میلیون نفر دارای پرتفوی کمتر از ۱۰ میلیون تومان هستند که در راستای رفع نگرانی‌ها و انتفاع این افراد از سود بازار سرمایه، مقرر شد اختیار فروش یک ریالی و با سررسید اردیبهشت ۱۴۰۱ منتشر شود. وی گفت: در صورت تهیه این اختیار فروش با سبد دارایی فعلی و به شرط آنکه تا اردیبهشت ۱۴۰۱ از نظر تعدادی کاهش نیافته باشد، می‌توانند اقدام به افزایش و سپس مقدار اضافه شده را بفروشند، ولی دارایی‌های فعلی باید حفظ شود. در صورت کاهش دارایی‌ها طی دوره کاهش، کسی مشمول این طرح نخواهد بود.

وی افزود: در اردیبهشت ۱۴۰۱ اگر ارزش دارایی پرتفوی سهامداران خرد کمتر از ارزش دارایی‌ها به اضافه ۲۵ درصد بود مابه‌التفاوت آن به همه این افراد پرداخت خواهد شد. به عنوان مثال اگر امروز شخصی ۱۰ میلیون تومان دارایی داشته باشد و ارزش همین تعداد سهام بدون اینکه طی ۱۴ ماه کاهش دهد در اردیبهشت ۱۴۰۱ کمتر از ۵/ ۱۲ میلیون تومان باشد مابه‌التفاوت آن به این افراد پرداخت خواهد شد و اگر هم بیشتر از این رقم باشد سود آن برای سهامدار محفوظ خواهد بود.

کسانی که وارد این طرح شوند قاعدتاً از یک بازدهی حداقل ۲۵ درصدی برخوردار خواهند شد و اگر هم در سررسید اردیبهشت ۱۴۰۱، بازدهی بیشتری داشته باشند متعلق به آن‌ها خواهد بود. نمادی در بورس تهران ایجاد خواهد شد تا افرادی که برای حضور در این طرح اعلام آمادگی می‌کنند این اختیار را داشته باشند و البته تهیه این اختیار مانع از فروش نخواهد بود. وی تصریح کرد: در تاریخ سررسید هم چه بسا ارزش این پرتفوی از بازدهی ۲۵ درصدی بالاتر باشد که در این صورت، باز در اختیار سهامدار است که این دارایی را نگه دارد یا اقدام به فروش کند که البته در صورت فروش، اختیار از آن‌ها سلب خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار