مجلس آماده اقدام برای تقویت شبکه‌های برون‌مرزی است
کد خبر: 1039354
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MNm
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
نایب رئیس اول مجلس در گفتگو با «جوان»:
به گفته نایب رئیس مجلس یازدهم، سازمان صدا و سیما باید موضوع استقلال بودجه شبکه‌های برون‌مرزی را از مسیر‌های مختلف پیگیری کند.
فرزین ماندگار
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم در گفتگو با «جوان» در خصوص نقش و اهمیت شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیما گفت: در حال حاضر برجسته‌ترین مظهر و نمود قدرت ملى، قدرت فرهنگى به معناى عام و قدرت روانى تبلیغى به معناى خاص است.

وی ادامه داد: در همین راستا باید رسانه به عنوان مهم‌ترین و مؤثرترین ابزار تبلیغ و قدرت نرم، همواره مورد توجه قرار گیرد. این موضوع برای رسانه‌های بین‌المللی و برون‌مرزی ما به دلیل کارکرد دیگری که در زمینه دیپلماسی عمومی و شکل‌دهی عمق استراتژیک فرهنگی دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برای ایران که در معرض تهاجم وسیع رسانه‌ای است، فعالیت روشنگرانه شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما حساسیت کار را بیشتر می‌کند، بنابراین رسانه‌های برون‌مرزی کشور به عنوان خط مقدم مبارزه فرهنگی و رسانه‌ای، هم نقش پدافندی دارند و هم نقش آفندی و لازم است در رابطه با آن‌ها هم درست برنامه‌ریزی شود و هم حمایت جدی به عمل آید.

صداوسیما باید تحرک حقوقی داشته باشد

قاضی‌زاده‌هاشمی در پاسخ به این سؤال که مجلس شورای اسلامی چه وظیفه‌‎ای در قبال شبکه‌های برون‌مرزی کشور دارد؟ عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی بر حسب وظایف ذاتی خود، نگاهش را باید به این حوزه ارتقا بخشد و تا حد امنیت ملی به این موضوع توجه کند. در همین راستا فعالیت‌های رسانه‌ای از جمله در حوزه برون‌مرزی باید جزو اولویت‌ها قرار گیرد. امروز نگاه موجود در مجلس اینچنین است و ما تمام تلاش خود را برای شکل‌گیری این باور به کار خواهیم بست. وی در مواجهه با این پرسش که آیا وقت آن نرسیده که یک ردیف بودجه اختصاصی برای فعالیت شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیما در نظر گرفته شود؟ ابراز کرد: این موضوع تا حدی درست است، اما لازم به نظر می‌رسد که خود سازمان صدا و سیما هم تا حدی با شیوه‌های مختلف این مطالبه را پیگیری کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تمام تلاشمان را هم در حوزه تقنین و هم در حوزه نظارت به کار خواهیم بست تا اهمیت حوزه فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و هم اینکه نسبت به تخصیص بودجه‌ها همکاری بیشترس به عمل آید، با این حال این نباید نافی پیگیری دوستان ما در رسانه ملی باشد، ضمن اینکه از مدیریت هزینه هم نباید غفلت کرد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص نبرد نابرابر رسانه‌ای موجود علیه جمهوری اسلامی ایران نیز عنوان کرد: قطعاً توان ما در حد قدرت بسیار زیاد رسانه‌ای جبهه نظام سلطه، نیست و حتماً باید توجه بیشتری به این حوزه کرد. قاضی‌زاده‌هاشمی تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی کاملاً آماده هستیم که هر طرح و پیشنهادی را پیگیری کنیم ولی به نظر می‌رسد لازم است در حوزه برنامه‌ریزی، دست‌اندرکاران امر در صدا و سیما معطل این و آن نمانند و با بهره‌گیری از نیرو‌های جوان، مؤمن، کارآمد و با نشاط که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است به دنبال بهره‌وری حداکثری از امکانات و فرصت‌ها باشند.

لزوم به کارگیری جوانان انقلابی در رسانه ملی

وی در پایان گفت: ما در همه حوزه‌ها از جمله نظامی، اقتصادی و... در شرایط نابرابر قرار داریم، اما هر کجا با توکل بر خدا و اعتماد به نیرو‌های جوان و انقلابی و میدان دادن به آن‌ها ورود کرده‌ایم، کار‌های نشدنی را به نتیجه رسانده‌ایم. امروز نیز از این دست جوانان انقلابی و فعال در مجموعه رسانه ملی بسیار وجود دارند که باید از ظرفیت ایشان بهره کافی را گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار