عزت ملی هم بهانه دعوای سیاسی شد!
کد خبر: 1037824
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lz6
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
کرونا و پروتکل‌های بهداشتی برای مقامات سیاسی باعث لغو یک دیدار دیپلماتیک مهم شد و همزمان یاد اصلاح‌طلبان آورد که باید نسبت به عزت ملی حساس باشند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس کشورمان عصر یک شنبه راهی مسکو شد تا در سفری سه روزه به روسیه با مقامات این کشور دیدار کند. این سفر به دعوت رئیس مجلس روسیه انجام می‌شود. در عین حال، قرار است در این سفر پیام رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور روسیه داده شود.

از ابتدا گفته شد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای دیدار در ایام کرونا دارد. طبیعی هم بود. در ایران هم رئیس جمهور پروتکل‌های سخت‌گیرانه کرونایی دارد و حتی در صحن مجلس هم حضور نمی‌یابد. روسیه قرنطینه دو هفته‌ای قبل از دیدار با پوتین را شرط ملاقات می‌داند و طرف ایرانی هم این امر را نپذیرفت. بنابراین دیدار لغو و قرار شد نماینده پوتین پیام را دریافت و به رئیس جمهور روسیه برساند. طبیعتاً اصل سفر طبق روال همه سفر‌های دیپلماتیک رئیس مجلس برقرار ماند و عصر یک شنبه محمدباقر قالیباف و هیئت همراه راهی مسکو شدند. اما با اعلام خبر لغو دیدار پوتین و قالیباف که از ابتدا بر پایه تردید و غیریقینی بود، موجی از استهزا و تحقیر توئیتری آغاز شد که واایرانا، روس‌ها رئیس مجلس که هیچ، کل مجلس و بلکه کل ایران را تحقیر کرده‌اند! و حتی نوشتند که از صدر مشروطیت تاکنون، حتی لیاخوف، مجلس ایران را چنین تحقیر و خفیف نکرده است! اصل موج را هم اصلاح‌طلبان راه انداختند تا مدعی شوند شرق بدتر از غرب است و قصد تحقیر ما را دارد و البته با همین تیر، قالیباف و مجلس اصولگرا را هم بزنند.

اول آنکه دیدار به خاطر نپذیرفتن شرایط روسیه از سوی ایران لغو شده است و دلیل آن هم کرونا بوده است. ربط دادن آن به مسائل سیاسی، از آن رو است که در برابر انتقادات به اصلاح‌طلبان که چرا واداده غرب هستید، طرف مقابل را مقابل شرق کوچک نشان دهند.

دوم آنکه پروتکل‌های سخت‌گیرانه پوتین مربوط به مقامات همه کشورهاست و ربطی به ایران ندارد. غیر از آن هم معمولاً پوتین کمتر مقامات غیرهمتای خود از کشور‌های خارجی را برای دیدار حضوری می‌پذیرد و پذیرش قالیباف هم یک استثنا بود که البته به دلیل نپذیرفتن پروتکل‌های بهداشتی مدنظر دولت روسیه از سوی طرف ایرانی لغو شد.

سوم آنکه اگر کسی واقعاً دغدغه عزت ملی دارد، نباید اینگونه یک لغو دیدار به دلیل غیرسیاسی را به تحقیر و تخفیف شأن ربط دهد و چنین مبالغه‌آمیز به آن بپردازد.

چهارم آنکه در این میان هر کسی هم نگران عزت ملی باشد، بعید است جریان اصلاحات صلاحیت چنین امری را داشته باشد. آن‌ها برای هر دیدار خارجی با اروپایی‌ها و امریکایی‌ها بی تاب می‌شوند؛ از دو دقیقه گفت‌وگوی تلفنی یا قدم زدن کنار رودخانه قند در دلشان آب می‌شود و حتی برای دیدار مثلاً تصادفی در راهرو‌های سازمان ملل عنان از کف می‌دادند و آن را برای دولت نسخه شفابخش می‌دانستند! حالا نگران عزت ملی شده‌اند! اگر نگران عزت ملی بودید که اکنون باید از تصمیم رئیس مجلس کشورتان برای نپذیرفتن شرایط دولت روسیه استقبال می‌کردید و به تحسین قالیباف می‌پرداختید؛ و پنجم آنکه کدام رئیس مجلسی از ایران تاکنون با رئیس جمهور روسیه ملاقات کرده است؟ خیلی طبیعی بود حتی اگر بدون کرونا هم چنین دیداری برگزار نمی‌شد. چه آنکه رؤسای جمهور با مقام حقوقی همتراز خود دیدار می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار