افزایش ۱۴۸‌درصدی قیمت برنج وارداتی
کد خبر: 1036887
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ljz
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
قیمت هر کیلو برنج وارداتی نسبت به پارسال با رشد ۷/ ۱۴۸ درصدی همراه بوده و تا بیش از ۲۸‌هزار‌تومان هم قیمت خورده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، برنج‌های وارداتی در سال جاری ماجرای خاص خود را داشتند، از زمانی که ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی در ابتدای سال حذف شد و با سامانه نیما که قیمت آن همتراز بازار آزاد است، تأمین ارز شد، تغییری که افزایش قیمت این کالا را در بازار به همراه داشت، مورد تأکید فعالان بازار برنج هم بود.

از سوی دیگر موضوع برنج‌های دپو شده در گمرک و بنادر مطرح بود که حداقل ۲۰۰‌هزار تن با وجود اظهار به گمرک و انجام تشریفات به دلیل تأمین‌نشدن ارز و صدور کد رهگیری بانک امکان ترخیص نداشت و تا جایی پیش رفت که صاحبان کالا از احتمال فاسد شدن کالای خود در شرایط گرم و مرطوب جنوب و اقدام‌نکردن به موقع دستگاه‌های مربوطه انتقادات بسیاری مطرح کردند، در عین حال نیاز بازار به این برنج‌ها موجب شد سرانجام اقداماتی در راستای تأمین ارز و صدور کد رهگیری بانک برای ترخیص این کالا انجام شود.

افزایش قیمت برنج خارجی تا ۲۸‌هزار‌تومان

گزارش اخیر مرکز آمار در رابطه با وضعیت تورم و قیمت کالا‌های خوراکی در دی ماه امسال نشان می‌دهد هر کیلو برنج خارجی درجه یک در این ماه به طور متوسط ۲۳‌هزار و ۷۰۰‌تومان فروش رفته و حتی تا ۲۸‌هزار و ۶۰۰‌تومان هم قیمت خورده است. هر کیلو برنج وارداتی در آذرماه حدود ۲۳‌هزار و ۴۰۰‌تومان و در دی ماه سال گذشته به طور متوسط ۹ هزارو ۵۰۰ تومان بوده است.

بر این اساس افزایش قیمت برنج‌های خارجی نسبت به آذرماه حدود یک‌درصد، اما در مقایسه با دی ماه پارسال ۷/ ۱۴۸ درصد بوده، این در حالی است که طبق گزارش گمرک ایران در ۹ماهه اول سال جاری حدود ۷۷۶‌هزار تن برنج با ارزشی بیش از ۷۰۷‌میلیون دلار وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۳۰‌درصدی همراه بود. در ۹ ماهه اول پارسال حدود ۱/۱ میلیون تن برنج با ارزشی بیش از یک‌میلیارد و ۱۷۵‌میلیون دلار وارد شده بود. آخرین گزارشی که اخیراً از سوی گمرک ایران منتشر شده نشان می‌دهد که در حال حاضر حداقل ۹۱‌هزار تن برنج موجود در گمرک و بنادر است.

برنج ایرانی بیش از ۴۸‌درصد گران شد

درباره قیمت برنج ایرانی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد هر کیلو از این برنج به طور متوسط ۳۳‌هزار و ۷۰۰‌تومان قیمت خورده و تا ۳۸‌هزار و ۶۰۰‌تومان هم فروش رفته است.

قیمت برنج ایرانی در آذرماه به طور متوسط ۳۳‌هزار و ۲۰۰‌تومان و دی ماه پارسال ۲۳‌هزار و ۳۰۰‌تومان بوده است، بنابراین افزایش قیمت برنج ایرانی نسبت به آذرماه ۶/ ۱ و در مقایسه با دی ماه پارسال ۸/ ۴۴ درصد است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار