«پرونده سفارشی» در پلیس آگاهی نداریم
کد خبر: 1036376
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lbk
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
رئیس پلیس آگاهی از سهم ۹۲ درصدی سرقت از کل جرایم خبر داد و گفت: در پیگیری پرونده‌ها تبعیض قائل نبوده و هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی‌کنیم.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سردار قنبری رییس پلیس آگاهی ناجا در تشریح عملکرد پلیس آگاهی در ۱۰ ماهه اخیر اظهار داشت:خوشبختانه از بعد عینی امنیت در شرایط مطلوبی قرار داریم و تلاش ما نیز توسعه روزافزون امنیت عینی و ذهنی در جامعه است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به سهم ۹۲.۳ درصدی سرقت‌ها از کل جرایم خاطر نشان کرد: از این سهم اشاره شده؛ ۹۸ درصد سرقت عادی محسوب می‌شود و از این ۹۸ درصد سرقت ها؛ سهم سرقت‌های خرد ۴۸ درصد و سهم سرقت‌های مهم اعم از سرقت منزل، خودرو و مغازه و ... ۴۲ درصد است.

وی ادامه داد: پیش‌تر اشاره کردم که ۹۲.۳ از مجموع کل جرایم، سهم سرقت هاست، در میان جرایم، جعل و کلاهبرداری سهم ۷.۳ درصدی دارد (۵ درصد کلاهبرداری و ۲.۳ درصد جعل)، جرایم جنایی نیز شامل سرقت‌های مسلحانه، قتل عمد، آدم ربایی، تجاوز به عنف و ... در میان کل جرایم سهم ۴ دهم درصدی دارند.

وی در توضیح روند کشفیات پلیس گفت: در حوزه سرقت‌ها حدود ۷۱.۱ درصد کشفیات داشته ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان کشفیات در حوزه سرقت افزایش داشته است، سهم کشفیات سرقت خرد بیش از ۷۳.۵ درصد است، همچنین سرقت‌های به عنف با سهم ۷۵ درصدی و سرقت‌های مسلحانه با سهم ۷۶.۲ درصدی را به خود اختصاص داده اند.

سردار قنبری با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع کل سرقت‌ها ۹ درصد افزایش وقوع داشته ایم، تاکید کرد: البته باید بگویم علیرغم افزایش سرقت ها، کشفیات پلیس نیز ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت عنوان کرد: راه اندازی این قرارگاه به معنای تمرکز پلیس در پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش کشفیات و تعیین سهم و نقش سازمان‌های برون سازمانی و غیرپلیسی در وقوع برخی جرایم، چون سرقت است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه با شیوه‌های علمی و بهره وری از تجهیزات نوین و به روز در صددیم که جرایم را کشف کنیم، خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری میزان کشفیات قتل‌ها ۹۷.۴ درصد و آدم ربایی ۱۰۰ درصد بوده است و به طور کلی باید بگویم در مجموع جرایم جنایی ۹۶.۹ درصد کشف جرم داشته ایم.

وی در خصوص روند استرداد اموال مکشوفه به مالباختگان تصریح کرد: این موضوع یکی از رویکرد‌های جدی پلیس آگاهی ناجاست و در اثبات این ادعا با راه اندازی سامانه "نما " در تلاشیم که فرآیند استرداد اموال به مالباختگان هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد، البته با تعیین سازوکار‌هایی به دنبال به روزرسانی این سامانه هستیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد: مبنای عمل ما در پلیس آگاهی ناجا افزایش سرعت کشف (کاهش زمانی فاصله وقوع جرم تا کشف) است؛ یعنی در صددیم ضمن کاهش زمان کشف، کشفیات به صورت کامل اتفاق بیفتد؛ یعنی اموال مکشوفه به مالباختگان مسترد شود، لازم است که در همین جا بگویم که نیازمند مشارکت مردم هستیم به طوری که اموال مجهز به کد شناسایی، تصاویر و یا ... شوند.

سردار قنبری درباره شائبه تبعیض در روند پیگیری برخی پرونده‌ها اعلام کرد: ما هیچ تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها نداریم؛ همه پرونده‌ها از نظر پلیس مهم و حائز اهمیت هستند؛ از نظر ما هر جرمی که صورت گرفته و شهروندی مورد تعدی واقع شده باید پرونده تشکیل شود و این پرونده را با رویکرد و نگاه مهم و اولویت دار دنبال می‌کنیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا افزود: برخی از پرونده‌ها که مربوط به افراد مشهور و سرشناسی، چون هنرمندان، ورزشکاران و ... است، به دلیل نشر و پرداختی که در فضای مجازی یا رسانه‌ها صورت می‌گیرد برجسته می‌شود، در حالی که وقتی حادثه‌ای برای یک فرد عادی اتفاق می‌افتد این گونه بزرگنمایی یا برجسته نمی‌شود، در هر حال ما به همه موضوعات با رویکرد مهم و اولویت دار نگاه می‌کنیم و تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها و تلاش برای کشفیات نداریم.

وی به پرونده‌ای اشاره و بیان داشت: چندی پیش یک فرد شرور سابقه دار در اقدامی خشن و تاثیرگذار در جامعه، اعضای یک خانواده و مهمان آن‌ها را به قتل رساند، این فرد در فضای مجازی با انتشار تصاویری کنار محافظان خود به گونه‌ای در صدد القای این مطلب بود که پلیس نمی‌تواند اقدامی انجام دهد در حالی که در کمتر از ۲۰ روز در آپارتمانی با وجود ۲ محافظ مسلح به دام افتاد.

سردار قنبری تاکید کرد: مقصود من از طرح این موضوع این است که در پیگیری پرونده‌ها تبعیضی نداریم؛ پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی‌کند بلکه نیروی انتظامی همه پرونده‌ها را بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی و با هدف کشف و ارتقای امنیت پیگیری و رسیدگی می‌کند.

وی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم افرادی در جامعه به القای ناامنی یا عدم وجود امنیت بپردازند، خاطر نشان کرد: وظیفه خود می‌دانیم با استفاده از شیوه‌های علمی، بهره گیری از به روز‌ترین تجهیزات و امکانات در کنار به کارگیری نیرو‌های متخصص و زبده به سمت و سویی برویم که سرعت کشفیات افزایش یابد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درخصوص ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه‌ها با افزایش سرقت ها، عنوان کرد: در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته و این در حالی است که باید بگویم طی ۱۰ ماهه سال جاری میزان کل سرقت‌ها افزایش ۹ درصدی داشته است.

سردار قنبری ادامه داد: هر چند که خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خرد تاثیر دارد، اما از زمان اعمال محدودیت‌های کرونایی و با دستور فرمانده نیروی انتظامی تردد اکیپ‌های گشت آگاهی و انتظامی در سطح شهر‌ها به ویژه از ساعت ۲۱ به بعد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی به موضوع کیف قاپی و موبایل قاپی پرداخت و گفت: در موضوع کیف قاپی و موبایل قاپی نیازمند این هستیم که مردم خودکنترلی را افزایش دهند، به هر حال در بازه زمانی ۱۰ ماهه میزان کیف قاپی رشد ۱۲ درصدی داشته است، این در حالی است که طی بازه زمانی اشاره شده میزان کشفیات کیف قاپی رشد ۱۸ درصدی داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره دخالت پلیس برای ارتقاء ایمنی خودرو‌ها عنوان کرد: مذاکراتمان با شرکت‌های خودروسازی در زمینه ارتقاء ایمنی خودرو‌ها در حال انجام است و در آیتم‌هایی نیز این موضوع محقق شده؛ جلسات متعددی با خودروسازان داشته ایم تا با راه اندازی سامانه‌هایی در رابطه با ردیابی قطعات و ... همکاری با پلیس آگاهی و سایر سازوکار‌ها بتوانیم ایمنی خودرو‌ها را افزایش دهیم، به هر حال مذاکرات و پیگیری‌ها در حال انجام است.

سردار قنبری درباره چگونگی تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمان عنوان کرد: ۶۷ درصد کشفیات پلیس آگاهی ناجا از طریق اشراف اطلاعاتی و بهره‌مندی از سامانه‌های این پلیس اتفاق می‌افتد و بانک اطلاعاتی مجرمان را نیز تکمیل کرده ایم.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار