سومین اختراع سمنانی‌ها ثبت جهانی شد
کد خبر: 1035871
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LTb
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
علی عموزاده با مشارکت دیگر محققان در دانشگاه سمنان موفق به ثبت نهایی اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم» در اداره ثبت اختراعات امریکا شدند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر اسماعیل سعدالدین، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان گفت: دکتر علی عموزاده و تیم همکار وی با مشارکت دانشگاه سمنان موفق به ثبت نهایی اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم، (Nanocomposite membrane for direct methanol fuel cells)» در اداره ثبت اختراعات امریکا شدند.

وی با بیان اینکه این اختراع مهم از محل حمایت‌های مالی کانون پتنت ایران بهره‌مند شده‌بود، افزود: خوشبختانه پس از طی مراحل ساخت و دقیق داوری و با استناد به ماهیت نوآوری و تیم توانمند علمی، به نتیجه رسید و در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ موفق به اخذ گرنت (ثبت نهایی) شد. دکتر علی عموزاده مخترع و مدیر این تیم تحقیقاتی نیز با اشاره به اینکه پایان یافتن سوخت‌های فسیلی، آلایندگی زیست‌محیطی آنان و وابستگی شدید بشر به این نوع از سوخت سبب شده تا تولید انرژی پاک و پایدار به یکی از مهم‌ترین مسائل در تأمین انرژی آینده بشر تبدیل شود، اظهار داشت: محققان بسیاری تلاش می‌کنند که در جست‌وجوی منابع جدید و پایدار انرژی باشند.

وی همچنین گفت: در سال‌های اخیر در کنار انرژی‌های تجدید‌پذیر مانند خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی و زیست‌توده، انرژی حاصل از پیل سوختی نیز اهمیت فراوانی یافته‌است که بدون ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و صوتی سبب تولید انرژی الکتریکی با بازدهی بالا می‌شود. استاد دانشگاه سمنان افزود: در این نمونه از پیل‌ها نقش اساسی بر عهده غشا است که موجب بهبود عملکرد نهایی پیل خواهد شد و طی سالیان اخیر مطالعات فراوانی جهت بهبود خواص غشا‌ها صورت پذیرفته‌است.

عموزاده تشریح کرد: در این اختراع، از نانو ذرات جهت سنتز غشای پیل سوختی متانولی بهره گرفته شده‌است که سبب بهبود خواص و عملکرد پیل شده و نتایج بسیار مطلوبی را از نظر توان نهایی پیل در پی داشته‌است. عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان با بیان اینکه روش بیان شده برای سنتز این نانوذرات، سومین روش در دنیا جهت مغناطیسی شدن نانوذرات است که به نوبه خود برای اولین بار توسط همین گروه تحقیقاتی در دنیا ارائه شده‌است، افزود: در سنتز این نانو ذرات ماده صنعتی پرکاربرد و بسیار ارزان ۴/ ۲ تولوئن دی ایزوسیانات به کار گرفته شده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار