جهاد بسیجیان علیه کرونا با طرح شهید سپهبد قاسم سلیمانی
کد خبر: 1028610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JaU
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۶
شاید در مورد «بسیج» همین یک جمله از مقام معظم رهبری کفایت کند که فرمودند: «بسیاری از پیشرفت‌ها و موفقیت‌های نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف، مرهون تفکر بسیجی است و بسیج مجموعه‌ای است که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطرجمع می‌کند.»
محمد‌رضا هاديلو
سرویس ایران جوان آنلاین: امسال هفته بسیج با شعار «بسیج، پیشرو خدمت و امیدآفرین» آغاز شد و یک‌بار دیگر این نیروی مردمی برنامه‌های زیادی را در دستور کار خود قرار داد، اما به دلیل وضعیت جامعه و شیوع کرونا اکثر این برنامه‌ها در جهت کمک به سلامتی و تأمین نیاز‌های معیشتی خانواده‌های محروم و کم برخوردار تعریف شده است. در همین راستا طرح شهید سپهبد قاسم سلیمانی با هدف کمک‌رسانی عمومی در عرصه سلامت در تمام استان‌های کشور در حال اجراست که می‌تواند کمک بزرگی برای قطع زنجیره انتقال ویروس کووید ۱۹ و مرگ و میر‌های ناشی از آن باشد.
 
طرح شهید سپهبد قاسم سلیمانی با هدف کمک‌رسانی عمومی در عرصه سلامت در تمام استان‌های کشور اجرا می‌شود.

طرحی که بر اساس آن قرار است با به مشارکت کشیدن تمام شهروندان و کمک به آن‌ها در جهت بالا بردن سطح سلامت، فرهنگ و اطلاع‌رسانی پیش برود.
بی‌شک با اجرایی شدن این برنامه جامع، میزان تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در کل کشور به حداقل می‌رسد.

در همین رابطه و در اردبیل معاون هماهنگ‌کننده سپاه حضرت عباس (ع) با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی با هدف آگاهی‌بخشی به جامعه هدف در شهر‌ها و روستاها، آموزش، بیماریابی، قرنطینه هوشمند و دیگر مسائل مورد نیاز با همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی در حال اجراست، می‌گوید: «در این طرح بسیجیان نسبت به بیماریابی و پیشگیری اقدام می‌کنند و با غربالگری اقشار مختلف مردم در درب منزل هر خانواده نسبت به شناسایی تعداد بیمار یا بیماران یک خانوار اقدام می‌نمایند. بعد از آن نیز برای انجام طول دوره درمان یا قرنطینه خانگی و بیمارستانی اقدام خواهند کرد.»

سرهنگ پاسدار شکر عبدی ادامه می‌دهد: «امید می‌رود با اجرای این برنامه کاهش نسبی را در تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان داشته باشیم.»

وی به همکاری نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی در قالب رزمایش کمک مؤمنانه در سطح استان اشاره و تصریح می‌کند: «در این راستا از مرحله اول و دوم تا پایان ماه صفر بالغ بر ۱۴۰ هزار بسته کمک معیشتی و ۱۰ هزار بسته تحصیلی بین نیازمندان و دانش‌آموزان بی‌بضاعت توزیع شد. همچنین در روز ۵ آذر که به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج در سطح استان تجمعی صورت نمی‌گیرد، ۲۵ هزار بسته معیشتی در قالب کمک مؤمنانه بین خانواده‌های بی‌بضاعت و نیازمند تهیه و توزیع می‌شود.»

مسئول ستاد گرامیداشت هفته بسیج در اردبیل می‌گوید: «۹ کمیته در زمینه کمک مؤمنانه در سطح استان تشکیل شده که شامل کمیته لوازم‌التحریر، کمیته سبد معیشتی، کمیته آزادسازی زندانیان غیرعمد، کمیته اشتغال و کمیته بهداشت و درمان است که با همکاری بسیجیان استان برای مقابله با ویروس کرونا به صورت تهاجمی انجام می‌شود.»

عبدی با اشاره بر اینکه در راستای مبارزه همگانی با ویروس کووید۱۹ در سطح استان در ۹ ماه گذشته ۴۰ مورد ایستگاه سلامت و غربالگری توسط بسیجیان ایجاد شد، می‌گوید: «در این مدت نزدیک به ۲۰۰ هزار جفت دستکش بهداشتی و ۲ هزار و ۳۶۶ لباس مخصوص بیمارستانی نیز تولید و روانه بازار شده است.»

قرارگاه ۱۷ربیع برای کنترل قیمت بازار

در بوشهر هفته بسیج با افتتاح ۶۳۹ پروژه همراه بود و این اقدامات در جهت محرومیت‌زدایی انجام می‌شود و همچنان ادامه دارد. جانشین سپاه امام صادق (ع) بوشهر با بیان اینکه ۳۳۰میلیارد ریال برای تکمیل این پروژه‌ها صرف شد، می‌گوید: «تعداد پروژه‌های افتتاحی، عمرانی و محرومیت‌زدایی در استان ۶۳۹ پروژه بود و مراسم افتتاح آن‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد.»

وی می‌افزاید: «برنامه هفته بسیج در استان بوشهر ۳۰ آبان با قرائت دعای ندبه در حسینیه عاشقان ثارالله بوشهر آغاز شد.» سرهنگ عبدالرضا دشتی از پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی در این استان همزمان با هفته بسیج خبر داد. دشتی از برگزاری هزار و ۵۵۰ برنامه ویژه هفته بسیج در بوشهر خبر می‌دهد و می‌گوید: «بسیج پیشرو در خدمت و امیدآفرین» شعار امسال هفته بسیج است.»

وی به فعال شدن قرارگاه حاج قاسم سلیمانی در استان نیز اشاره کرده و می‌گوید: «این قرارگاه و طرح ۱۷ربیع با هدف کنترل قیمت‌ها و مبارزه با گران‌فروشی اجرا می‌شود. این طرح شامل تیم‌های ۱۵نفره با همکاری دیگر دستگاه‌ها فعال می‌شود که ضمن همکاری با دانشگاه علوم‌پزشکی و کادر درمان و پرستاری در رسیدگی به بیماران کرونایی، در راستای مقابله با گران‌فروشی فعالیت می‌کند.»

جانشین سپاه امام صادق (ع) با بیان اینکه سازماندهی بسیجیان به صورت غیرحضوری در ۵ آذر انجام می‌شود، خاطرنشان می‌کند: «با توجه به محدودیت‌ها سازماندهی بسیجیان به صورت غیرحضوری است که برای بسیجیان بوشهری سامانه پیامکی در نظر گرفته شده است که بسیجیان با ارسال عدد ۱۸ به این سامانه آمادگی خود را برای اجرای برنامه‌ها اعلام می‌کنند.»

دشتی خاطرنشان می‌کند: «برنامه‌های هفته بسیج در استان به صورت غیرحضوری و بیشتر در فضای مجازی در راستای مقابله با کرونا برگزار شده و می‌شود.»

اهدای جهیزیه به زوج‌های جوان

در کردستان و شهر سنندج ۷۱۳ برنامه به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج اجرایی شده یا در حال برگزاری است. فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج با بیان اینکه از این تعداد برنامه ۶۰۳ برنامه حقیقی و ۱۱۰ برنامه مجازی است، می‌گوید: «کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش و حماسه آفرینی‌های ماندگار است و در این خطه از میهن اسلامی شاهد نقش‌آفرینی بسیجیان مخلص بوده و هستیم.»

سرهنگ حسن عسکری ادامه می‌دهد: «امسال نیز همچون سنوات گذشته شاهد اجرای برنامه‌های مختلف به مناسبت هفته گرامیداشت بسیج در استان بودیم که شهرستان سنندج به عنوان مرکز استان نقشی محوری در اجرای این برنامه‌ها داشت.»

وی با تأکید بر اینکه برگزاری ۶۰۳ ریز برنامه در قالب ۲۲ عنوان برنامه اصلی شامل افتتاح منازل محرومان، رزمایش کمک مؤمنانه، دیدار با خانواده معزز شهدا و اعزام اکیپ‌های پزشکی به مناطق محروم از جمله این برنامه‌ها بود، تصریح می‌کند: «در فضای مجازی نیز ۱۱۰ ریز برنامه در ۱۶ عنوان اصلی طی این هفته اجرایی شده و همچنان ادامه دارد که برپایی نمایشگاه‌ها و مسابقات مجازی، راه‌اندازی هشتگ من یک سلیمانی‌ام، بارگذاری عکس نوشته‌ها و کلیپ‌های تولیدی بسیجیان در فضای مجازی از جمله این برنامه‌هاست.»

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج اجرای ۱۵ برنامه شامل طرح نذر خون بسیجیان، اهدای جهیزیه به زوج‌های جوان و گردهمایی‌های فرماندهان را جزو شاخص‌ترین برنامه‌های این هفته عنوان می‌کند.

توزیع بسته‌های بهداشتی

در همدان هم فرمانده سپاه ناحیه نهاوند از اجرای ۱۲۴ عنوان برنامه در شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: «این تعداد برنامه در دو بخش حوزه‌های مقاومت بسیج و ادارات طراحی و برنامه‌ریزی شد و در این مدت، رزمایش کمک‌های مؤمنانه نیز ادامه دارد.»

سرهنگ علی مختاری شعار هفته بسیج را «بسیج، پیشرو خدمت و امید‌آفرین» با رویکرد نهضت خدمات خالصانه و مؤمنانه می‌داند و ادامه می‌دهد: «بسیج عظیم‌ترین و ماندگارترین یادگار امام راحل است که در عرصه‌های مختلف حضور پیدا کرده و تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده است.» وی بزرگ‌ترین ویژگی بسیجی را دغدغه‌مندی نسبت به رفع مشکلات مردم و اعتلای انقلاب می‌داند و تصریح می‌کند: «در دوران دفاع مقدس و پس از آن در دوران سازندگی بسیج همیشه پیشرو در رسیدن به اهداف نظام و انقلاب بودند.»

فرمانده سپاه نهاوند از چهره‌های شاخص بسیج به شهیدان حاج قاسم سلیمانی، صیاد شیرازی، حججی و سردار سلگی به عنوان الگوی کامل و تمام عیار اشاره می‌کند و می‌گوید: «در هفته بسیج این سازمان امسال هم به تناسب با شرایط کرونایی با برنامه‌ریزی پیش رفت.»

این مسئول از برگزاری یادواره‌های شهدا به سبک جدید، استفاده حداکثری از فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی برنامه‌ها، تجلیل از بسیجیان، غبارروبی گلزار شهدا، سرکشی به خانواده‌های معظم شهدا، برگزاری نمایشگاه فیلم و عکس، گشت رضوین و حلقه‌های صالحین، تهیه جهیزیه، برپایی ایستگاه‌های سلامت و توزیع پک‌های بهداشتی به عنوان بخشی از برنامه‌های این هفته نام برد.
 
با مسئولان
 
اهدای ۱۰۰ جهیزیه به نوعروسان در هفته بسیج
 
امروز بسیج در جبهه مبارزه با کرونا در حال ایثارگری است و هرچه پیش می‌رویم با فرهنگ بسیج بیشتر آشنا می‌شویم.

اجرای مرحله جدید کمک مؤمنانه با ۶ هزار و ۲۰۰ بسته معیشتی، تحویل ۱۰۰سری جهیزیه نوعروسان و تعدادی لوازم‌التحریر در هفته بسیج برنامه‌ریزی شده است.

در کردستان حدود ۴۵۰هزار بسیجی وجود دارد که این افتخار بزرگی است. هرجا تفکر، فرهنگ و کار بسیجی در دستور کار بوده پیشرفت، توسعه و انجام طرح‌های بزرگ با هزینه کم رقم خورده است.

برنامه امسال بسیج متفاوت از سال‌های گذشته و به صورت مجازی است.

در همین راستا از همه مردم کردستان خواهشمندیم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند، زیرا تعداد زیادی از هموطنان در بیمارستان‌ها بستری و آمار مرگ و میر در کشور بالاست.

بسیج کردستان از سال گذشته تاکنون یکهزار و ۳۰۰ طرح محرومیت‌زدایی شامل ۵۰۰ واحد مسکونی محرومین افتتاح و ۵۰۰ سری جهیزیه برای نوعروسان آماده کرده و به دست آن‌ها رسانده است.

به زودی طرح شهید همدانی و سایر طرح‌های محرومیت‌زدایی در سراسر استان اجرا خواهد شد. در طرح کرامت نیز با هدف کمک به حاشیه‌نشین‌های شهر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه خواهد شد.
 
سردار صادق حسینی
فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان
 
آزادی۱۰هزار زندانی در ۵ مرحله
 
هزار نفر از زندانیان جرائم غیرعمد روز چهارم آذر ماه در سراسر کشور آزاد شدند و تا پایان سال با همکاری مردم ۱۰ هزار زندانی با اجرای طرح آزاد می‌شوند.

یکی از برنامه‌های بسیج، برنامه خدمت‌رسانی به مردم در راستای مردم یاری و مردمداری است. با توجه به وضعیت کشور، از چندین ماه پیش طرحی را با همکاری سازمان زندان‌ها تدوین کردیم و بنای ما بر این است که در هفته بسیج در مرحله اول یعنی چهارم آذر و همچنین در مرحله دوم یعنی ۱۳ دی‌ماه مصادف با سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی و مرحله سوم ۱۵ بهمن ماه و همچنین مرحله چهارم در هفتم اسفند و ۱۹ اسفند به عنوان مرحله پنجم زندانیان جرائم غیرعمد را آزاد کنیم. برنامه‌ها چنین است که به جای فقط تمرکز بر ارائه بسته‌های معیشتی، افراد را از زندان آزاد کنیم تا از مشکلات خانواده‌های این افراد کاسته شود. این زندانیان، زندانیان جرائم غیرعمد از جمله حوادث و مالی هستند و با اجرای این طرح خانواده‌هایی از آسیب‌های اجتماعی و معیشتی رهایی پیدا می‌کنند. البته به دنبال این هستیم که تا شش ماه اول سال آینده اجرای طرح آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد ادامه داشته باشد. این کار حاکمیتی نیست و مردم پایه است. سازمان بسیج هیچ پولی در این رابطه به ما اختصاص نداده است، بلکه از طریق خیرین و مردم انجام خواهد شد و بسیج تسهیل‌گر این طرح بوده است و آن را راهبری می‌کند.
 
سرهنگ سهراب انبارکی
مسئول سازمان بسیج حقوقدانان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار