گوسفند‌ها جلوی چشم مسئولان ۲۷ دستگاه متولی از کشور می‌روند!
کد خبر: 1026857
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J8D
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۱
در پی جار‌و‌جنجالی که برسر قاچاق دام زنده به عراق و کشور‌های همسایه صورت گرفته، سخنگوی ستادمبارزه با قاچاق کالا و ارز در دفاع از عملکرد این ستاد افزایش ۱۲برابری کشفیات قاچاق دام زنده را تکذیب کرد و قاچاق دام را بر بازار داخلی بی‌تأثیر دانست. این در حالی است که اختلاف چهار تا پنج برابری قیمت دام در ایران با کشور‌های همسایه از دلایل قاچاق دام زنده است و میان ۲۷ دستگاه متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناهماهنگی وجود دارد و در انتها مرزبانی با حداکثر توان با قاچاق مقابله می‌کند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: همزمان با افزایش قیمت گوشت قرمز در هفته اخیر، ماجرای قاچاق دام زنده از سوی رسانه‌ها مطرح شد. گفته می‌شود تعداد کشفیات دام در مقایسه با قاچاق صورت گرفته بسیار کمتر است، چون بسیاری از موارد قاچاق دام از طریق مرز‌های آبی اتفاق می‌افتد که نظارت آن در مقایسه با مرز‌های زمینی کمتر است، قاچاق دام از هورالعظیم و هورالهویزه اتفاق می‌افتد. دام زنده به کشور عراق قاچاق و از آنجا به کشور حاشیه خلیج‌فارس منتقل می‌شود. در این خصوص در گفت‌وگوی ویژه خبری سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دفاع از عملکرد این ستاد، میزان قاچاق را ناچیز دانست و از عدم همکاری وزارت جهاد کشاورزی در پلاک کوبی دام‌های زنده انتقاد کرد. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه بیشترین آمار کشفیات قاچاق دام زنده در سال ۶۰ هزار رأس است، گفت: ۱۲برابرشدن کشفیات قاچاق دام زنده را نمی‌پذیریم. میزان قاچاق دام زنده در مقایسه با جمعیت دام کشور قابل توجه نیست و در افزایش قیمت گوشت بی‌تأثیر است. اگر قاچاق دام را برجسته کنیم که مقدار آن بسیار زیاد است، این مسئله با آمار و ارقام دیگر همخوانی ندارد.

حمیدرضا دهقانی نیا با بیان اینکه واردات گوشت کمتر از یک دهم سال گذشته است، افزود: از ۷۰ میلیون رأس دام زنده حدود ۱۷ میلیون رأس دام سبک و سنگین کشتار شده است و اگر حتی ۳۰۰ هزار رأس دام نیز قاچاق شده باشد تأثیر چندانی روی بازار ندارد. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظیفه اجرایی ندارد و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با قاچاق کالا و ارز را برعهده دارد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها مانند صدا وسیما در سه سال گذشته در جلسات ستاد شرکت نکرده‌اند از اجرا نشدن ابلاغیه‌های این ستاد به وسیله وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرد. وی گفت: برای شفاف کردن همه فرآیند‌ها از جمله حمل و نقل دام نیازمند پلاک کوبی دام‌ها هستیم، اما اکنون از ۷۰ میلیون دام کشور ۱۲ میلیون دام، پلاک‌دار شده است. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به روز شده و قابلیت بازدارندگی دارند و هماهنگی میان دستگاه‌های مسئول ایجاد شده است، اما زمانی که فقط ۱۲ میلیون از دام‌های کشور پلاک‌کوبی شده‌اند و سامانه بازارگاه کامل راه اندازی نشده، مشکلات باقی است. وی گفت: حمل‌و‌نقل دام زنده بین استان‌ها با مجوز سازمان دامپزشکی و پلاک‌کوبی انجام می‌شود و باید خوراک و نهاده‌های یارانه‌ای به دام‌هایی که شناسنامه‌دار شده باشند، داده شود.

بازار گوشت رها شده است

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران گفت: بازار گوشت رها شده است و به دلیل ماندن دام‌ها روی دست پرواربندان آن‌ها مجبورند دام‌هایشان را به قاچاقچیان بفروشند. به علت تخصیص ندادن ارز دولتی برای واردات گوشت، واردات این کالا برای واردکنندگان به علت قیمت بازار ارز مقرون به صرفه نیست. سعید سلطانی‌سروستانی افزود: قیمتی که باید دام زنده را از دامدار بخرند، نمی‌خرند و به علت مشکلات معیشتی نیز مصرف گوشت در سبد خانوار پایین آمده است، بنابراین دامداران مجبورند به قاچاقچیان، دام خود را بفروشند. کشفیات قاچاق دام زنده امسال ۱۲ برابر سال گذشته است. وی گفت: در حالی که سال گذشته قاچاق دام زنده افزایش داشت، امسال نیز میزان کشفیات قاچاق دام زنده افزایش یافته و به طور قطع این قاچاق روی بازار گوشت اثرگذار است. نماینده مرزبانی در ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه قاچاق دام زنده ذخایر دامی کشور را خارج می‌کند، گفت: اگر فقط دام نر بیرون می‌رفت، مشکلی نبود، اما کشور‌های خلیج‌فارس به علت کیفیت خوب گوشت دام‌های ایران، دو برابر پول می‌پردازند و حتی دام‌ها از قرنطینه نیز عبور نمی‌کنند. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران افزود: ار مرز‌های زمینی و دریایی قاچاق دام زنده انجام می‌شود وقاچاقچیان ترسی از مجازات ندارند. وی با بیان اینکه جلوگیری از قاچاق نیاز به برنامه‌ریزی دارد، گفت: براساس مصوبه سال ۸۸ دولت برای پلاک کوبی و شناسنامه دارد کردن دام‌های زنده باید اعتباری را هر سال تخصیص دهد که فقط حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای آغاز این کار است، اما دولت این پول را اختصاص نمی‌دهد.

سلطانی افزود: ما نگران قاچاق دام نر نیستیم بلکه دام مولد کشور قاچاق می‌شود که اگر این روند ادامه یابد در سال‌های آینده محتاج آن کشور‌ها برای واردات گوشت می‌شویم. مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران گفت: موضوع دام از ابتدا تا انتها باید در اختیار تشکل‌های مردمی باشد، اما هر زمانی که در این بازار مشکلی ایجاد می‌شود سراغ ما می‌آیند. افشین صدر دادرس مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور نیز در این برنامه گفت: مهم‌ترین تأثیر قاچاق دام زنده سال آینده مشخص می‌شود، زیرا اکنون دام مولد آبستن که سال آینده زایش دارد قاچاق می‌شود. وی افزود: براین اساس تعداد دامی که سال آینده باید وارد بازار شود کاهش خواهد داشت و در پی آن افزایش شدید قیمت گوشت را براساس تجربه سال ۹۷ در سال آینده خواهیم داشت. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: براساس آمار تابستان سال ۹۹، ۵۸ میلیون دام سبک در کشور وجود دارد که فقط ۲۵ میلیون رأس آن قابل عرضه سالانه به بازار است. جانشین دریابانی استان هرمزگان نیز در این برنامه با بیان اینکه ۴۰ درصد مرز‌های آبی کشور و ۲۰ هزار شناور مربوط به استان هرمزگان است افزود: از سال گذشته تاکنون هشت شهید برای مقابله با قاچاق تقدیم انقلاب اسلامی کردیم، اما دیگر دستگاه‌ها وظایفی که قانون بر عهده آن‌ها گذاشته است به درستی انجام ندادند. سرهنگ عبدالله لشکری اختلاف چهار تا پنج برابری قیمت دام را در ایران با کشور‌های همسایه از دلایل قاچاق دام زنده دانست و گفت: میان ۲۷ دستگاه متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناهماهنگی است و در انتها مرزبانی با حداکثر توان با قاچاق مقابله می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار