انتقال تونلی آب به تهران مخرب حیات رودخانه کرج است
کد خبر: 1025610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Io6
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
رئیس شورای اسلامی شهر کرج:
رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران مخرب حیات رودخانه کرج و گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری ساکن در مسیر عبوری آب است، وزارت نیرو به افکار عمومی توضیح دهد.

اکبر سلیم نژاد اظهار کرد: آغاز بهره برداری از انتقال تونلی آب از زیردست سد امیرکبیر به تصفیه خانه تهران به معنای خشکیدگی حداقل ۳۰ کیلومتر از مسیر رودخانه کرج است که تهدید حیات هزاران اصله درخت و گونه های مختلف جانوری و آبزی را به همراه دارد و چهره زیبای جاده چالوس و مسیر عبور آب را خزان کرده خواهد کرد.

وی افزود: وزارت نیرو به عنوان متولی پروژه در خصوص پیوست های زیست محیطی و تبعات آن بر اقلیم و طبیعت منطقه توضیح دهد، تکلیف هزاران اصله درختی که از آب عبوری سیراب می شوند، چه می شود؟ آیا مسئولان به نابودی جاده چالوس و طبیعت زیبا و بکر آن تن می دهند؟ در واقع رودخانه کرج یکی از جریان های آبی خاص و بکر است که مورد توجه طرفداران محیط زیست می باشد و اکنون نگرانی در خصوص سرنوشت آن به دغدغه ای برای افکار عمومی تبدیل شده است.

رئیس شورای شهر کرج ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از چاه ها و سفره های آب زیرزمینی که از منابع اصلی تامین آب شرب مصرفی شهروندان است، از رودخانه کرج سیراب می شوند که تونل انتقال آب موجب تخریب و خشکیدگی شان شده و به حیات آنها نیز پایان می دهد، در مجموع تونل انتقال آثار مخرب فراوانی بر اکوسیستم و طبیعت منطقه می گذارد و این مشکلات به مرور ابعاد و پیامدهای جبران ناپذیری به خود خواهد گرفت.

سلیم نژاد افزود: در شرایطی که بسیاری از محلات شهر تابستان کم آبی را پشت سر گذاشتند و کیفیت آب شرب مصرفی شهروندان به هیچ وجه قابل قبول نیست و این مسئله همواره از دغدغه ها و گلایه های شهروندان بوده است، چرا باید آب گوارای رودخانه کرج را باید با تشریفات و از طریق تونل به مصرف پایتخت نشینان برسانند، در حالی که سهم خودمان چاه های آب از رده خارج و آبی بدون کیفیت است!

رئیس شورای شهر کرج گفت: از استاندار محترم، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای مربوطه تقاضا داریم در راستای احقاق حقوق شهروندان و صیانت از محیط زیست و منابع آبی و طبیعت بکر جاده چالوس و در راستای تداوم حیات پربرکت رودخانه کرج که زندگی ده ها هزار اصله درخت و گونه های مختلف جانوری و آبزی وابسته به تداوم جریان آب در بستر آن است، به موضوع ورود کرده و بهره برداری از تونل انتقال را تا شفاف سازی و روشن شدن ابعاد زیست محیطی آن متوقف سازند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار