بسیج سازندگی: یک میلیون روستایی در صندوق‌های قرض‌الحسنه حضور دارند
کد خبر: 1021395
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hi7
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
مسئول بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه یک میلیون نفر از روستاییان در ۲۱ هزار صندوق قرض الحسنه حضور دارند، گفت: ۶۰۰ هزار نفر از داوطلبان نیز عضو گروه‌های جهادی شده‌اند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: نشست بررسی حل مشکل بازار و بازاریابی در مناطق روستایی با حضور محمد زهرایی مسئول بسیج سازندگی کشور، حمید‌الله بداشتی قائم‌مقام و معاونان بسیج سازندگی، مدیرانی از صندوق‌های قرض‌الحسنه مردمی در کشور، برخی اعضای گروه‌های جهادی و با حضور خبرنگاران در محل سالن شهید قاسم سلیمانی در سازمان بسیج اقشار برگزار شد.

سردار محمد زهرایی در این جلسه اعلام کرد: از ظرفیت نهاد‌های انقلابی و بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی استفاده می‌کنیم، در حالی که بسیاری از ظرفیت‌های مردمی مورد غفلت قرار گرفته، اما بسیج به عنوان ابرنهاد تسهیل‌گر و بسیج‌کننده گروه‌های مردمی در جنگ اقتصادی حضور دارد.

وی گفت: از ظرفیت مردم برای مقابله با جنگ اقتصادی استفاده می‌کنیم و در مقابل دشمن که کمپین فشار حداکثری بر انقلاب اسلامی تشکیل داده، ما هم می‌خواهیم از ظرفیت مردم در گروه‌های جهادی برای مقابله با جنگ اقتصادی استفاده کنیم. دشمن می‌خواهد در جنگ مجازی مردم را بی‌انگیزه و دل آن‌ها را خالی کند، اما ما می‌خواهیم با فرهنگ جهادی و ظرفیت مردم بسیاری از فرایند‌های پیچیده اقتصادی را آسان کنیم و در جهت ایجاد اشتغال در روستا‌ها و کمک به تولید و بازاررسانی محصولات با کیفیت ایرانی و با کمک مردم اقدام کنیم.

مسئول بسیج سازندگی کشور در ادامه افزود: در این جلسه یک طرف گروه‌های تسهیل‌گر بسیجی، یک طرف نمایندگان گروه‌های جهادی، از طرف دیگر گروه‌های نمایندگان صندوق‌های قرض‌الحسنه مردمی و از یک طرف هم نمایندگان بخش خصوصی و بازار حضور دارند و قرارگاه‌های جهادی تشکیل داده‌اند و گروه‌های کوچک صندوق قر‌ض‌الحسنه مردم‌یار و اشتغالزا درست کرده‌اند.

زهرایی گفت: گروه‌های جهادی حتی پیشروتر از ما در جا‌هایی که هیچ کسی حضور ندارد، حضور پیدا کرده و خدمت‌رسانی می‌کنند. در قضیه سیل، مقابله با کرونا، گروه‌های جهادی بدون دستور کسی وارد عمل شدند. در قضیه کمک‌های مؤمنانه در پی دستور مقام معظم رهبری حماسه‌هایی خلق کردند و حتی در بیماری کرونا، زمانی که هیچ کسی به اموات کرونایی نزدیک نمی‌شد، گروه‌های جهادی داوطلبانه برای غسل دادن، کفن کردن و دفن اموات کرونایی وارد عمل شدند.

مسئول بسیج سازندگی کشور افزود: در حال حاضر ۲۱ هزار صندوق قر‌ض‌الحسنه مردمی در روستا‌ها تشکیل شده که با کمترین بروکراسی اداری تسهیلات قرض‌الحسنه به اهالی صندوق پرداخت می‌شود و ما برای آن‌ها هزار و ۳۰۰ نفر تسهیل‌گر آموزش داده‌ایم و این تسهیل‌گران به عضویابی یا ترغیب مردم برای حضور آن‌ها اقدام می‌کند و این صندوق‌ها اگر منابع خود را در صندوق کارآفرینی امید، بانک مهر اقتصاد یا بانک انصار سپرده‌گذاری کنند، چندین برابر سپرده مردمی خود صندوق یا بانک به آن‌ها وام پرداخت می‌کنند.

زهرایی گفت: وام‌های صندوق قرض‌الحسنه روستایی با رویکرد اشتغال، استمرار تولید و گره‌گشایی از مردم تسهیلات پرداخت می‌کند.۶۰۰ هزار نفر در قالب ۲۴ هزار گروه جهادی حضور دارند که وظیفه ما اتصال گروه‌های جهادی به یکدیگر و اتصال محصولات تولید مردم در روستا‌ها به بازار مصرف است.

مسئول بسیج سازندگی کشور خاطرنشان کرد: صندوق‌های قرض‌الحسنه مردمی در روستا‌ها را در قالب تعاونی تشکیل می‌دهیم و این شرکت‌های تعاونی از محل تبصره ۲ ماده ۲۹ سازمان جنگل‌ها مجوز و رتبه دریافت می‌کنند و در حوزه اشتغالزایی در منابع طبیعی مانند بذرپاشی، نهال‌کاری و حفاظت از جنگل به اشتغالزایی می‌پردازند.

زهرایی گفت: هزار و ۲۰۰ صندوق قرض‌الحسنه مردمی در کشور شکل گرفته‌اند که اگر این صندوق‌ها ۵۰ میلیون تومان منابع در صندوق کارآفرینی امید قرار دهند با رایزنی انجام شده، خود صندوق کارآفرینی ۲۵۰ میلیون تومان به آن اضافه می‌کند و وام‌های اشتغالزایی به اعضای صندوق می‌پردازد.

به گفته وی از محل تسهیلات خرد صندوق‌های قرض‌الحسنه روستایی در سال گذشته ۶۸ هزار شغل خرد روستایی ایجاد شد.

مسئول بسیج سازندگی کشور گفت: ما پیوند بین بخش خصوصی و ظرفیت مردم را به وسیله تسهیل‌گران و گروه‌های جهادی و صندوق قرض‌الحسنه انجام می‌دهیم و معتقدیم که تولید کشور با ظرفیت مردمی رونق پیدا می‌کند و با برجام و واردات نمی‌توانیم اقتصاد کشور را نجات دهیم.

زهرایی در پایان خاطرنشان کرد: همانطور که در دفاع مقدس هرگاه به زمین مین‌کاری می‌رسیدیم باید عده‌ای فداکاری و معبر باز می‌کردند، الان هم برای برون‌رفت اقتصاد از مشکلات باید عده‌ای در قالب گروه‌های جهادی معبر‌ها را باز کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار