دپوی ۳۰۰ هزار تنی با اعمال ممنوعیت واردات برنج
کد خبر: 1015774
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GFS
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۶
معاون فنی گمرک ایران ضمن اعلام آخرین وضعیت موجودی و ترخیص برنج‌های وارداتی اعلام کرد که مطابق اسناد و مدارک ارائه‌شده، در حال حاضر ۳۰۰ هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار دارند که بخشی از آن با مشکل عدم انتقال مالکیت کالا به دلیل عدم انتقال ارز مواجه است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهرداد جمال ارونقی در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص برنج‌های دپو‌شده در آستانه پایان مهلت ترخیص این کالا از گمرک (اول شهریور) با اشاره به جزئیات آماری اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۳۹۲ هزار تن با ارزشی معادل ۳۵۵ میلیون دلار واردات قطعی برنج انجام شده‌است؛ به عبارتی این حجم برنج با انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی از گمرک ترخیص قطعی شده‌است.

وی با اشاره به موجودی برنج‌های ترخیص‌نشده گفت: طبق آمار و مدارک ارائه‌شده، در حال حاضر بیش از ۱۵۰ هزار تن برنج به گمرک اظهار شده‌است که در صف تخصیص ارز و انجام تشریفات گمرکی قرار دارد و مشکل ارز آن‌ها هنوز حل نشده‌است. از سوی دیگر ۱۵۰ هزار تن دیگر هنوز به گمرک اظهار نشد‌ه‌است، چراکه آن‌ها هم مشکل تأمین ارز داشته و حتی بخشی هنوز اسناد مالکیت ندارند. همچنین ۵۰ هزار تن دیگر که قبلاً در گروه یک قرار داشت، تأمین ارز شده و باید در اختیار شرکت بازرگانی دولتی یا ستاد تنظیم بازار قرار می‌گرفت که فعلاً تحویل نشده‌است و در شرف اقدام لازم قرار دارد.

واردات ۷۴۲ هزار تن برنج وارداتی تاکنون

ارونقی با اشاره به اینکه در این حالت حدود ۳۵۰ هزار تن برنج ترخیص‌نشده از گمرک وجود دارد که همراه با ۳۹۲ هزار تنی که تاکنون ترخیص‌شده به حدود ۷۴۲ هزار تن از ابتدای سال جاری تا کنون می‌رسد، افزود: این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۸۹۱ هزار تن با ارزشی معادل ۹۵۰ میلیون دلار واردات قطعی برنج داشته‌ایم که ۲۰ درصد بیشتر از امسال بوده‌است. به عبارت دیگر، سال قبل در این مدت ۸۹۱ هزار تن برنج ترخیص شده‌بود، ولی امسال فقط ۳۹۲ تن برنج تاکنون ترخیص شده‌است که البته این تنزل، تحت‌تأثیر توجه به وضعیت تولید داخل و کاهش واردات در این کالا قرار دارد.

موانع ترخیص برنج کجاست؟

معاون فنی گمرک در ادامه به موانع ترخیص برنج‌های مانده در گمرک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دو مشکل اصلی درباره دپوی برنج‌های وارداتی وجود دارد که موضوع اول به برنج‌هایی که در صف تخصیص ارز قرار دارند، برمی‌گردد. این در حالی است که گمرک نمی‌تواند تا زمانی که برای برنج تأمین ارز نشده و اعلامیه تأمین ارز آن را ندارد، نسبت به ترخیص اقدام کند. با این حال، اعلام مسئولان بانک مرکزی از این حکایت دارد تمام برنج‌هایی که درخواست تخصیص ارز آن‌ها مربوط به سال قبل است، در صف تخصیص ارز قرار دارد و تأمین ارز خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی در رابطه با برنج‌های در صف تخصیص ارز به موضوع عدم انتقال اسناد مالکیت برمی گردد، به طوری که قسمتی از برنج‌هایی که در صف تخصیص ارز هم قرار دارند، با توجه به عدم انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی هنوز انتقال مالکیت اتفاق نیفتاده‌است.

این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به شروع ممنوعیت فصلی ترخیص برنج از اول شهریور ماه سال جاری گفت: زمان این ممنوعیت اول مرداد بود که با تصمیم ستاد تنظیم بازار تا اول شهریور تمدید شد، ولی در صورتی که از این تاریخ ممنوعیت اعمال شود، عملاً بیش از ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده و رسوبی خواهیم داشت که مجوز ترخیص ندارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار