امریکا؛ دشمن همیشه ملت ایران
کد خبر: 1015750
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GF4
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
حسن رشوند
وقتی نام ۲۸ مرداد می‌آید، کودتا علیه دولت مصدق و تحولات قبل وبعد از آن برای ایرانیان مرور می‌شود. تحولانی که اگر به خوبی درک نشود، می‌تواند منجر به تکرار تاریخ برای ملت‌های دیگر شود. ۲۸ مرداد نشان داد که مستکبرین علیه هیچ دولتی با هر درجه از همراهی یا آزادی‌خواهی، به حداقل‌ها راضی نخواهند شد. رهبر معظم انقلاب در این خصوص می‌فرمایند: «بعضی‌ها هستند که می‌گویند حالا یک‌جوری، مثلاً یک ذرّه، با امریکا کنار بیاییم، شاید دشمنی‌شان کم بشود؛ نه، حتّی به آن‌هایی هم که به امریکا اعتماد کردند، به امریکا امید بستند، به سراغ امریکا رفتند برای کمک گرفتن، رحم نکردند؛ [مثل]چه‌کسی؟ دکتر مصدق. دکتر مصدق برای اینکه بتواند با انگلیسی‌ها مبارزه کند و در مقابل انگلیس‌ها بایستد به خیال خودش، رفت سراغ امریکایی‌ها؛ با آن‌ها ملاقات کرد، مذاکره کرد و درخواست کرد؛ [به آنها]اعتماد کرد. کودتای بیست‌و‌هشتم مرداد نه به‌وسیله انگلیس [بلکه]به‌وسیله امریکا در ایران انجام گرفت، علیه مصدق. یعنی حتّی به امثال مصدق هم این‌ها راضی نیستند؛ این‌ها نوکر می‌خواهند، سرسپرده می‌خواهند، تو‌سری‌خور می‌خواهند؛ مثل چه‌کسی؟ مثل محمدرضای پهلوی؛ این‌جور آدمی می‌خواهند؛ که بر این کشورِ پُرنعمتِ پُربرکتِ ثروتمندِ حسّاسی که ازلحاظ موقعیت جغرافیایی حسّاس است، ازلحاظ توانایی‌های گوناگون حسّاس است، حکومت کند؛ یک نفری باشد دست‌بسته و تسلیم آنها؛ امریکایی‌ها این را می‌خواهند؛ اگر نشد، می‌شوند دشمن.» سابقه خیانت‌های امریکا به ملت ایران و دیگر ملت ها، ریشه‌ای تاریخی دارد که تکرار و یادآوری آن برای مردم ما در وضعیت کنونی بسیار حیاتی است. بخشی از خیانت‌های امریکا حتی نسبت به هم پیمانانش و علیه مردم ایران به‌ویژه در سال‌های اخیر آن‌چنان زیاد است که قطعاً در یک یادداشت نمی‌گنجد و در اینجا صرفاً به برخی از این دشمنی‌های خباثت آمیز اشاره می‌شود:

۱. دشمنی امریکا با مردم ایران با اخراج دانشجویان: دولت امریکا در سال ۹۵ در اقدامی بی‌سابقه طی دستوری، ویزا را برای دانشجویان لغو کرد. این اقدام به نوعی اخراج بسیاری از دانشجویان ایرانی از امریکا بود. دلیل این اخراج‌های گسترده همکاری با دولت ایران، خرابکاری یا مشکلات سیاسی و امنیتی نبود، بلکه تنها جرم این دانشجویان، ملیت ایرانی آن‌ها بود.

۲. دشمنی با مردم ایران با اتخاذ سیاست تحریم دارویی: هدف اصلی امریکای دوران بوش و اوباما و ترامپ از اعمال تحریم ها، آسیب پذیر کردن و ضربه زدن به ملت ایران بوده است. نمونه واضح این مسئله، تحریم‌های دارویی در برهه‌های مختلف باوجود اعلام همدردی دروغین با ملت ایران.

۳. دشمنی با مردم ایران با حمایت آشکار از اقدام تروریستی گروهک الاحوازیه: شهریور ۱۳۹۶، اهواز باردیگر، چون سال‌های دهه ۶۰ رنگ خون به خود دید؛ حمله تروریستی در رژه هفته دفاع مقدس، هدفش نشانه رفتن مردم بود. حمایت امریکا و دولت مرتجع سعودی از جریان‌های تروریستی داعشی و تجزیه طلب در ایران، عیان کننده ماهیت ضدیت استکبار با ملت ایران است.

۴. دشمنی با مردم با خیانت به دولت مصدق: دکتر محمد مصدق نخست وزیر منتخب مردم ایران بود که به دنبال ملی کردن صنعت نفت بود. او برای رسیدن به این خواسته، به سراغ امریکا رفت. دولت امریکا از طرفی با او وارد مذاکره شد و از طرفی برای برکناری او کودتای نظامی ۲۸ مرداد را طراحی و سرانجام او را برکنار کرد.

۵. دشمنی با مردم با سرنگونی هواپیمای مسافربری: در سال‌های پایانی دفاع مقدس، قوای نظامی عراق بیش از پیش تحلیل رفته بود و شرایط به سود ایران در حال پیش روی بود. امریکا برای جلوگیری از این اتفاق، تصمیم به حمایت علنی از عراق گرفت و در اولین اقدام ۲۷۰ تن از ایرانیان بی گناه را با حمله به هواپیمای مسافربری شهید کرد. فشار بر ملت و مردم؛ رمز جنایت‌های امریکاست.

۶. دشمنی با ملت ایران با به شهادت رساندن سردار سلیمانی: در ۱۳ دی سال گذشته مقامات امریکایی وقتی شکست‌های پی در پی خود را در منطقه اعم از عراق، سوریه و لبنان دیدند و با تجاوز به حریم هوایی ایران شاهد سقوط پیشرفته‌ترین پهباد جاسوسی خود بودند به این نتیجه رسیدند با زیر پا گذاشتن تمام قواعد بین‌المللی بزرگ‌ترین فرمانده نظامی ایران سرلشگر سلیمانی را آن‌هم در فرودگاه بغداد به شهادت برسانند و عملاً اسوه مقاومت ملت ایران و منطقه را هدف قرار دهند در حالی که می‌دانستند شهید سلیمانی نماد ملت ایران و شهادت ایشان یعنی دشمنی آشکار با ملت ایران.

۷. خیانت به مردم ایران؛ بدعهدی در برجام: امریکا از سال ۱۳۸۲ برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران به سراغ تاکتیک مذاکره رفت. تا سال ۹۲ که ایران همزمان با مذاکره، به فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی خود ادامه می‌داد امریکایی‌ها از مذاکرات اعلام نارضایتی می‌کردند و وعده می‌دادند که اگر برنامه هسته‌ای متوقف شود، امتیاز‌هایی برای ایران قایل خواهد شد. درحالی که پس از امضای برجام و پس از توقف برنامه هسته‌ای ایران، برخی منتظر تحقق وعده‌های امریکا بودندکه امریکا از برجام خارج شد و بدون دادن آن امتیازها، به‌دنبال زیاده خواهی‌های دیگر از ایران رفت.

این امریکا را باید شناخت؛ این موارد و موارد بیشمار دیگر، به خوبی نشان می‌دهد که امریکا اعم از دولت‌های گوناگون دوران قبل و بعد از جنگ سرد، بزرگ‌ترین خیانت‌ها را به ملت‌های جهان از جمله ملت ایران داشته‌اند. یکی از راه‌هایی که امریکای جنایتکار همیشه به دنبال آن بوده است، ایجاد ناامنی داخلی در کشورمان بوده است. او با استفاده از تروریست ها، عوامل نفوذی و مزدوران فریب خورده داخلی به دنبال ایجاد ناامنی، اغتشاش و... است تا امنیت را از مردم جامعه سلب کند و علاوه بر فشار اقتصادی، امنیت و آرامش مردم را هم تحت فشار و آسیب قرار دهد. رهبر معظم انقلاب در همین رابطه می‌فرمایند: «بسیاری از مسائل ما با امریکا اساساً قابل حل نیست، علّت هم این است که مشکل امریکا با ما، خود ما هستیم -یعنی خود جمهوری اسلامی- مشکل این است. نه انرژی هسته‌ای مشکل است، نه حقوق بشر مشکل است؛ مشکل امریکا با نفْس جمهوری اسلامی است. اینکه یک دولتی، یک نظامی، یک حکومتی به وجود بیاید، آن‌هم در یک جای مهمّی مثل ایران، آن‌هم در یک سرزمین ثروتمندی مثل ایران، یک حکومتی سرِ کار بیاید که به «آری و نه» قدرتی مثل امریکا اعتنا نداشته باشد و خودش در مسائل «آری و نه» بگوید، این برایشان غیرقابل تحمّل است؛ با این مخالفند، با این معارضند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار