«غلط»‌های زیادی بی‌بی‌سی چگونه و چرا؟!
کد خبر: 1014579
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FwB
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
طی روز‌های اخیر بی‌بی‌سی فارسی بیش از هر زمان دیگری گاف می‌دهد، بیشتر از هر وقت دیگری اخبار غیرموثق منتشر می‌کند و بی‌پرده‌تر از گذشته علیه منافع مردم ایران موضع می‌گیرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، پیش از این درباره بی‌بی‌سی گفته می‌شد آن‌ها چند ماه راست می‌گویند تا در یک شب خاص و یک اتفاق خاص، دروغی بگویند که همه باور کنند، اما بررسی عملکرد چند ماه اخیر بخش فارسی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد آن‌ها دقیقاً برعکس این رویه را درپیش گرفته‌اند.

اگر در بر‌هه‌ای بی‌بی‌سی فارسی از ترفند «ترکیب راست و دروغ» یا گفتن «بخشی از حقیقت» استفاده می‌کرد، به تازگی به سبک آمدنیوز عمل می‌کند و تنها مدارک و اسنادش، منابع ناشناس شده است. همین موضوع باعث انتقادات مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی شده و این شبکه را به غیرحرفه‌ای بودن متهم می‌کنند. نگاهی به عملکرد بی‌بی‌سی فارسی در روز‌های اخیر نیز ادعای منتقدان این شبکه را تأیید می‌کند.

تشکیک در آمار بیماران

آخرین نمونه از اقدامات بی‌بی‌سی فارسی، تشکیک در آمار اعلام شده بیماران و درگذشتگان کرونا با استناد به منابع ناشناس است. این رسانه صرفاً بر اساس یک جدول مبهم و نامشخص که حتی اطلاعات موجود در آن نیز قابل راستی‌آزمایی نیست و خودشان حاضر به تأیید جزئیاتش نیستند، مدعی شده تعداد کشته‌شدگان کرونا در ایران، سه برابر آمار اعلام شده است.

فارغ از اینکه آمار‌های ارائه شده توسط ایران مطابق استاندارد‌های جهانی و مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی بوده، مسئولان وزارت بهداشت ایران همیشه تأکید داشته‌اند آمار اعلامی صرفاً بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی است. جالب این است بی‌بی‌سی فارسی که اینگونه به کشوری که تحت سخت‌ترین شرایط تحریمی قرار دارد و امریکا حتی اجازه واردات تجهیزات پزشکی را به ایران نمی‌دهد، خدشه وارد می‌کند که درباره آمار‌های اعلام شده کشور‌هایی مانند انگلیس و امریکا که مورد تردید بسیاری از رسانه‌های مطرح جهان قرار دارد، سکوت می‌کند.

گزارش قاضی منصوری و باگ‌های بی‌بی‌سی

گزارش قبلی بی‌بی‌سی فارسی درباره مرگ قاضی منصوری و متهم کردن ایران به قتل وی چنین رویه‌ای را داشت و پر از تناقضات بود. در این گزارش آنچه خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از آن‌ها به عنوان مدارک و مستندات یاد می‌کند، ایرادات فاحشی دارد و بیش از آنکه بیانگر یک سناریو از سوی ایران باشد، نشان‌دهنده اهمیت حذف فیزیکی او نزد گروه‌های معاند و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه است، به عنوان مثال بی‌بی‌سی فارسی در عین حال که مدعی عدم همکاری مقامات رومانی با خبرنگاران است، تصویر پاسپورت منصوری (که در ردیف مدارک شخصی و حیاتی یک فرد در خارج از کشور است و طبیعتاً فقط پلیس و دستگاه‌های اطلاعاتی- امنیتی می‌توانسته‌اند به آن دسترسی داشته باشند) را در اختیار دارد و تصاویری را که لحظه به لحظه او را رصد می‌کرده نشان از زیرنظر بودن او توسط دشمنان دارد، منتشر می‌کند.

سنگ تمام بی‌بی‌سی برای یک تروریست جنایتکار و قاتل مردم ایران

شبکه بی‌بی‌سی فارسی در ادامه تلاش برای تطهیر گروه‌های تروریستی ضدایرانی، بدون اشاره به اقدامات جنایتکارانه «جمشید شارمهد»، رئیس گروهک تروریستی تندر که با انفجار حسینیه سیدالشهدای شیراز منجربه شهادت ۱۴نفر و زخمی شدن ۲۱۵نفر از عزاداران شد در گفتگو با دختر وی، «شارمهد» را انسانی مهربان معرفی کرد که حتی آزارش به مورچه هم نمی‌رسید!

مستندسازی که دست بی‌بی‌سی را روکرد

بی‌بی‌سی فارسی در مطلبی مدعی شد ۵۰۰نفر از چهره‌های شناخته شده از اهالی فرهنگ و هنر و حقوقدانان با امضای بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به بازداشت شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت موسوم به امام علی (ع) شدند.

در میان امضاکنندگان بیانیه منتشرشده در بی‌بی‌سی فارسی، نام کامران شیردل مستندساز برجسته کشورمان دیده می‌شود. این در حالی است که شیردل با ابراز بی‌اطلاعی از موضوع و تعجب از اینکه بی‌بی‌سی فارسی چنین بیانیه‌ای منتشر کرده است، گفت: «شارمین میمندی‌نژاد کیست؟ من اصلاً این جمعیت را نمی‌شناسم و اسم آن را هم نشنیده‌ام.»

دفاع از قاتل یک مأمور

پس از اجرای حکم اعدام مصطفی صالحی معروف به «مصطفی فَتَل» در روز‌های اخیر، بی‌بی‌سی فارسی او را تنها معترض دی ماه۹۶ معرفی کرد که به دلیل شرکت در تظاهرات به چنین حکمی محکوم شده است. در حالی که دلیل حکم اعدام مصطفی صالحی، به قتل رساندن پاسدار شهید شاه سنایی به ضرب گلوله در اغتشاشات دی ماه ۹۶ است که این حکم پس از رسیدگی قضایی و تأیید دیوانعالی کشور، به درخواست اولیای دم به اجرا درآمد.

سفر الکاظمی به ایران و یک کشف عجیب!

در ادامه سیاست‌های غیرحرفه‌ای این رسانه انگلیسی، بی‌بی‌سی فارسی در جهت تخریب روابط ایران و کمرنگ کردن آثار مثبت سفر نخست وزیر جدید عراق به ایران مدعی شد دیدار الکاظمی با رهبر انقلاب در اتاقی غیرمعمول برگزار شده است؛ موضوعی که با واکنش‌هایی هم در فضای مجازی روبه‌رو شد.

این ادعا در حالی است که برخلاف ادعای بی‌بی‌سی فارسی محل دیدار نخست وزیر جدید عراق در یکی از سالن‌های دفتر رهبری بوده که پیش از این در دیدار‌های دیگر از جمله دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۳۰ و دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۴ مورد استفاده قرار گرفته بود.

نقل قول از فردی که یک سال پیش فوت کرده

بی‌بی‌سی فارسی برای داغ کردن موضوع آتش‌سوزی‌های ایران در اواسط تیرماه امسال به نقل از هومن قدوسی شهردار گرمدره از انفجار سیلندر در غرب استان تهران خبر داد، در حالی که هومن قدوسی پارسال فوت کرده بود.

تکرار دوباره شایعه و عقب‌نشینی اجباری

البته بی‌بی‌سی به راحتی دست از این شایعه برنداشت و چند هفته پیش با تکرار مجدد شایعه انفجار غرب استان تهران مدعی شد به تصاویری ماهواره‌ای دست یافته است که آثار یک انفجار و آتش‌سوزی در تأسیسات واقع در منطقه گرمدره را نشان می‌دهد، اما پس از ساعاتی مجبور به اعتراف خبرسازی دروغ درباره انفجار و آتش‌سوزی در منطقه گرمدره تهران شد و نوشت: اطلاعات ماهواره‌ای غلط بود، آسیبی به تأسیسات نرسیده است!

جالب این است بی‌بی‌سی فارسی که برای شایعه آتش‌سوزی در غرب تهران، سه پست اینستاگرامی منتشر کرد، انفجار در ناو امریکایی «یواس‌اس بونهام ریچارد» را در ساعات اولیه بایکوت و بعد ساعت‌ها تنها دو پست اینستاگرامی منتشر کرد.

همچنین بررسی یک ماه پوشش رسانه‌ای بی‌بی‌سی نشان داد آن‌ها در حالی ۹۱پست درباره آتش‌سوزی‌های ایران منتشر کرده‌اند که درباره حوادث مشابه در سایر نقاط جهان تنها هفت پست منتشر کرده‌اند و انفجار‌ها و آتش‌سوزی‌های گسترده در امریکا را پوشش نداده‌اند (از این هفت پست پنج پست آن مربوط به امریکاست).

حمایت از تروریست‌هایی که ۱۲ایرانی را به کشتن دادند

یکی از شیوه‌های رایج رسانه‌های معاند در حمایت از ترویست‌ها، به میان کشیدن بحث دین یا قومیت این مجرمان است. در حالی که هر فردی فارغ از هر قومیت و دینی که دارد باید به سزای اعمال مجرمانه‌اش برسد.

بی‌بی‌سی فارسی در حالی چند روز از دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ‌عبدالله حمایت می‌کند که این دو تروریست سال ۸۹ در یک عملیات ناجوانمردانه در میان مردمی که برای دیدن رژه نیرو‌های مسلح رفته بودند، بمب منفجر و ۱۲نفر را کشته و ۴۰تن را زخمی کردند.

شایعه‌ای که نماینده زن مجلس تکذیب کرد

در ادامه گاف‌های خود، بی‌بی‌سی فارسی ادعا کرد سمیه محمودی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است: «به ما گفتند زن باید بچه‌داری کند و زنان را به هیئت‌رئیسه مجلس راه نمی‌دهند.» حتی آن‌ها بر اساس این شایعه برنامه ساختند و مهمان تلفنی دعوت کردند تا این موضوع را داغ کنند. همه این‌ها در حالی بود که سمیه محمودی با انتشار توئیتی متن نقل شده از خودش را از اساس تکذیب کرد و گفت چنین حرف‌هایی را نزده است.

وارونه‌نمایی علت مجازات یک اعدامی

بی‌بی‌سی فارسی در ادامه تلاش‌های خود سعی کرد علت اعدام یک متهم در مشهد را تنها نوشیدن الکل وانمود کند، در حالی که سوابق فرد اعدامی نشان می‌دهد وی دارای ۲۰سابقه محکومیت کیفری قطعی بوده و علاوه بر مصرف و نگهداری مشروبات الکلی اتهاماتی مانند آدم‌ربایی، تهدید، اعمال منافی عفت و سرقت را در پرونده‌اش داشته است.

ماله‌کشی بی‌بی‌سی برای پرچم‌های سوخته امریکا

همچنین در روز‌های پرالتهاب ایالات متحده در حالی که مردم امریکا در اعتراض به سیاست‌های نژادپرستانه کشورشان به خیابان‌ها آمدند و پرچم امریکا را به آتش کشیدند، بی‌بی‌سی فارسی در مطلبی در توجیه آتش زدن پرچم‌های امریکا نوشت: آتش زدن پرچم یکی از محترمانه‌ترین راه‌های پایان دادن به عمر پرچم‌های کهنه در امریکاست!

درباره علت این گاف‌ها و رفتار غیرحرفه‌ای بی‌بی‌سی گمانه‌زنی‌های بسیاری وجود دارد؛ برخی آن را به دلیل شیوع کرونا و کمبود بودجه احتمالی این بخش از بی‌بی‌سی می‌دانند، عده‌ای دیگر آن را به دلیل خروج نیرو‌های حرفه‌ای‌تر از این شبکه می‌دانند. برخی هم معتقدند بی‌بی‌سی فارسی به دلیل تکثر رسانه‌های اپوزیسیون و برای آنکه از رقبای جدی‌اش عقب نیفتد، سعی می‌کند با خبرسازی خودش را در فضای رسانه‌ای فعال نشان دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار