تعیین تکلیف حق مسکن کارگران دوشنبه آینده
کد خبر: 1014240
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fqi
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۵
معاون روابط کار با بیان اینکه دوشنبه آینده حق مسکن کارگران در کمیسیون اقتصادی دولت تعیین تکلیف می‌شود، گفت: حق مسکن کارگران بعد از انقلاب تنها پنج‌بار افزایش یافته است. حق مسکن چیزی نیست که هر ساله اضافه شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این اینکه چرا شورای عالی کار اختیار تصویب مصوبه افزایش حق مسکن را ندارد، گفت: به نظر من این یکی از مشکلات قانون کار است، البته مصوبات شورای کار همگی لازم الاجراست، فقط در حق مسکن است که قانون گفته است باید به تصویب دولت برسد، وگرنه موارد دیگر مانند حق خواربار، پایه سنوات کارگری و حداقل مزد کارگران همگی جزو اختیارات شورای عالی کار است و فقط حق مسکن باید به پیشنهاد شورایعالی کار و تأیید دولت برسد. امیدواریم که دوشنبه هفته آینده افزایش حق مسکن کارگران به تصویب دولت برسد.

حاتم شاکرمی همچنین در مورد اینکه آیا حق مسکن کارگران برای چهار ماه گذشته از سال عطف بماسبق می‌شود یا نه، گفت: همگی این‌ها بستگی به نظر و تصویب دولت دارد. حق مسکن کارگران چیزی نیست که هر سال تصویب شود. از ابتدای انقلاب تاکنون فقط پنج‌بار حق مسکن کارگران افزایش یافته است و هیچ الزامی ندارد که حق مسکن کارگران هر ساله اضافه شود، بنابراین تصویب دولت در مورد افزایش حق مسکن کارگران با پیشنهاد شورای عالی کار بسیار مهم است.

مشکلات کارگران هفت تپه

وی همچنین در مورد مشکل کارگران هفت‌تپه و حقوق عقب‌افتاده آن‌ها گفت: آن طور که مدیران هفت تپه می‌گویند، حساب‌های آن‌ها توسط مقام قضایی بسته شده است، در این زمینه جلساتی برگزار کردیم و نمایندگان همه دستگاه‌های مرتبط با شرکت هفت تپه و همچنین معاون قوه قضائیه نیز حضور داشت و در آنجا دو تصمیم گرفته شد، یکی پرداخت حقوق معوق کارگران که دو سه ماه عقب مانده و قرار شد حقوق کارگران به روز شود. مسئله دوم، این بود که، چون آینده گروه صنعتی هفت‌تپه شامل یک مجتمع بزرگ است، نیاز به طرح‌های توسعه دارد، قرار شد طرح‌های توسعه‌ای در این مجتمع به بهره‌برداری برسد و کارفرما تعهد کرده ظرف سه‌ماه آینده پنج واحد توسعه این مجتمع را راه‌اندازی کند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در مورد مشکل کارگران هفت‌تپه گفت: بهانه‌ای که می‌آورند این است که می‌گویند حساب‌های شرکت مسدود شده است که در جلسه مشترک قرار شد با کمک دستگاه قضایی بخشی از حساب‌ها رفع مسدودی شود که البته این دراختیار مقام قضایی و قوه قضائیه است و این‌گونه نیست که مسبب اصلی مشکلات شرکت را به مقام قضایی ربط دهیم، بلکه کارفرما باید تعهدات خود را عمل می‌کرد. امیدواریم با پرداخت حقوق کارگران در هفت‌تپه به تجمع کارگران خاتمه داده شود.

شاکرمی همچنین در مورد امکان برگشت کشت و صنعت هفت‌تپه به دولت گفت: این مسئله در صلاحیت سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد و وزارت کار هیچ نقشی در واگذاری واحد‌ها ندارد و این هم یک خلأ‌قانون است که وقتی شرکت‌ها واگذار می‌شود، وزارت کار در جریان نیست، اما وقتی مشکلات کارگری ایجاد می‌شود، باید آن را برطرف کنیم. اگر در زمان واگذاری تصدی‌های دولتی به ویژه در زمینه صلاحیت حرفه‌ای متقاضی با وزارت کار هم مشورت شود، مشکلات کمتر خواهد شد.

به گفته وی، امیدواریم با حفظ صلاحیت فنی و بنیه مالی متقاضیان، روند تولید و اشتغال در واحد‌های واگذار شده ادامه پیدا کند. طبق جلسه‌ای که در مورد هفت‌تپه برگزار شد، مقرر شد تا ۱۰‌مردادماه با رفع مسدودی تعدادی از حساب‌های شرکت هفت‌تپه حقوق کارگران پرداخت شود که امیدواریم با همکاری دستگاه قضایی هر چه زودتر این مشکل حل شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار