پیگیری پرونده ترور حاج قاسم مطالبه مردم و مسئولان ایران از عراق
کد خبر: 1011973
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FG9
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
در دیدار نخست‌وزیر عراق عنوان شد
مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در رأس هیئتی سیاسی - اقتصادی به ایران سفر کرد و با رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، رئیس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: آنگونه که انتظار می‌رفت، ارتقای روابط دوجانبه ایران و عراق مورد تأکید مقامات جمهوری اسلامی و عراق بود و طرفین بر ارتقای سطح مبادلات تجاری تا ۲۰ میلیارد دلار در سال تأکید کردند. در کنار این، اما درخواست مقامات جمهوری اسلامی ایران از نخست‌وزیر عراق برای پیگیری پرونده ترور سردار مقاومت حاج قاسم سلیمانی و همرزمان ایشان از سوی ارتش تروریستی امریکا در عراق، یکی از برجسته‌ترین نکاتی بود که در مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران تکرار شد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیروز هم به دیدار دکتر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی رفت و درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفتگو کرد. به گزارش ایسنا، قالیباف در این دیدار گفت: عراق برای تک تک ایرانیان از جایگاه بالایی برخوردار است، به‌رغم دوران سخت حکومت صدام جنایتکار دو ملت وارد مرحله مهمی از تاریخ روابط شده‌اند و در سال‌های اخیر با شکوفایی و تکریم عاشقان ائمه اطهار در مراسم اربعین و پذیرایی گرم و صمیمانه دولت و ملت عراق از زوار ایرانی روابط و پیوند‌های تاریخی، فرهنگی، تمدنی، انسانی و معنوی بین دو ملت به نحو مطلوبی تضمین شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز به پذیرایی از میلیون‌ها زائر عزیز عراقی در مشهدالرضا و حضرت معصومه (س) مفتخر است و تلاش می‌کند روابط خوبی با مردم عراق بیش از گذشته داشته باشد. روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در بالاترین سطح در حال تعمیق است، آمار تبادلات تجاری و گردشگری دو کشور رو به بهبود است، هر چند اخیراً تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا دستخوش مشکلاتی شده است، اما عزم دو کشور بر افزایش حداکثری روابط و مناسبات در حوزه‌های مختلف است. وی تصریح کرد: مسیر توسعه روابط و تبادلات تجاری و اقتصادی با عراق به عنوان شریک راهبردی و همچنین با سایر همسایگان در اولویت اول مجلس است.

پرونده ترور حاج قاسم باید پیگیری شود

قالیباف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود دانست که در هنگام حمله گروه وحشی تروریستی تکفیری داعش به کمک برادران خود بیاید لذا به یاری خدا و مجاهدت مجاهدان، شکست گروه تروریستی تکفیری با همت نیرو‌های مسلح عراق و مردم و حشدالشعبی و به دست افتخارآفرینانی که جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، حاصل شد. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ترور جنایتکارانه سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم و شهید بزرگوار ابومهدی مهندس و دیگر همراهان به دستور مستقیم ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا لکه ننگی است که هرگز از چهره دولتمردان کاخ سفید پاک نخواهد شد. وی ادامه داد: امریکا حریم عراق را نقض و با گستاخی اقدام به ترور کسانی کرده که برای خرد کردن استخوان‌های تروریسم جان خود را به خطر انداخته‌اند و این موضوع ساده‌ای نیست. بنابراین، پرونده بزرگ ترور امریکایی با قدرت باید پیگیری شود. قالیباف تصریح کرد: ما معتقدیم تا زمان حضور نیرو‌های بیگانه در منطقه، منطقه به ثبات و پایداری نمی‌رسد؛ همچنین معتقدیم عراق قوی و پیشرفته الگوی مهمی در روابط دو کشور و روابط منطقه‌ای می‌تواند باشد.

فراموش نمی‌کنیم ایران همسایه مهمی برای عراق است

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار گفت: روابط تاریخی بین ایران و عراق و ارزش‌های دینی و منافع اقتصادی بین دو کشور قابل تأمل است، ما با تکفیری‌ها و داعش جنگیدیم و پیروز شدیم و جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در کنار دولت و ملت عراق بوده است، لذا ما فراموش نمی‌کنیم که ایران همسایه مهمی برای عراق است و روابط بین دو کشور به‌خوبی ادامه پیدا کرده است. بنابراین، مجدانه به سمت توسعه در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی حرکت می‌کنیم.

نخست‌وزیر عراق با اشاره به انتظارات مردم دو کشور افزود: دولت و پارلمان ایران و عراق با هم‌اندیشی باید گسترش روابط را به سمتی هدایت کنند که خیر و برکت برای ملت‌ها داشته باشد. عراق با احترام از ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار خود از زمان مبارزه با نظام صدام و سپس تغییر نظام جدید در عراق یاد می‌کند. وی با تأکید بر روابط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دو کشور بر پایه مشترکات گفت: ما باید به مسائل خصوصی و عدم دخالت در امور داخلی دو کشور و حمایت از یکدیگر احترام بگذاریم، عراق اجازه نمی‌دهد که سرزمینش بستر تهدید امنیتی ملت ایران باشد، در دیدار‌های روز گذشته نیز مسائل مهم استراتژیک مطرح و بر همکاری دو کشور تأکید شد. الکاظمی ضمن تشکر از ایران به دلیل کمک‌های دارویی و بهداشتی در شرایط بحران کرونا گفت: در ایام اربعین شاهد استقبال ملت عراق از ایران بودیم و این نشان از اهمیت جمهوری اسلامی ایران برای ما دارد.

حضور نامشروع امریکا، ریشه اصلی ناامنی در منطقه و عراق

نخست‌وزیر عراق، اما عصر سه شنبه با دریابان شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و درباره آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه، به ویژه روند مبارزه با تروریسم و جریان‌های حامی آن و پرونده‌های امنیتی مشترک گفتگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین اقدامات خباثت آمیز، تروریستی و ناامن‌ساز امریکا، تشریک‌مساعی کشور‌های منطقه برای خروج هر چه سریع‌تر امریکای شرور را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای تقویت صلح و ثبات در منطقه دانست. دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با اشاره به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از سیادت و حاکمیت دولت عراق بر عزم کشورمان در توسعه همه‌جانبه روابط با دولت و ملت دوست و برادر عراق تأکید کرد.

شمخانی با اشاره به اقدامات دولت عراق برای تقویت امنیت مرزها، تسریع در اجرای توافقات دو کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی را حائز اهمیت و به نفع منافع دو کشور ارزیابی کرد. او همچنین با استقبال از تلاش‌های دیپلماتیک عراق برای ایجاد امنیت منطقه‌ای و رفع تنش و اختلاف میان همسایگان خاطرنشان کرد: راه حل قطعی برون رفت منطقه از بحران ناامنی و تروریسم، همکاری و اتحاد همه کشور‌های منطقه بدون حضور و دخالت نیرو‌های بیگانه است.

پیگیری پرونده ترور حاج قاسم تا محاکمه و مجازات عاملان

شمخانی، با محکومیت شدید اقدامات مسلحانه و تروریستی عناصر ضدانقلاب وابسته در اقلیم کردستان تصریح کرد: از دولت عراق انتظار داریم از ادامه اینگونه اقدامات ضد امنیتی که منافع دو کشور را هدف گرفته است با قاطعیت جلوگیری کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران پیگیری سیاسی ـ حقوقی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را تا رسیدن به محاکمه و مجازات عاملان اصلی و فرعی آن خواست دو ملت ایران و عراق ذکر کرد و افزود: تشریک مساعی و اقدام مشترک دو کشور در این زمینه می‌تواند ضمن تسریع در روند پیگیری پرونده، عامل بازدارنده‌ای برای جلوگیری از تکرار این‌گونه اقدامات شرارت‌آمیز باشد. در این دیدار نخست‌وزیر عراق طی سخنانی بر اهمیت تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی تأکید کرد. الکاظمی با قدردانی از حمایت‌های همه‌جانبه دولت و ملت ایران در دفاع از حاکمیت ملی و مردم عراق به ویژه در دوران سخت مبارزه با داعش، اتحاد دو ملت و روابط راهبردی ایران و عراق را استحکام‌بخش امنیت و رفاه دو کشور و منطقه ذکر کرد و افزود: دولت و ملت عراق هیچ‌گاه حمایت‌ها و ایستادگی ملت ایران در کنار خود را که با خون بهترین عزیزانش عجین شده است فراموش نمی‌کند. او تصریح کرد: در کنار همکاری‌های گسترده امنیتی و نظامی برای عبور ایران از چالش‌های اقتصادی در کنار دولت و ملت دوست و برادر ایران ایستاده‌ایم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار