بزرگ‌ترین گلخانه کشور در پارس‌آباد اردبیل احداث می‌شود
کد خبر: 1007288
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004E2a
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
در اینکه کشت‌های گلخانه‌ای می‌توانند در زمین‌های کوچک‌تر با صرف آب کمتر محصولات بیشتری بدهند شکی نیست. اما این نوع از کشت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه و حمایت‌های لازم برای آموزش و به ثمر رسیدن هستند.
حوريه ملكی
سرویس ایران جوان آنلاین: با این حال چند سالی است که در استان‌های مختلف ایران هم کشت‌های گلخانه‌ای مورد توجه قرار گرفته و اوایل امسال بود که معاون وزیر جهادکشاورزی با تأکید بر توسعه گلخانه‌ها اعلام کرد: «اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی از جمله طرح‌های اراضی شیبدار، کشت‌های گلخانه‌ها و پرورش ماهی در دریا از اولویت‌های این وزارتخانه در سال جهش تولید است.» بعد از آن اخبار خوبی در این رابطه منتشر شد که افتتاح گلخانه ۲۰ هکتاری پرورش و تولید نهال میوه‌های گرمسیری در شهرستان کنارک سیستان و بلوچلستان و احداث گلخانه ۱۶۰۰ هکتاری در پارس‌آباد اردبیل که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گلخانه‌های کشور مطرح است، از جمله آنهاست.

وقتی از جهش تولید حرف می‌زنیم حتماً باید از صنایع مختلف حمایت‌هایی صورت گیرد تا بتوانند تغییری در شیوه کار‌های قبلی خود ایجاد و در نهایت بازده خود را چند برابر کنند. مبنای جهش تولید، در افزایش تولید، کاهش واردات و توسعه صادرات است که قرار است در زمینه محصولات کشاورزی نیز با توسعه گلخانه‌ها پیگیری شود. کاری که محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در ابتدای سال بر روی آن تأکید کرده و گفت که اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در عرصه‌های مختلف از جمله توسعه کشت‌های گلخانه‌ای اجرای طرح‌های اراضی شیبدار و پرورش ماهی در دریا در سال‌جاری پیگیری و جزو اولویت‌های این وزارت‌خانه است.

۷۰۰ هزارتن صادرات از بزرگ‌ترین گلخانه

حالا یکی از بزرگ‌ترین گلخانه‌های کشور در سطح ۱۶۰۰ هکتار با سرمایه‌گذاری دولتی و بخش خصوصی در پارس‌آباد اردبیل در حال احداث است. گلخانه‌ای که کار‌های آن شروع و در حال حاضر ۶۰ هکتار از آن به بهره‌برداری رسیده و به گفته مسئولان، تا پایان سال ۳۵۰ هکتار از گلخانه‌های این شهرک بزرگ گلخانه‌ای تکمیل و تحولی در صادرات محصولات کشاورزی به وجود می‌آورد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل با بیان اینکه این گلخانه در سطح بسیار وسیع ۱۶۰۰ هکتاری با سرمایه‌گذاری عظیم بخش خصوصی و دولتی در پارس‌آباد در حال احداث است که محصولات آن صادرات محور خواهد بود، گفت: «در همین راستا برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد پایانه لجستیکی و بازارچه مشترک شهرک صنعتی مشترک بین ایران و آذربایجان در این شهرستان انجام شده و پیگیری‌ها برای اجرای آن در حال انجام است.» ارژنگ عزیزی با اشاره به پتانسیل بالای این شهرستان در بحث کشاورزی گلخانه‌ای، و تأکید بر اینکه ۶۰ هکتار از این گلخانه به بهره‌برداری رسیده و ۳۵۰ هکتار دیگر نیز تا پایان سال‌جاری افتتاح می‌شود، ادامه داد: «سالانه بیش از ۷۰۰ هزار تن محصول در این گلخانه تولید خواهد شد و ایجاد پایانی لجستیکی و شهرک مشترک صنعتی زمینه صادرات و تسهیل حضور در بازار‌های جهانی را فراهم می‌کند.»

تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نهال

یکی از ویژگی گلخانه‌ها این است که در هر منطقه‌ای می‌توان آن‌ها را احداث کرد و همین امر تمام استان‌های ایران را برای پذیرش این پروژه‌ها آماده کرده است. بر همین اساس اگر از اردبیلِ سرد به سیستان و بلوچستانِ گرم سفر کنیم باز هم شاهد گلخانه‌هایی خواهیم بود که می‌توانند بخشی از توسعه کشاورزی کشور را بر دوش خود یدک بکشند. چند روز پیش بود که گلخانه پرورش و تولید نهال میوه‌های گرمسیری در شهرستان کنارک در سیستان و بلوچستان افتتاح شد. هر چند پروژه‌های زیادی در زمینه ایجاد اشتغال در سیستان وبلوچستان در حال اجراست، اما گلخانه پرورش و تولید نهال میوه‌های گرمسیری در منطقه گوردیم شهرستان کنارک می‌تواند نوید بخش توجه به کشاورزی در این منطقه گرم و خشک ایران باشد. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه طرح ۲۵۰۰ هکتاری کشت وصنعت مکران در حال حاضر در دو فاز پرورش میگو و احداث گلخانه با اعتبار ۵ هزار میلیارد ریال و ۴۰ میلیون یورو با هدف ایجاد زمینه اشتغال برای ۲۰هزار نفر در این منطقه مشغول بکار است، گفت: «اجرای ۷۵۰ هکتار استخر پرورش میگو، ۲۰هکتارگلخانه مدرن هیدروپونیک و۱۵۰۰هکتار باغات میوه‌های گرمسیری با بهره‌گیری از سیستم سایبان و تأمین آب از دریا پس از شیرین‌سازی از اهداف مهم شرکت کشت و صنعت مکران است.» اردشیر شهرکی افزود: «اجرای ۲۰هکتار گلخانه شامل نهالستان میوه‌های گرمسیری، مرکز ژرم پلاسم، گلخانه هیدروپونیک سبزی وصیفی، گلخانه نیمه صنعتی و یک واحد گلخانه تحقیقاتی وآب شیرین‌کن به ظرفیت ۶۰۰ مترمکعب در روز دربرنامه‌های این شرکت است.» به گفته این مسئول برای اجرای این گلخانه یک هکتاری ۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که توانایی تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نهال در سال را دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار