خودت را تغییر بده تا به خواسته‌هایت برسی
کد خبر: 1005406
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DYE
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
مهارت‌های کم هزینه، اما پرسود برای موفقیت
شما یک فرد با استعداد هستید؟ از کی متوجه این استعداد شدید و سعی بر آن داشتید که در جهت پرورش آن گام بردارید؟ شما استعدادتان در زمینه هنر است یا صنعت؟ از بچگی مدام دنبال نقاشی کشیدن بوده‌اید و همه شما را با استعداد خطاب کرده‌اند؟ یا از آن بچه‌هایی بودید که همیشه عشق آچار و لوازم فنی داشته و دیگران را به تحسین واداشته‌اید که شما را مهندس خطاب کنند؟
مرضیه بامیری
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: استعداد گونه‌های مختلفی دارد. برای شکوفایی بعضی استعداد‌ها باید هزینه کرد، آن‌ها را پروراند تا به مرحله باروری برسند. کلاس رفت، آموخت و مهارت کسب کرد. اما در این میان هستند مهارت‌هایی که نیاز به استعداد خاصی ندارند و به راحتی می‌توانند زمینه‌ساز موفقیت باشند. این مهارت‌ها نه هزینه می‌خواهد و نه ژن خوب. کافیست آن را برای زندگی بهتر فرا بگیریم. این مهارت‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

سر وقت باشید

یکی از این مهارت‌ها سر وقت بودن است. به راحتی می‌توان یک انسان وقت شناس بود و زندگی را روی یک مدار مشخص تنظیم کرد. اگر همه چیز سر جای خود و در وقت معینی صورت بگیرد، مسیر برای رشد و موفقیت در زمینه هر استعدادی مهیا می‌شود.

به اندازه کافی تلاش کنید

مهارت بعدی تلاش است. استعداد به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، اما تلاش به تنهایی می‌تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند. فهمش آسان است. یکی که استعداد و هوش برتری ندارد، اما با تلاش و پشتکار بیشتر آن مهارت را می‌آموزد موفق‌تر از آن کسی است که استعداد دارد و با تکیه بر آن نشسته و تلاشی نمی‌کند. یکی استعداد کشاورزی به طور ذاتی دارد، اما دیگری با تلاش و یادگیری این مهارت را در خود ایجاد می‌کند. پس برای رسیدن به آنچه هدف می‌نامید تلاش کنید و خیلی به استعداد‌های ریز و درشت خود دل نبندید.

انرژی به شما کمک می‌کند تا استعداد خود را بهتر شناسایی کرده و پرورش دهید. سعی کنید همیشه برای زندگی انرژی و شوق کافی را داشته باشید و اگر کمی با افت انرژی مواجه می‌شوید بلافاصله از شیوه‌های جایگزین استفاده کنید.

انگیزه و هدف خیلی مهم است

مهارت بعدی داشتن انگیزه و علاقه است. حتی نفس کشیدن نیز به انگیزه نیاز دارد. باید مدام درون‌تان را برای زندگی بهتر و رسیدن به زندگی مطلوب غلغلک دهید. هر روز با شوق از خواب برخیزید و برای زندگی خود هدف داشته باشید. علاقه و انگیزه که باشد بسیاری از مشکلات به خودی خود حل می‌شوند و راه برای موفقیت هموار می‌شود. هیجان داشتن برای زندگی موجب می‌شود تا انسان از هیچ تلاشی دست نکشد و تا آخرین نفس امیدوار و با نشاط زندگی کند.

اضافه کار کردن نیاز به استعداد ندارد. می‌توان به میزان توان کار کرد و بهره‌اش را برد. کسی با کار کردن بیشتر از پا درنیامده است به شرطی که هدف‌دار و با برنامه باشد. بسیاری از مردم استعداد خاصی برای سرمایه‌گذاری ندارند و فقط با کار بیشتر به خواسته‌هایشان می‌رسند. برای رسیدن به خوشبختی به جای غرولند کردن تلاش‌شان را دوچندا ن می‌کنند و مطابق با ضرب‌المثل از تو حرکت از خدا برکت ثمره‌اش را می‌بینند.

هنر ارتباطات معجزه می‌کند

بعضی‌ها زبان بدن را خوب یاد گرفته‌اند. بدون اینکه علم ارتباطات خوانده باشند می‌توانند از هر دیدار یا گفتار خود بیشترین بهره را ببرند. آن‌ها بلد هستند ملاقات‌ها را به نفع خود پایان دهند. آن‌ها می‌توانند با درک وضعیت مخاطب از روی حرکات بدن زمان‌های مناسب برای موفقیت و موقعیت برد برد را در یابند. اغلب این انسان‌ها با حرکات چشم و ابرو و حتی لبخند‌های به وقت، شما را مجذوب خود کرده و به خواسته‌شان می‌رسند. وقتی گذشته را مرور می‌کنید با خودتان می‌گویید طرف مهره مار داشت و مرا در عرض چند دقیقه برای این کار مهم قانع کرد. اما واقعیت این است که او ارتباط گرفتن با دیگران را به درستی آموخته و مهارتی دارد که گاهی بیش از علم کارایی دارد. چه بسیار نابغه‌هایی که در ارتباطات ضعیف هستند و علم و توان‌شان محجور می‌ماند، اما در مقابل هستند کسانی که با کمترین اندوخته علمی بهترین نتیجه را گرفته و از آن برای بهبود اوضاع خود بهره می‌گیرند. این آدم‌ها بلد هستند از فرصت‌های ایجاد شده به درستی استفاده کنند و به اهمیت کیفیت ملاقات‌های کاری واقفند.

با اخلاق و با وجدان باشید

اخلاق کاری هم مهارتی است که بدون استعداد می‌توان به آن دست یافت و از نتیجه‌اش به خوبی سیراب شد. اخلاق کاری شما را از دیگران متمایز می‌کند. اگر شما در موقعیت مشابه از دو مغازه دیدن کنید و قصد انتخاب خدمات داشته باشید کدام را ترجیح می‌دهید؟ مردی که مغازه شیک و گران قیمتی دارد و خودش شیک پوش است یا فروشنده‌ای که مهربان و خوش زبان است و به خوبی از سفارش و حضور شما در مغازه‌اش استقبال می‌کند؟ شما برای‌تان مهم است که با چه سطحی از سواد به شما خدمات ارائه می‌کند یا مهم‌تر این است که به خواسته شما بها بدهد و برای درخواست‌تان وقت و انرژی بگذارد؟ حوصله داشته باشد برای‌تان مغتنم است یا عصبی و تند خو؟

فرض کنید به یک مکانیکی می‌روید تا خودروی شما را سرویس کند. در وهله اول چه چیزی توجه شما را جلب می‌کند؟ اینکه مکانیک سواد دانشگاهی دارد و کارش را بلد است یا همان اوستایی که خوش زبان است و با خوشرویی شما را در محل کار می‌پذیرد و با صبوری معایب ماشین‌تان را می‌گوید؟

یا برای دریافت سایر خدمات آیا به اخلاق کاری و وجدان طرف مقابل بها نمی‌دهید؟ وجدان کاری باعث می‌شود شما در هر کاری مخاطب خاص خود را به دست آورید و اگر کسب وکاری دارید این مهارت مهم، نقش بسزایی در افزایش مشتری‌های‌تان دارد.

اگر وجدان و اخلاق کاری داشته باشید، به راحتی در قلب‌ها نفوذ کرده و می‌توانید با حداقل استعداد بهترین بهره را ببرید. اخلاق کاری باعث می‌شود شما بازار یاب خوبی برای خدمات خود بشوید و حضورتان باعث رونق بازار کار می‌شود.

سبک زندگی‌ات را تغییر بده

یادتان باشد انسان‌های موفق نه با استعداد محض، بلکه با تغییر در سبک زندگی خود انسان‌های موفق شده‌اند. پس اعتماد به نفس خود را برای موفقیت پرورش داده و برای پرورش این مهارت ارزان، اما سخت، عادت‌ها را عوض کن. سعی کن خوش تیپ باشی. اگر برایت مقدور است گاهی به باشگاه ورزشی برو. داشتن یک اندام جذاب و تنی سالم قدرت شما را بیشتر می‌کند. سعی کن به دیگران کمک کنی یا این حس رضایت از خویش و اعتماد به نفس را پرورش دهی. با دیگران جسورانه و جذاب گفتگو کنی و برای خودت همواره احترام وارزش قائل باشی. برای مواردی که در آن‌ها دانا هستی نظر بدهی و در انتخاب‌ها یا تصمیم‌های دیگران مشارکت کنی. استعداد برای موفقیت لازم است، اما امروزه مهارت‌های زیادی هستند که می‌شود با بهره گرفتن از آن‌ها به حداکثر موفقیت و پیشرفت دست یافت. لازم است در کنار تحصیلات آکادمیک توانایی و مهارت‌های کسب و کار را نیز بیاموزیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار